Kredi onayı hangi bankalarda daha kolay

Nakit ihtiyacımız olduğunda önceden eşe dosta sorardık. Çoğalış aklımıza ilk iştirak eden bankalar oluyor. Bu vaziyette da “nasıl borç isteyeyim” sualinin yerini “yüzde kaç getiriyle kredi alabilirim” aldı. Elbet asıl soru önemini korumakta: “Acaba kredi alabilir miyim?

Bu sorunun yanıtından krediyi alana kadar tam emin olma ihtimaliniz yoktur . Ama bilin ki bankalar da problemin yanıtından çok da emin değiller. Sizlere bankaların bu konudaki bakış açısını kısacası yansıtmaya çalışayım.

Bankanın kredi seçeneğinde sunduğu getiri oranı ve aldığı fiyatlar, bankanın kredi amaçlı fiyatını, kredi rizikonunu ve karlılığını taşıyor. Başka Bir Deyişle kredi alırken bize ödenen paranın maliyetine, o bankanın kredi verdiğinde geriye alamayacağı ödemelerin maliyeti ilave ediyor ve ödediğimiz getiri ile aradaki fark, bankanın operasyon masrafı öncesi karı oluyor.

Bunun ek olarak temel izahı şu: Şayet kredi getiri oranları düşükse, banka daha az karlıdır. Bu vaziyette alıcı sayısı pek meydana iştirak eden banka ek olarak az kar etmeyi göze alabilir, zira birden pek kişiden kar edeceğinden toplamında karı fazla yüksek olabilir. Ama alıcı sayısı az, oranla minik bankalar, getiri oranını artırıp tek de kredi vermeye istekli olamazlar. Başka Bir Deyişle benzer faizde banka ne kadar büyük ise kredinizi onaylama olasılığı da o civarı artar.

Ancak bu şartlarda mevzuatlarda yapılmış olan değişikliklerden ek olarak sonra değişiklikler meydana geldi. Sözgelişi çoğalış bankalar tek an önce bireyin kredi notuna ve borçluluk oranına bakıyor. Şayet kredi notunuz düşükse hududun çok altındaysa sizlere kredi çıkmaz. Notunuz sınırdaysa sizin geçmiş kredi alışkanlıklarınız devreye girer. Bu vaziyette tek banka kredinizi onaylarken, öbür tek banka bu riski almayabilir. Bu da aslına bakarsak bankaların o ay ki kredi batıklarıyla ilişkilidir. Başka Bir Deyişle bankanın ödenmemiş kredilerinin toplamı o ay düşükse sizin krediniz onaylanabilir ödenmemiş krediler yüksekse sizlere takdir çıkmayabilir. Yeniden notunuz fazla yüksek olup gelirinizi belgeleyebilseniz dahi borçluluk oranınız yüksekse yeniden kredi çıkmayabilir.

Anlayacağınız bankalar mevzuatlarda yapılmış olan değişikliklerden ek olarak sonra bu işi iyi tutmaya başladı. Yeniden de sizlere önerim, kredi almak istiyorsanız tek bankaya başvurup neticesi beklemeyin. Çeşitli bankalara müracaatın, ve kredi olasılığınızı artırın.

Yorum yapın

Krediler