Kredi Kartım Kullanıma Açık mı Kapalı mı Nasıl Öğrenirim?

Alışverişlerde en fazla ödeme aracı olarak kullandığımız kredi kartları hayatımızda önemli bir yer edindi. Bu anlamda yapmanız gereken ödemeleri kredi kartınız ile yapabilmeniz için de bu kartınız kullanıma açık olması gerekir. Zira zaman zaman kart sahipleri türlü sebepler ile kartlarının kullanıma kapatıldığından habersiz ödeme yapmaya çalıştıklarında ödeme yapamazlar. Bunun nedeni kartın kullanıma kapatılmış olmasıdır. Kart sahibinin bu durumlarda karşılaşmaması için kredi kartının kullanıma açık olup olmadığını öğrenmesi bir anlamda mağduriyetinin ve kasadan geri dönmesini önleyecektir. Kredi kartım açık mı, kredi kartım ödeme yapabilir mi, kredi kartımın açık veya kapalı olup olmadığını öğrenme için önünüzde bir kaç yol bulunuyor.

Kredi Kartım Kullanıma Açık mı?

Öncelikli olarak kredi kartı neden kapatılır bunun cevabını bulmak gerekir. Kartların kullanıma kapatılmasında en büyük etken borcunun bulunması ve son ödeme tarihi itibariyle asgari tutarın ödenmemiş olmasıdır. Bunun yanında hesabınızda şüpheli bir hareket olması, kartınızın kaybolması yada farklı nedenler ile bankanızca güvenlik amacıyla kapatılması da söz konusudur. Bunun yanında her kartın bir miadı bulunur. Bu miadı dolduran kartlarda kullanıma kapatılır ki banka bu durumda zaten kişiye yeni kartını kuryeler aracılığıyla göndermektedir.

Aslında sahibi olduğunuz kredi kartları kullanıma açık olup olmadığını anlamak için bir çaba sarfetmenize gerek yoktur. Sebebi de bankalar borçların ödenmemesi yada farklı sebeplerden dolayı kullanıma kapatılan kredi kartı ile ilgili bilgilendirmeyi kart sahibine SMS yoluyla yapmaktadır. Zira bankalar borcun ödenmesi, ödemede son tarih aralığı gibi hususları atlamadan kişilere mesaj yoluyla bildirmektedir. Hatta bu bilgilendirmeler borcun ödenmesine veya tamamen kapatılmasına rağmen de kişiye bildirilir. Bu durumda kişi her türlü sebeple kartı hakkında bilgi sahibi olur. Bunlarla birlikte kartınızın kullanıma açık  olup olmadığını öğrenebilmeniz için karşınızda beş farklı yol bulunuyor.

  1. Banka Şubesinden Sorgulama

Klasik yöntem ilk olarak banka şubesinden kartınızın kullanıma açık olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken en yakın banka şubesine giderek kartınız hakkında bilgi edinmeniz. Bu sayede kartınızın kapalı olup olmadığına ve diğer bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşırsınız.

  1. İnternet Bankacılığından Sorgulama

Sahibi olduğunuz kredi kartınız ile ilgili olarak bankanızda mevduat hesabınız bulunuyorsa ve bu hesap üzerinden internet bankacılığınızda aktif halde ise buradan giriş yaparak kartınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.Güncel harcamalarınız, bekleyen provizyonlar, kalan limitiniz, son ödeme tarihi ve hesap hareketleriniz gibi tüm bilgilere buradan ulaşarak tarih aralığınız seçtikten sonra öğrenebilirsiniz.

  1. Kartınızın Geçerlilik Tarihi

Kişilere kart tahsisi yapılırken bu kartlara kullanım ömrü biçilmektedir. Genel olarak üç yıllık bir süre tanınır. Bu sürenin dolması ile kartınız otomatik olarak kullanıma kapatılır. Bunun yerine size kuryeler ile adresinize yeni kart gönderilir ki bu kartı da yeni şifre ile kullanıma açılır. Burada kartınızın miat tarihine bakmakta fayda olacaktır. Bu tarihin geçmesi halinde kartınız kapatılır ve harcamalar yapamaz hale gelirsiniz.

  1. ATM Den Sorgulama

Kredi kartınızın açık olup olmadığını sorgulayabileceğiniz en aktif yollardan birisi bankamatiklerdir. Bankanıza ait bir bankamatik üzerinden kartınızın şifresi ile giriş yaparak kart bilgisi ve limitler ile ödemeler hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Burada borcundan dolayı tamamen kapatılmış yada tarihi geçmiş bir kart ile sorgulama yapmak isterseniz banka zaten karta direk el koyar. Kartınızın şifresi ile giriş yaptıktan sonra incelemeniz halinde açık olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

  1. Müşteri Hizmetlerinden Öğrenme

Bankanıza ait müşteri hizmetleri numaranızı aramanız size en yakın yol olabilir. Burada sistem içerisinde kayıtlı numaranız ile arama yapmanız halinde banka sizin kim olduğunu önceden tanır. Buradan şifre ile giriş yaptıktan sonra kartınızın borcu olup olmadığını, kapatılıp kapatılmadığını, son ödeme tarihi ile asgari ödeme tutarları ile kalan limitleri öğrenme yine dijital sekreterler yoluyla yapılabiliyor. Örnek olarak Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma başlıklı yazımız ile nasıl öğrenebileceğinizi de inceleyebilirsiniz.

Kapatılan Kredi Kartı Kullanıma Nasıl Geri Açılır?

Kartınız kullanıma kapatılmışsa öncelikle tekrar açtırabilmek için kapatılma nedeni öğrenilmelidir. Bu neden ortadan kaldırılması halinde banka sizin kartınızı kullanıma açacaktır. Borcu bulunuyorsa bu borcun ifası sonrası da kart direk kullanıma açılır. Fakat yasal takibe düşmüşse bu kartın açılmasını beklemek yanlış olur. Çünkü bu tür alacak nedenleri kartın tamamen kullanıma kapatılması anlamına gelmektedir. Borcundan dolayı kapatılmış kredi kartı nasıl açtırılır başlıklı yazımız faydalı makalelerimiz arasında bulunuyor.

Kapatılma nedeni miadının dolması ise banka yeni kart tahsisine gider. Bu kartın oluşturulması ve gönderilmesi ile ilgili bilgileri kişilere SMS yoluyla iletir. Bu sadeye kişi de kartı hakkında bilgi edinmiş olur. Kapatılan kredi kartı nasıl geri açılır başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler