Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

 Özellikle tüketmeye yönelik ilgili olan tüketiciler maddi olarak daha rahat ve modern yaşamalarına olanak verecek kaynağı bankalardan aldıkları krediler ile karşılıyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye’de bu nedenle kredilere olan talep ve ilgi büyük. Talep büyük olunca bankalarda bu talebe karşılık vermek için belli kriterlerin karşılanmasını istiyor.

ÇOK ÖNEMLİ İPUCU: Kredi notunuzu öğrenmek için illa ücret ödemenize gerek yok. Bunun için bankanızın şubesine giderek sorgulama yaptırabilirsiniz. İnternette kredi skoru verdiğini iddia eden firmaların bu işi fahiş fiyatlara yaptıklarına dair haberler bulunmaktadır. 5-10 TL’den daha fazla verilmeyecek bir hizmet için 20-30 TL gibi rakamlar istemekteler. Bu resmen kazıktır. Sakın aldanmayın.

Bu kriterlerin başında kredi notu geliyor ve kredi talebindeki tüketicilerin merak ettiği konuların başında kredi notunu internetten öğrenme geliyor. Çünkü en yakın ve hızlı ulaşım internet üzerinden sağlanıyor.

Kredi arayışları içerisindeyseniz bu talebinizin yerine getirilmesi için öncelikle kredi notunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Kredi notunuz iyi seviyelerde ise krediyi alacak kişi olarak endişelenmenize gerek yok. Yüksek notlar ile istediğiniz seviyelerde bu hizmeti alabilmeniz çok mümkün. Sadece bankalar değil bütün finans işleri uğraşan firmalar kişilere verecekleri hizmetler için kredi notu sorgulamasını yaptırıyor ki, ileriki dönemlerde maddi olarak zarara uğramasınlar. Bankalar Kredi Tahsisinde Nelere Dikkat Eder? başlıklı yazımızda kredi alabilmeniz için hangi şartların arandığına yer vermiştik. Burada belirtilen şartların başında gelen not olayı her kurum ve kuruluş için farklı bir sorgulama tekniği ile öğrenilebilirken hepsinin ortak kaynağı internet. Kredi notunuzu internetten hangi sayfalardan öğrenebiliyorsunuz bir göz atalım.

Akbank Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

Finans kuruluşlarına olan her türlü kredi borçlarınız bulunuyor mu, ödemeleriniz zamanında yapılıyor mu yoksa gecikmelere mi uğratmışsınız gibi sorgulamaların sonucu olan Akbank Kredi Notu Öğrenme sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Buradan alacağınız not 1400 ile üzerinde olması halinde rahat bir kredi alma işlemine sahip olabiliyorsunuz.

Findeks Kredi Notunu İnternet Öğrenme

Kredi Kayıt Kuruluşu gibi oluşan Findeks yine not öğrenmenin ayrı bir adresi. Findeks Ana Sayfası yapacağınız üyelik girişi ile kredi karnenize sahip olabiliyorsunuz. Üyelik ücretsiz olmasına rağmen buradan edineceğiniz rapor için 4,50 TL + KDV ödemesi yapmak durumundasınız.

Şu sıralar bu sorgulama işinden çok iyi sunumlar veren ve de makul fiyat teklifi yapan Findeks birçok tüketici tarafından başarıyla kullanılmaktadır.

İş Bankası Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

Kredi risk raporunuzu edinmenin diğer bir yolu ise İş Bankası Kredi Notu Öğrenme sayfası. İş Bankası kredi notunuzu öğrenmek için internet şubesini kullanmanız gerekiyor ve bunun için Kredilerim, Kredi Risk Raporu menüsünü takip etmelisiniz. Bankamatiklerden öğrenmek isterseniz takip edeceğiniz menü bilgi sorma ve kredi risk raporu.

Bir süre evvel bu sorgulama işlemini  bazı özel müşterilerine ücretsiz yapan İş Bankası en son alınan duyumlara göre bunu kaldırdı. Şu an cüzi ücret karşılığı bu sorgulamayı yapabiliyor.

Garanti Bankası Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

Kredi Notu öğrenmenin bir diğer adresi ise Garanti Bankasının İnternet Sayfası. Burada bankanın not sistemi ile ilgili tanımının ardından internet bankacılığına giriş yaparak kredi notu sorgulaması yapıyorsunuz. Takip etmeniz gereken menü ise başvurular kısmında.

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama

Önemli bir GSM operatörü olarak milyonlarca müşteri potansiyeline sahip Türk Telekom, talep eden müşterilerine kredi notunu SMS yoluyla sorgulama imkanı veriyor. Bunun için yapmanız gereken 9 TL bedel karşılığı TC kimlik numaranızı yazarak 1122’ye SMS göndermeniz. Masraf kesintisi faturanıza yansıtılıyor ki bir kaç dakika içerisinde kredi notunuz cebinize geliyor.

Diğer firmalara kıyasla daha pahalı gibi gözükse de Türk Telekom’un bir banka değil de telekominasyon firması olduğunu akıllardan çıkarmamak gerek.

Vodafone Kredi Notu Sorgulama

Bu hizmet için TC numaranızı yazarak 1122’ye SMS gönderiyorsunuz. Bu hizmetin bedeli 9 Lira olarak faturanıza yansıtılıyor.

Aynı Türk Telekom gibi dokuz liradan bu sorgulama imkanını bizlere sunuyor.

TEB Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

Kredi Kayıt Bürosuna kayıtlı olan TEB kişilerin talebi doğrultusunda kredi notu sorgulama hizmetini aracı olarak sunuyor. Findeks Ana sayfasında yönlendiren TEB, kişilerin talebi ile farklı paketler neticesinde ödeyecekleri masraflar ile ayrıntılı bir analiz elde edebiliyor.

Vakıfbank Kredi Notu İnternetten Sorgulama

Kredi notlarının tespitinde son beş yıllık kredi geçmişi sorgulanırken bu işlem için bir risk raporu hazırlanıyor. Bu risk raporunu Vakıfbank üzerinden almak isteyen kişilerin ise Vakıfbank internet bankacılığına giriş yapması gerekiyor.

Denizbank Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

Denizbank müşterilerinin talepleri ile oluşacak not sistemini öğrenebilmek için Denizbank İnternet Bankacılığı üzerinden ve şubelerden hizmet verebiliyor. Ayrıca anlık olarak sorgulama yapabileceğiniz bir hizmeti bulunmuyor.

Bilgilendirme amaçlı vermiş olduğumuz bu sayfalar bankaların bilgi sayfaları ile birlikte internet bankacılığına giriş sayfalarına yönlendiriyor ki, siz okuyucularımıza ayrıntı olmasını istedik.

Kredi Notu Aralığı

Raporlandırma sonucunda elde edeceğiniz veriler ışığında 1-500 arası olan puan için düşük puan, 500-800 arası için ipotek ile kredi verilebilecek kişiler, 800-1100 muhtemel az riski bulunan kişiler, 1100-1400 kredi borçlarını zamanında ödeyenler ve iyi seviyelerde olanlar, 1400 ile üzeri ise kolay kredi alabilin kişilere veriliyor.

Kredi notu sorgulama diğer adıyla Findeks Notu Sorgulama işlemi için belli bir ücret ödemesi gerçekleştirmek zorunda kalıyorsunuz ki, istediğiniz verilere ulaşabilin. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız yapmanız gereken krediyi alacağınız banka şubesine giderek kredi başvurusunda bulunmak olabilir.

Yorum yapın

Krediler