Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu, sizin bankalardan araç kredisi kullanma, kredi kartı alma veya konut kredisi kullanma isteğinizin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmaması ihtimalini belirten sembolik bir değerlendirme biçimidir. Kredi notu sorgulama neden önemlidir. Eğer daha önce bankalara olan ödemelerinizle ilgili bir düzensiz ödemeniz olmuşsa kredi notunuz düşük olur ve işlemleriniz gecikebilir yahut hiçbir hizmet alamamanıza sebebiyet verebilir.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu oluşturan etmenler tek tek saymak gerekirse; Bireysel kredi ve kredi kartlarınızın zamanında ödemesinin yapılmış olması, mevcut hesap ve borç durumunuzun dengeli bir biçimde seyretmesi, yeni kullanılmış olunan kredilerin miktarları, kredi kullanma yoğunluğunuz ve diğer bankacılık işlemlerinizden oluşur. Bu göstergelerin hepsi farklı oranlarda kredi notunuzu etkiler. Gerek bankanızdan kredi notunuzu öğrenmek gerekse kredi notu sorgulama hizmeti sağlayan özel kuruluşlardan bu hizmeti satın almak belli bir ücrete tabidir. Konuyla ilgili öncelikle bankanız ile temasa geçmenizin sizin için yararlı olacağını söyleyebiliriz. Telefon aracılığıyla veya hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek ayrıntılı ve kesin bilgiyi öğrenmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Kredi notu sorgulama işleminin sonucunda karşınıza çıkacak olan sonuç sizin gelirinizden daha yüksek kredi alıp alamayacağınız konusunda size bilgi verir. Ayrıca kredi notunuzun iyi olması daha uygun faizli krediler bulmanız konusunda size avantaj sağlayacak bir durumdur. Ayrıca vadelerin uzunluğu konusunda da rahatça ödeyebileceğiniz vadeler oluşmasına imkân sağlayacaktır.

Kredi notunuzun kötü bir durumda olmaması için yapmanız gerekenleri sırasıyla saymak gerekirse, öncelikle kullandığınız kredi kartı dönem borcunun tamamını her ay düzenli olarak ödemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bir diğer husus ise aldığınız kredinin geri ödemelerinde aksamaya sebep vermeden ödeme yapmanızdır. Bu iki konuda hassas davrandığınız sürece herhangi bir sorunla karşılaşmama olasılığınız yüksek olacaktır.

 

Yorum yapın

Krediler