Kredi Sicilim Bozuk Kredi Çekmek İstiyorum

Geçmiş dönemde kredi ve kredi kartı borçlarına sadık kalmayan tüketicilerin karşılaştıkları durumlardan birisi olan kredi sicilinin bozulması olayıdır. Bu kredi sicilinden kastımız kredi notu düşmüş olabilir hatta daha da ilerisi kredi yasaklısı konumuna gelmiştir. Kredi sicilim bozuk kredi almak istiyorum diyen kişilerden bir tanesiyseniz çözüm yolunuz olabilir mi bilinmez ama yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

İPUCU: Kredi sicilleriniz düzeltmek için bir avukat aracılığı ile gereken hukuki süreci başlatabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu’na vereceğiniz bir dilekçe ile tüm sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca piyasada hukuk ruhsatına sahip olmadan sicilinizi düzeltebileceğini iddia eden şarlatanlara dikkat ediniz. İnternetten bulduğunuz kredi avuaktlarının; sonu av.tr ile biten websiteleri olup olmadığını muhakkak sorunuz.

ÖNEMLİ EKLEME: Eğer kredi skorunuz kötüyse ve ev almak için finansman arayışındaysanız bankalar haricinde çeşitli ‘yasal’ oluşumların da var olduğunun müjdesini vermek istiyorum. Sakın tefecileri ima ettiğimi zannetmeyin. Bu kişilerden yanına bile uğramayı düşünmeyin. Benim burada kast ettiğim şey ‘taksit ödemesi+kura‘ ile ev sahibi yapan özel firmalar.

2. ÖNEMLİ EKLEME: Son zamanlarda kredi skoru kötü olanların sırtına çöreklenmeyi şiar edinmiş bazı e ticaret siteleri türedi. Adamlar senetle eşya satıyor. Bu sayede kredi çekilmesine gerek kalmıyor. Bir de bu kişiler verdiğiniz senetlerin yanında ipotek ya da maaşlı kefil istemektedir. Yani anlayacağınız garantici hareket ediyorlar. Çok zor durumda iseniz bu tarz ‘yasal’ hizmet veren sitelerden ihtiyaçlarınızı karşılayın. Ancak bu tarz oluşumların bir nevi “modern anlamda kılıfınza uydurulmuş tefecilik” benzeri oluşumlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sicili Bozuk Olana Kredi

Kredi sicilinden dolayı kredi alabileceğiniz bankalar özel bankalardır. Özel bankalar ticari faaliyeti bulunan kurumlar olmasından dolayı kredi yasaklısı konumunda olan kişilere de kendi bünyelerinde kredi verebilirler. Sonuçta para kazanma yollarından.

Kredi sicilim bozuk kredi almak istiyorum diyen kişilerin başlıca kredi alabileceği özel bankalar QNB Finansbank, Denizbank, Garanti Bankası, Odeabank ve Akbank diyebiliriz. Bu bankaların şubelerinden yapacağınız başvuru sizinde çarenize ilaç olabilir.

Özel bankalar kredi sicili nedeniyle kredi almaya uzak olan kişilere kredi tahsisine giderken burada faiz oranını yüksek tutabiliyorlar. Çünkü kredinin ödemesinde riskli grup içerisindesiniz ve kredi ödemeleriniz yapılmayabilir. Bununla birlikte bu müşterilerinden istedikleri en önemli husus kefil. Kefil talebi ile banka kredisini güvence altına almaya çalışabilir. Sizde bu sayede kredinize ulaşmış olursunuz.

Kredi Notunuz İle Az Riskli Olabilirsiniz

Kredi tahsisinin yapılmasında kredi notu önemli. 1300 ve altında notlara sahip tüketicilere bankalar uzak mesafeden bakıyorlar. Bu kişilerin kredi almaları risk oluşturuyor ve bunun için başvurularına olumsuz cevap verebiliyorlar. Yine de kredi ihtiyacınızı karşılayabilmek için başvuru yapmaktan imtina etmemek gerekir. En kötüsü başvurunuz reddederler. Yani kaybedeceğiniz bir husus yok.

Yazımıza ulaşmışsanız siciliniz bozuk olmasına rağmen kredi arayışında olduğunuz doğrudur. Bu durumda olan binlerce kişi bulunuyor. Aldığınız kredilerden dolayı yasal takip sürecine girmemişseniz şanslı tüketicilerdensiniz. Çünkü kredi alma ihtimaliniz bulunuyor demektir. Fakat yasal sürecin bir aşamasında bulunuyorsanız bankalar size kredi vermeyeceklerdir. Bu kişilerin en azından 5 yıl kredi ürünlerinden muaf olacaklarını üzülerek söylemeliyim. Bu nedenle bankaların size arkasını dönmesini istemiyorsanız onların isteklerini de yerine getirmekle yükümlüsünüz. Hiç bir zaman tek taraflı bir ilişki olamaz ve sizin isteğinizi nakdi olarak bankalar karşılıyorsa sizde onların şartlarını yerine getirmelisiniz.

Sicili bozuk olan kişiler kredi ile birlikte kredi kartlarına da uzaktan bakmakla yetiniyorlar. Çünkü kart talepleri de olumsuz cevap veriliyor. Nitekim bankacılık sektörünü de sınırlayan yasal çerçeveler bulunuyor. Bu çerçevenin dışına çıkmak ta yasal olarak imkansız. Kanunen bankaların ve tüketicilerin hakkını savunan bu yasalar herkesin ihtiyaç duyabileceği hususlar.

Senetle Paradan Uzak Durmalı

Finans kuruluşlarından nakit ihtiyacını karşılayamayan kişilerin başvurduğu noktalardan birisi de senetle para almak. Boş senetlere atılan imzalar eşliğinde alınan bu paralar ile çok daha fazla faiz ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta aldığınızın bir kaç katını ödemekte var bu işin sonunda. Yasal olmayan bu işlemden uzak kalmak mantıklı bir adım olacaktır. Açığa imzanın kötüye kullanılması suçu bunların en sık işlediği suç tipidir. Aman dikkat ediniz.

Konudan biraz bağımsız olacak ama yine de söylemekte yarar var. Eğer bir gün tacir birine bir güvence vermek zorunda kalırsanız bu “açığa imza olmasın”. Çok daha makul şekilde bu teminatı verebilirsiniz. Mesela sözleşme gibi.

SON TÜYO: Siciliniz kötüyse bunu düzeltmek için gereken tüyoları Findeks gibi firmaların raporlarından edinebilirsiniz. Genelde borç/kredi limiti oranının yüksek olması ve arka arkaya 3 defa geciken kredi, kredi kartı, fatura ödemesi nedeniyle notunuz son zamanlarda düşmüş olabilir. Emin olun bu notu 1-2 ay gibi kısa bir sürede toparlamanız mümkündür.  Göstermeniz gereken şey şudur: istediğiniz takdirde nakit bulup borçlarınızın önemli kısmını kapatabildiğiniz ve borcunuzu eninde sonunda ödediğinizdir. Sistem yazılımları tarafından bu görüldüğü anda kredi skorunuz bir anda şaşıracağınız kadar yükselecektir.”

Yorum yapın

Krediler