Kredi ve Kredi Kartı Taksidi Ödemesini Erteleme

Alınan kredilerin ödeme planında belirtildiği üzere düzenli bir şekilde ödenmesi gerekiyor. Bu ödemenin ve ödeme tutarının değişmesi için yeni bir protokol yapılması ve yeni bir ödeme planına bağlanması gerekiyor. Gerçek ve tüzel kişilikler almış oldukları kredi taksitlerini ödeyemez duruma geldiklerinde yapılandırma imkanlarından uzak olarak kredi taksiti erteleme söz konusu olup olmadığını araştırıyor. Bunun nedeni bir ve ya biden fazla erteleme kimileri içinde kredi dondurma diyebiliriz. Kredi dondurma diye bir telaffuz söz konusu olmasa da kredi erteleme gibi bir imkanınız bankanız ile yapacağınız görüşme sonrasında kredi yapılandırma imkanları çerçevesinde yapabiliyorsunuz.

ÖNEMLİ UYARI: Yabancı ülkeden yapılan satın almalarda bu taksitlendirme seçeneği olmuyor. Eğer yurtdışından büyük bir ürün satın almak gibi bir düşünceniz var ise aklınızda bulunsun. Yurt içinde yapacağınız alışverişleri tek seferde toplu olarak öderseniz ve ödediğiniz tutar 1000 TL’yi geçerse internet bankacılığında kredi taksitlendirme seçeneği çıkıyor. İnternet bankacılığı uygulamasında “kredi kartlarım” bölümünden “bekleyen işlemlerim” kısmına tıkladığınızda harcamayı görürsünüz. Hemen üzerinde taksitlendir seçeneği çıkabilir. Size bir diğer önerim ise borç transferi yöntemidir. Başka bir bankaya kredi transferi yaparak erteleme, taksitlendirme seçeneği elde edebilirsiniz.

EK UYARI: Kart taksit ödemelerini ertelerken kredi skorunuzu düşürmemek için banka hesabınıza bir miktar para koymayı  ihmal etmeyin. Çünkü aktifinizi arttırmadan kredi kartı taksidini ertelediğiniz takdirde bu olumlu değerlendirilmeyecektir. Aslında bazı bankalar müşterilerini tanımak için ilaveten kredi kartı taksitlendirme seçeneği sunar. Bu oltaya kanan müşteriler ise kredi skorlarının tepetaklak olduğunu fark etmeden hayatlarına devam ederler. Ta ki yüklü bir kredi çekene kadar bu bilinçsizlik devam eder.

İPUCU: Arkadaşlar kredi kartı borcunuzu ertelemek yerine başka finansman olanaklarını kullanarak ek kredilerle kapatmayı deneyin. Bu kulağa ilk başta hoş gelmese de sizin durumunuzda biri için gayet makul. Bir de bu finansmanı bankalardan değil de başkaca yerlerden (elbette ruhsatlı ve lisanslı olmak kaydıyla) temin edeceksiniz.

Kredi ihtiyacı olan kişiler gelirlerine göre ödeyebilecekleri tutarlarda kredi alabiliyor. Zira tüketici fazlasını ister. Bankalar da hem yasal olarak hem de kredinin geri dönüşünün sağlanması adına yani batık krediler içerisine girmemesi için gelirlerinin üzerinden belirlenen limitlerde kredi tahsisi sağlıyor. Kredi alımında bankaların kriterleri çok açık. Eğer krediyi talep eden olarak sizler bu kriterleri karşılayamıyorsanız banka sizin talebinizi olumsuz olarak yanıtlar. Fakat zaman içerisinde başınıza gelecek maddi durumlar sizin kredi taksitlerinizi ödemenizi aksatacak yönden olabilir. Bu durumlar alacaklı olan bankalar için bir mazeret değil. Kaldı ki bankalara bu ay ödeyemiyorum öteleyelim gibi bir teklifle gidemezsiniz. Burada tabiri caizse bankalar çok acımasız davranmaktadır. Fakat vermiş olduğu kredinin ödemelerini aksamasını istemeyen banka yeni taleplerinize açık olacaktır. Sizin yeni bir yapılandırma talebiniz yada yeni bir kredi ile kredinizi kapatma fikriniz bankanıza olumlu gelebilir. Bunun için banka şubenizle görüşmeniz ve gerekli şartlar dahilinde kredinizi kapatmanız sözü ile yeni bir kredi alımı yapmanız mümkün hale geliyor.

Erken kapatılan krediden faiz indirimi yaşabilirsiniz. Fakat yeni kredinin faiz oranı da sizi etkileyen husus. Zira bankalar yeni kredi alımında faiz oranını daha yüksek tutabilir. Kaldı ki güncel faiz oranın da üstünde olabilir. Burada yine bir hayat sigortası yapılır ve yeni masraflar da sizden kesilir ki, muhtemelen maddi olarak zarara uğramış olursunuz.

Finans kuruluşlarınca ertleme söz konusu olmasa da krediyi kullanan olarak şöyle bir imkanınız bulunuyor. Mevcut kredi taksitini ödememek. Bu durumda banka sizi hemen icraya vermesi söz konusu değil. Bu durum sizi belli bir süre daha kurtarabilir. Fakat bir sonraki taksit vadesi gelmesi ile iki taksit ödeyeceğiniz için ve bu geciken taksite faiz yükleneceği için daha çok ödemeniz gerekecektir. Bu sizi çok daha zorlayabilir. Bu ödemenizi yapmama durumunu sürekli hale getirmeniz halinde bir sonraki kredi talepleriniz için tehlikeli olacaktır. Bankalar bu durumdaki kişilere kredi vermekten kaçınır ve olumsuz cevap verir. Kredi taksitlerini ödememe durumu üç ayı geçmesi halinde ise banka farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Bu noktadan itibaren kredi dosyasının yasal takipe düşmesi söz konusu olur.

Yaşayan bir tüketici olarak ödemenizi yapamaz hale gelebilirsiniz. Bu durumda sizin muhatabınız yine bankanız. Bu ödeyememe durumu sizin için kısa süreli olabilir. Bu durumda yapmanız gereken muhatabınız ile yeni bir ödeme planı oluşturulması olabilir. Her ne kadar ertleme söz konusu olmasa da yeni taksitleriniz için bir plan oluşturabilirsiniz.

Kredi kartınıza ait taksitlendirmeleriniz de söz konusu olabiliyor. Daha çok ekstre ertelemesi söz konusu oluyor. Bankalar bu durumu harcama öteleme, ekstre erteleme, nefes ayları gibi farklı tanımlar altında sunuyor olsa da  bunun açıklaması kredi kartı ekstre erteleme olarak yapılabilir. İlgili yazımızda bu hususlara yer vermiştik. İncelenmesi halinde daha faydalı olacaktır. Bankalar nezdinde hazırlamış olduğumuz Kredi Kartı Ekstre Erteleme yazılarımız ise şu şekilde;

* Yapı Kredi Bankası World Card Harcama Erteleme

* Akbank Axess Ekstre Böldür

* Ziraat Bankası Bankkart Combo Nefes Ayları

* İş Bankası Hesap Özeti Erteleme

* Garanti Bonus Ekstre Erteleme

Kredi kartı borçları mevcut borcun üzerine faiz ile eklenerek yeni bir taksitlendirme ile yeni bir kredi ürünü olarak bankaların sunduğu bir hizmet.

Yorum yapın

Krediler