Kredi Üstüne Kredi Çekilir mi?

Birer tüketici olarak mevcut ihtiyaçlarımızı karşılama yolunda kullandığımız kredilerin ya da kredi kartlarının ödemelerinde maddi açıdan sıkıntı çekiyorsanız ve yeni kredi çekmek istiyorsanız bu konuda merak ettiğiniz sorularınız bulunuyorsa, “kredi üstüne kredi çekilir mi” başlıklı makalemizi okumaya devam edebilirsiniz. Merak ettiklerinizi yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

TÜYO: Eskiden insanlar her bankanın birbirinden habersiz olmasından faydalanarak ayrı ayrı bankalardan kredi üstüe kredi çekip sonra da ödemekten imtina edebiliyordu. Ancak şimdilerde değil kredi sistemi “kart limitleri” bile senkorize. Dolayısıyla artık bu eylemi tek bir ülke içerisinde yapabilmeniz mümkün değil. Ancak yurt dışında senkorize olmayan bankalardan ilave krediler bulabilirsiniz. Lakin onlar da sizlerden çok ağır teminatlar isteyeceklerdir. Ancak şu da bir gerçek ki eğer limitlerinizin tamamını tek bankadan doldurmadıysanız aldığınız kredi üzerine bir kredi daha çekebilmeniz mümkündür.

Eskilerin bir lafı var: “borca batmak” diye. Borç üstüne borç alan kişiler için bu deyimi kullanırlardır. Ancak o dönemler eskidi. Artık “borç yiğidin kamçısıdır” sözü geçerli. Öyle zamanlarda yaşıyoruz ki borç almayanlara, kredi çekmeyenlere tuhaf gözlerle bakılıyor. Bu düzenin sonu nereye gidecek diyenler olacaktır. Devletler daha da ötesi halklar bir araya gelip; teknolojik olanaklar sayesinde artan üretim sonucu ortaya çıkan olağanüstü hacimdeki malları halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için dağıtması bekleniyor. Bu zamanlara daha var tabiki. Ancak gidişatın bu yönde olduğu da aşikar.

Bütçe hesaplamanızı iyi bir şekilde yapın

Kredi çekim işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli detayın aslında bütçe hesaplaması olduğunu belirtmek istiyoruz. Çünkü kredi çeken birçok müşterinin en çok yaptığı hatalar arasında ödeme konusunda bütçe hesaplaması yapmadan kredi çekmek gelmektedir. Çektiğiniz kredinin vade sayısının az olması sizlerin daha yüksek tutarlarda ödeme yapmanıza neden olacaktır. Bu yüzden de bütçe hesaplaması yaparak kredi çekmeniz bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmanızı engelleyecektir. Özellikle de düşük faiz oranlarına aldanıp kredi çektiğiniz zaman ödeme konusunda çektiğiniz sıkıntılar yeni krediler çekmenize neden olacaktır.

Kredinin üzerine kredi çekilebilir mi?

Herhangi bir bankadan çekmiş olduğunuz kredinin üzerine yeni kredi çekimi yapmak istediğiniz zaman bankanın sizlere belirlemiş olduğu üst limit son derece önemlidir. Mesela ihtiyaç kredisi çekmek istediğiniz zaman maaşınızın 10 katına kadar sizlere kredi verilmektedir. 10 katına kadar verilen kredi türü içerisinde sizlere ödenecek olan tutarın da maaşınızın %50’sinden fazla olmamasına dikkat edilecektir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken detay kredi çekim işlemi yapacağınız zaman aylık ödemeniz eğer maaşınızın %50’sini geçmiyorsa yeniden kredi çekerek sizler nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Faiz oranları düştüyse yapılandırın

Günümüzde kredi türlerinde meydana gelen faiz oranlarının giderek düşüş göstermesi beraberinde birçok müşterinin yüksek taksitler ödemesine neden olmaktadır. Bu yüzden de kredi çekeceğiniz zaman faiz oranları hakkında detaylı bilgi sahibi olarak kredi çekmenizi öneriyoruz. Eğer daha önce çekmiş olduğunuz kredi türünün faiz oranı şu an için sizlere sunulan faiz oranlarından yüksek ise yeniden daha düşük faiz oranları ile kredi çekerek eski kredinizi kapatıp yeni bir kredi çekme şansını bulmuş olacaksınız. Düşük faiz oranları çektiğiniz bu kredi türünden sonra ödeyeceğiniz faizin daha düşük olduğunu belirtmek istiyoruz. Eğer yüksek faiz oranları karşısında sizlerde zor durumda kalıyorsanız yapmanız gereken daha düşük faiz oranları ile sizlere kredi imkanı sunan bankalardan kredi çekmeniz yeterli olacaktır.

2. kez hatta 3. Kez kredi çekebilirsiniz

Daha önce çekmiş olduğunuz kredileri ödeme konusunda gerçekten sıkıntı çekiyorsanız, bütün borçlarınızı kapatmak için yeni bir kredi çekebilirsiniz. Bunun için bankaya gitmeden önce sizlerin ödemek zorunda olduğunuz kredi borçlarını detaylı bir şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Aylık olarak yapabileceğiniz ödemelerin hesabını en ince detayına kadar yaptıktan hemen sonra yeniden kredi çekim işlemleri yaparak bütün eski borçlarınızı kapatabilirsiniz.  Ancak burada aylık olarak yapacağınız ödemeleri detaylı bir şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Çünkü sonrasında yapılacak olan ödemelerde sıkıntıya düşmeniz hem faiz ödemenize hem de kredi sicil notunuzun olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Aynı Bankayı Kullanırsanız Kredi Verilebilir

Kredi borçlarınız bulunuyorsa ve bu kredi borçlarınızı kapatarak yeniden bir kullanacağınız kredi tutarı ile mevcut borçlarınızı kapatabilme imkanınız da bulunuyor. Burada borcunuz bulunan banka üzerinden kredi çekmeniz daha uygun olacaktır. Bunun nedeni borcunuzu kapatacağınıza dair taahhüt vermeniz halinde banka yeni bir hesaplama yapar, borcunuzun kapatılacağı kadar kredi tahsisi yapar. Sizin talebiniz halinde ve gelir gider durumunuza göre banka daha fazla kredi tahsisinde bulunabilir. Alacağınız kredi tutarı size teslim edilmeden mevcut kredi borçlarınızın kapatılması sağlanır. Kalan fazla tutar ise hesabınıza virman edilir ve siz hesabınızdan çekerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Borç Transferi Kredisi İle Kapatın.

Farklı bankalar nezdinde kredi borcunuz bulunurken ya da tek bir bankada olsun başka bankalar üzerinden kullanacağınız tutarlar üzerinden borç transferi kredisi kullanabiliyorsunuz. Burada da mantık size kredi tahsis edilirken bankalar alacaklı finans kuruluşları ile yaptık iletişim neticesinde borcun kapatılacağı güne dair ana para, faiz ve masrafları ile toplam tutarı alacaklı bankaya transfer etmesidir. Yani size para teslim edilmez ve anlık borç bilgileri ile mevcut bütün borç bağı son bulmuş olur. Bu nedenle birkaç bankada borcunuz bulunuyorsa en doğru seçim borç transferi kredisi ile borçlarınızı bir banka üzerinde toplamaktır diyebiliriz.

En Büyük Kolaylık İnternet Bankacılığında

Banka ya da bankalara kredi borcunuz bulunurken yeni bir kredi talebi ile banka şubesine başvurmanız halinde size olumlu bir yanıt verilmemesi çok muhtemel. Bunun nedeni gelirinizin giderlerinizi karşılamaması, yani bütçenizde yeni bir açığın oluşması denilebilir. Bu nedenle talebiniz reddedilecektir. Fakat bazı bankalar şubeler üzerinden kredi tahsisi yapmaktan kaçınırken, ki şubelerin bir üstü olan bölge ya da genel müdürlüklerden bu kredilere onay çıkmazken, internet bankacılığı üzerinden yapılan talebe olumlu yanıt verebilmektedir. Bunun yanında banka şubesi hayat sigortası poliçesinde ısrar edebilirken internet şubesinden alınan krediler için böyle bir taleple de karşı karşıya kalmıyorsunuz. Bir tüketici olarak, tek bir banka şubesinden alamadığım krediler ile birlikte internet bankacılığından yapmış olduğum başvuru ile dört kredi birden aldığımı sizlere belirtmeliyim.

Bankalar kredi talepleri üzerine yaptığı sistemsel inceleme neticesinde kişinin her türlü finans borcunu görebiliyor. Ek hesap kullanıldığı dönemlerde başka bankalar bunu borcun ifa edilmemiş olarak görmesi de muhtemel. Fakat alacaklı banka üzerinden yaptığınız başvuruya banka olumlu cevap verebilmesinin bir nedeni de kendi alacağını kredi kayıt bürosundan göz ardı edebiliyor olmasıdır diyebiliriz.

Bankacılık İşlemlerinde Dikkat

Birer insan olarak, aynı zamanda birer tüketiciyiz. Tüketici olarak sınırlı gelirler ile sınırsız ihtiyaçlarımıza cevap vermeye çalışıyoruz. Almak istediğimiz ihtiyaçların bedelleri çok yüksek tutarlarda olabiliyor. Ev almak, araç almak başlı başına bir gider pusulası. Bu gider pusulalarını maddi açıdan karşılayabilecek maddiyatı bizler finans kuruluşlarından karşılıyoruz, karşılamaya çalışıyoruz. Ödeyemediğimiz noktalarda duygusal, maddi ve manevi çöküntüler yaşayabiliyoruz. Bu nedenle bankalar üzerinden yaptığımız alışverişlere atacağımız adımlar boyumuza göre olmalı diye düşünsek de maalesef hayatın biz insanlara getirdiği nedenlerden dolayı bu sınırlar dışına çıkabiliyoruz.

Yorum yapın

Krediler