Kredi Notum Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

 Banka alışverişlerimizin şahsımıza geri bildirimi diyebileceğimiz kredi notu bir sonraki alışverişlerde kullanacağımız kupon değerini taşıyor dersek yanlış olmaz. Çünkü ne kadar çok puan o kadar kredi alınabilir bir seviyeye ulaştırıyor.

TÜYO: Kredi notunu 1 ay gibi kısa bir sürede olağanüst yükseleceği vaadiyle paranızı almaya çalışan olursa bilin ki üçkağıtçı olma ihtimali çok yüksektir. Her söylenene inanmayın. İnsanlar “gelir dağılımı adaletsizliği” nedeniyle gün be gün aç kalıyor. Bunun sonucunda da “dolandırıcılığa, üçdağıda yöneliyorlar.”.

Yapacağınız ödemelerden, başvurulara kadar bütün işlemlerinizin kayıt altına alındığı bankacılık hizmetleri kişinin banka gözüyle değerini temsil ediyor. Hızlı düşen kredi notunun yükselmesi zaman alırken, not mağduriyeti ile kredi alamayanların merak ettikleri hususların başında “kredi notum bir ayda ne kadar yükselir sorusu geliyor. Çünkü reddedilen başvurusunun ardından bir ay sonra başvurursa puanının hangi seviyelere geleceği merak edilmektedir. Bu sorunun net bir yanıtı yok aslında ama notunuzu yükseltmek için bir yerlerden başlamalı ve gereken adımları doğru ve nitelikli atılmalı diye düşünüyorum.

MİNİK İPUCU: Değerli okur; kredi notu denilen şey normal şartlarda öyle kısa sürede falan iyileşmez. Ancak siz bunu uzun vadede iyileştirmek için bazı önemler alabilirsiniz. Eğer “Kredi Kayıt Bürosu” denilen kurum büyük bir yanlış yaptıysa buraya  bir dilekçe yazın ve hala düzelmiyorsa dava açınız. Mahkeme kararı olmadan ani değişiklikler mümkün değil.

İLAVE İPUCU: Notunuzu en hızlı yükseltecek eylem “otomatik ödeme talimatı vermek” ve “bankadaki negatiferi hızlı şekilde pozitife çekmek” olacaktır. Bunu yapmadığınız takdirde ne yaparsanz yapın ivmeli bir yükseliş mümkün olmayacaktır maaleseef.

Bir Ayda Kredi Notu değişikliği

Anlık olarak hesaplanan kredi notunuz sorgulama neticesinde güncel verileri ile karşınıza çıkar. Notunuza etki edecek bütün faktörleri olumlu olarak yerine getirmeniz halinde sistem elbette sizde artış sağlayacaktır. Fakat mantık olarak da bir ayda kredi notunuz şu kadar yükselir diyemeyiz. Bunun net bir tarifi yoktur ve kredi yasaklısı durumuna düşen kişilerde de bu işlem uzun zaman alabilir. Not artışları ile ilgili hususlar sicilinize yaklaşık 6 aya kadar etki eder, kırmızı kalem yenilen dedikleri yasaklı konumuna gelenler için ise iki yıla kadar uzayabilir.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Bizler millet olarak yapacağımız işlerde hep eş dost arar, işimizin hızlı ilerlemesi adına türlü hilelere başvuru yapabiliriz. Bu başvurulardan birisi de kredi notunu yükseltmek gibi taleplere bağlanıyor. Bir bankada işlem yapabilmeniz için sıra önceliği tanıyabilecek olan dostlarımız kredi notumuz için size bir ayrıcalık yapamaz. Yani sizin bankalar ile yaptığınız tüm işlemler kayıt altında iken bunu değiştirmeniz mümkün değildir ve kredi notunuzu sihirli değnekle yükseltecek kimse bulamazsınız. Bunun tek yükümlülüğü sizlere ait. Durum böyle olsa da bireysel olarak yükseltme işlemleri yapabilmek için atacağınız adımlar bulunur.

Yakın dostlar sizlerin kredi alabilmenize yardımı ancak kefil olunarak ya da kendi isimleri üzerine kredi çekerek olabilir. Bunun dışında bir etkisi olamaz.

Dijital ortamlara yığılan bankacılık hizmetlerinin alımı yine bu ortamlarda çevrim içi olarak kayıt altına alınıyor ve kredi notları ile ilgili hususları da Kredi Kayıt Bürosu yürütüyor. Findeks ile bağlantılı olarak çalıştığını söyleyebileceğimiz bu sistem anlık durumunu hesaplıyor. Yani bütün kayıtlı borçlarınızı öderseniz sistem gördüğü gibi ödemezseniz de riskli olarak görüyor ve bankacılık hizmetlerinden mahrum bırakabiliyor.

Bankalarla olan yakın ilişkilerinize devam etmeniz yararınıza olur. Mevcut alışverişlerinizi kredi kartınız ile ödemeniz ve ekstre tarihinden önce bu harcamalarınızı nakit olarak kartınıza yatırmanız notunuzu hızlı yükseltme yolları arasında yer alır.

İstikrar sizin adınıza önemli bir husus. Ödemelerinizde göstereceğiniz istikrar sizi birkaç adım öne taşır ve ilerleyen zamanla en üst seviyelere kadar çıkarır.

Kredi Notunun Hesaplanmasına Etki Eden Faktörler

Kredi notunuzun hesaplanmasında ana başlıklar Bireysel Kredileriniz ile kredi kartlarınızın ödenme durumu, banka hesaplarınız ile bu hesaplara olan borç durumlarınız, sürekli yenilenen ve talep edilen krediler, bugüne kadar almış olduğunuz krediler ve ödeme tarihlerindeki alışkanlıklarınız olarak sıralayabiliriz.

Bankaya olan borçlarınız bulunuyorsa bu borçlarını gününde ifa etmelisiniz ki bu durum sizlere yaklaşık yüzde otuz gibi bir puan artışına neden olmaktadır. Bununla birlikte bankaya olmayan borçlarınız da size yine bir yüzde yirmi gibi artış sağlar. Bankalardan sürekli kredi talebinde bulunmuyorsanız ve üst üste kredi almak çabası içerisine girmiyorsanız bu da sizin için olumlu bir adım.

Bankalarda bulunan hesaplarınıza otomatik ödeme talimatları vermek.  Bu talimatların değerini hesaplarına gününde yatırmak, puan artışına neden oluyor.

Kanunen Takibe Düşen Borçlarınız

Sistem çalışırken banka borçlarınız dışında oluşan nedenlerden dolayı icralık olmanız, banka hesaplarınıza bloke konulması yada haciz konulması işlemleri de sorgulamakla yükümlü. Hesaplarınıza icra konulmuşsa bu durum puan kaybına neden oluyor. Bu tür nedenler bankacılık sektörünün size olan güveninin kaybolduğunu işaret eder ve riskli kategoriden inceler. İcra takibine borç düşürmekten katiyen sakının. Var ise icra dosyalarınızı derhal kapatın!

Kredi Notumu En Hızlı Nasıl Yükseltirim?

Bu sorunuzun cevabı aslında borçlarınızı hemen ödemeniz halinde olur. Mevcut kart ve kredi borçlarınız ile banka hesaplarınıza tanınan ek hesap bakiyelerinizi tamamlamanız halinde bankalar size kredi verebilecek seviyelerde olduğunuz kanaatine varabilir. Bu nedenle borçlarınızı kapatın. Kredi borçlarınız bulunuyorsa vadesi gelmeden bu borçlarınızı da ödeyin ki bu büyük bir avantaj olarak size geri dönüş sağlar. Bankalarda bulunan hesabınıza bağlı faturalarınızı ödeyebilmeniz için otomatik ödeme talimatları verin ve geri ödemelerini gününü geçirmeden takip edin.

Not Danışmanından Yardım Alabilirsiniz.

Findeks ile bizlere hizmet veren sistem dahilinde talep eden kişilere danışmanlık hizmeti de veriliyor. Bu hizmetlerden de faydalanılabilir. Uzmanlar tarafından verilen destek için 35 TL + KDV ödemesi gerçekleştiriyorsunuz. Bu gibi hususlarda sizin için olumlu bir adım olarak gerçekleşebilir ve notunuzun yükselmesi için gerekli adımlar atılabilir. Bu durum da makalemizde belirtilen hususların biraz daha ayrıntılı olarak sizlere uygulanması istenilenden ibaret olacaktır.

Kredi Notunuzu Sık Sık Sorgulayın

Mevcut kredi notunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenebilmenin bir çok kolay yolu ve adımı bulunuyor. Dijital ortam üzerinden TC kimlik numaranızı ve telefon numaranızı yazarak kredi notunuzu anlık olarak öğrenebilirsiniz. Bu işlem için Findeks’in ilgili sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Yada internet bankacılığını kullanıyorsanız buradan da başvuru yaparak ayrıntılı rapor alabilmeniz mümkün. Tabi ücretini ödemeniz karşılığında. Belirli aralıklarla notunuzu sorgulamanız sizi motive edecek ve 1 ayda olmasa bile birkaç ayda sicilinizi toparlamanıza yardımcı olacaktır.

Yorum yapın

Krediler