Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer? Birçoğumuz oluşan nakit ihtiyaçlarımızın çözümünü, bankalarda ararız. Nakit ihtiyaçlarımız için bankalara kredi için başvurur ve finansal durumumuzu rahatlatırız. Bunun dışında ev ya da araba almak gibi yaptığımız yatırımlar içinde, bankalardan kredi çekme yolunu seçeriz. Ancak her başvurduğumuz kredinin onaylanması söz konusu değildir. Krediniz onaylanmadığında senetle para veren kuyumcular ile iletişime geçip para almaktansa şansımızı biraz daha artırmalıyız.Peki, başvurduğumuz kredilerin onaylanmama nedeni nedir?

TÜYO: Bu kredi notu denen illet en çok “icralık olmaktan” etkilenir. Bankalar bir şekilde sizin icraya düştüğünüzü öğrendiyse veya  kredilerin birinden icraya düştüyseniz var halinize… Artık sittin sene o sicili düzeltebilmek kolay olmayacaktır. Bir de bundan sonraki en önemli sinyal “kredi kart ekstresini son 5 sene içerisinde kaç kere 3 aydan daha uzun süre asgarisini ödememezlik yaptığınızdır.” Bu hususlara dikkat edin gerisi çok hayati öneme sahip değil. En azından telafi edilebilir diyebilirim.

EKLEME: Kredi notu düştüğünde toparlamak eskisine göre daha zor arkadaşlar. Yeni algoritma eskisine göre daha acımasız. Bir kere kötü not verdiğinde bir daha da affetmiyor. Size tavsiyem öğretmeninizin, sevgilinizin gözüne girmek için uğraştığınız kadar bankacınızın gözüne girmeye uğraşın. Bu devirde uluslararası finans kartelleri kadar güçlü hiçbir odak yok.

İLGİNÇ BİLGİ: Arkadaşlar kredi notları değerlendirilirken Çin, Kore gibi ülkelerde vatandaşlık skorlarına bile bakılıyor. Yani mesela kırmızı ışıkta 1 sene içerisinde 3 defa geçtiyseniz skorunuz önemli ölçüde düşebiliyor. Ya da yere çöp attığınız kameralarla tespit edildiyse böyle bir durumda bile düşüş olabiliyor. Bu sistem mahremiyete çok az önem veren topluluklarda geçerli ancak gün geçtikçe Avrupa’ya bizim gibi 3. dünya ülkelerine de sıçrayacak gibi görünüyor. Gelecekte bazı insanları zor günler bekliyor.

Eğer not düşmesinin nedenlerine göz atarsanız Kredi Notu Nasıl Yükselir? sorusuna odaklanmalısınız. Çünkü her iki sorunun cevapları da esasında aynıdır. Objektif ve somut değerlendirmelerimiz neticesinde tecrübelerimize dayanarak size net bir tavsiyede bulunmamızı isterseniz diyebiliriz ki kredi notunu etkileyen en önemli etmen düzenli ödemelerinizdir. Yani otomatik ödemeleriniz, faturalarınız, kredi kartlarınız, önceki kredileriniz düzenli ödendi ise eğer ki maddi durumunuz kötüyse bile halen yüklü miktarlarda kredi alabilme olanağınız var diyebilirim.

Bu arada şu yazımız da ilginizi çekebilir:

Kredi Notum Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kişilerin başvurdukları kredilerin onaylanmama sebebi olarak, bankaların gösterdiği gerekçe, kredi notunun düşük olmasıdır. Bu söylemle hepimiz karşılaşmış ve mutlaka duymuşuzdur. ‘Kredi notu’, bankalarla iletişim halinde olan herkesin, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan bir puanlama sistemidir. Kredi notunu etkileyen birçok faktör mevcuttur. Kredi notu, kişilerin finansal durumlarını sergileyen bir göstergedir. Tüketicilerin ödeme alışkanlıklarını sergileyen kredi notu, kredi başvurusu yapıldığında bankalar tarafından araştırılan ilk ve en önemli kriter olarak karşımıza çıkar.

Bankalar Ciddiye Alıyor

Bankalar, tüketicilerin bir anlamda risk raporu olan kredi notunu, alacaklarını güvence altına almak amacıyla çok ciddiye alırlar. Çünkü kredi notu, kişilerin ödemediği banka borçlarını, günü geldiği halde geç yatırdıkları borçlarını, ödeme güçlerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyar. Eğer kredi talebinde bulunan kişinin yaşadığı ödeme sıkıntıları varsa, kredi notu da doğal olarak düşecektir ve krediyi onaylayan banka, alacağını riske atmamak adına, başvurulan krediyi onaylamayacaktır.

Ödenmeyen Banka Borçları Sorun

Ödenmemiş ya da günü geçmiş kredi, kredi kartı gibi tüm banka borçları, kredi notunun düşmesini sağlayan nedenlerdir. Eğer bir bankadan kredi talebinde bulunduysanız ve krediniz onaylanmadıysa ve siz hemen ardından başka bir bankadan kredi talebinde bulunduysanız, bu durumda kredi notunuzu düşürecektir. Protesto edilen senetleriniz, vergi dairesine ya da SGK’ya olan ödenmemiş borçlarınızda, kredi notunuzun düşme sebeplerindendir. Başvurduğunuz kredi ya da kredi kartınızın istediğiniz limiti, gelirinizi aşacak durumda ise, kredi notunuz, riskiniz yüksek olacağından yine düşecektir.

Kredi notu bankacılık kadar tüketicileri de ilgilendiren önemli bir puanlama sistemi. Bu puanlama ile kişilere güven notu veriliyor ki,  bankalar güvenebilmek için bu notlara ihtiyaç duyuyor. Bankalar ile aranızdaki ilişkileriniz ne kadar doğru ilerliyorsa bu sizin için o kadar doğru yolda olduğunuzu gösteriyor. Fakat ilişkileriniz soğuksa borçlarınıza sadık değilseniz bu sizin için kredi notunuzun aşağılara inmesi anlamına geliyor.

Krediler