Kredi Kartıyla Tapu  Harcını Ödeme, Tapu Masraflarını Kredi Kartından Ödeme

Tapu Masraflarını Kredi Kartından Ödeme. Türkiye’de en çok satış ve alış işlemlerinin yapıldığı platformların başını Tapu daireleri çekiyor. Vatandaşların alıp sattıkları gayrimenkuller için 492 sayılı Harçlar Kanununda belirtilen hususlar için vergi harcı ödeme gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz dönemlerde nakit olarak ve banka şubelerine yapılabilen bu masraf hayata gerçekleştirilen interaktif vergi dairesi sayesinde değişikliğe uğradı. Yeni çalışma sonrası vatandaşlar artık gayrimenkul alımları için tapu harçlarını kredi kartı ile ödeme imkanına kavuştu.

Gayrimenkul satışlarında belirlenen tapu harcı, ödenen emlak vergilerinden düşük olmadan alıcı tarafından beyan edilen bedel üzerinden hesaplanırken, hesaplamada bazen sektörün önünün açılması için indirilen oranlara neden olabiliyor. Gayrimenkul alımında gerçek beyanlar üzerinden yapılması gerekir ve gerçek beyanda bulunmayanlara ilerleyen dönemlerde maddi olarak cezai işlem uygulanmaktadır. Mal alımında maddi darlığa düşen alıcıların başvurdukları yollardan birisi de kredi kartları oluyor. Peki kredi kartıyla tapu harcı ödenir mi? Evet ödenmektedir. İsterseniz nasıl ödeyeceğiniz üzerinde duralım.

Tapu Harcını Kredi Kartıyla Nasıl Ödeyeceğim?

Tapu alım ve satımlarında harç tutarlarının yatırılabilmesi için yetki verilen bankalara gidilmekle yükümlüydü. Yetkisi olmayan finans kuruluşları bu masrafları tahsil edemez. Gelişen teknoloji ATM’ler aracılığıyla da fiziki para ile yatırılan tapu harcı açılan interaktif vergi dairesi sayesinde internet üzerinden bir kaç adımla yatırılabiliyor. Bunun için ilgili siteye giriş yaptıktan sonra solda bulunan menüden Harç Bedeli ve Değerli Kağıt Ödeme seçiliyor. Açılan sayfada ise Tapu harcı sayfasına gidiliyor. Burada alıcı ve satıcının ayrı ayrı TC kimlik numarası ya da Vergi Numarası ile e-tahsilat seri numarasının girişi ile sorgulama yapılıyor. Sorgulama neticesinde tapu işlemleri için başvuru yapan kişinin bilgileri ve tapu harcı tutarı ekrana geliyor. Buradan öde butonu ile ilgili kredi kartı bilgilerinin girilmesi ile ilgili bankaya yönlendiriliyor ve güvenli adımlarla tapu harcını kredi kartıyla ödeme işlemi gerçekleştiriliyor.

Gayrimenkul satış işlemlerinde ödenmesi gereken harç masrafını hem alıcı, hem de satıcı ödemekle yükümlü. Beyan edilen satış tutarının binde yirmi oranında hesaplanan bu tutar yatırılmadığı sürece satış işlemi gerçekleştirilmiyor.

Her Türlü Vergi ve Harç Tahsilatı Kredi Kartıyla Yapılıyor

Gelir İdaresi Başkanlığınca faaliyetleri yürütülen interaktif vergi dairesi kısa sürede ilgi görmesine rağmen vatandaşların çoğunun böyle bir uygulamadan haberinin olmadığını da söyleyelim. Tapu harçlarının yanında bu sayfadan girişi ile ehliyet harcı ya da nüfus cüzdanı bedeli tahsilatı da yapılıyor.

Tapu harçlarının kredi kartları ile ödenmesi halinde vatandaşlar daha hızlı ve güvenli bir ödeme sistemine kavuşurken, fiziken bir banka şubesine yada tahsilatın yapıldığı yere gitme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Dijital ortamlardan yapılan ödemeler ayrıca Tapu Müdürlüklerinde de anlık olarak online görülebiliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi yıllardır internet üzerinden ve kredi kartları ile ödenebiliyorken, tapu masraflarının ödenmesi için biraz geç kalınsa da, vatandaşların memnun kalacağı bir şekilde dijital dünyadaki yerini almış durumda.

Yorum yapın

Krediler