Kredi Kartının Kaybolması Ya Da Çalınması Durumu

Günü birlik hayatımızda her an kullanımımıza adadığımız kredi kartı ya banka kartlarımızı kaybedebilirken aynı zamanda çaldırmamızda mümkün. Bunun farkına belkide uzun bir süre varacağınız. Fakat aynı zamanda para değeri biçilen kartlarımızın oluşabilecek borçlarını ödemek bu durumdan daha sonra zor olabilir. Sonuçta yapmadığınız bir harcamanın kurbanı olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda izlemeniz gereken adımları sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Kredi kartının kaybolması durumunda yapmanız gerekenler

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın kaybolduğunu fark ettiğiniz anda ilk yapmanız gereken bankanızı arayarak kartınızı kaybettiğinizi söylemek olacaktır. Zaten bankaların kredi kartı veya banka kartı gibi durumlarda müşterilerine çok hızlı bir hizmet sunduğunu belirtmek istiyoruz. zaten müşteri temsilcilerini aradığınız aman ilk seçenek olarak karşınıza çıkacak olan menünün Kayıp ve Çalıntı kart ile ilgili olan menü olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu menüye girmeniz durumunda müşteri temsilcisi sizleri bekletmeden anında işlem yapacaktır. Kartınızın kaybolduğunu belirtmeniz durumunda anında kredi kartınızın kullanımı işlemlere kapatılacak ve bu konuda herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmamış olacaksınız. Bu yüzden kaybolduğunu hissettiğiniz anda ilk olarak bankanın müşteri temsilcisini aramanız gerekmektedir.

Bankalar zaten bu tarz durumlarda müşterilerinin mağdur olmaması için gerekli işlemi en kısa süre içerisinde yapmaktadır. Hatta bazı bankaların son 24 saat içerisinde yapılan harcamalarda da müşterilerini mes’ul tutmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak bu durumun tamamen bankaların inisiyatifinde olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

Kredi kartınızın çalınması durumunda

Kredi kartınızın çalındığını hissettiğiniz zaman kaybolma durumunda olduğu gibi en kısa süre içerisinde bankanızın müşteri danışmanını aramanız gerekmektedir. 7 gün 24 saat boyunca bankaların hizmet veren müşteri danışmanları hattına bağlandığınız zaman kart kayıp ve çalıntı menüsüne giriş yaparak buradan kartınızı çaldırdığınıza dair bilgi vermeniz durumunda kartınız otomatik olarak anında kullanıma kapatılacaktır. Bu yüzden bu işlemi yaparak sizlerde sorunsuz bir şekilde kart iptalini yapmış olacaksınız.

En yakın karakola gitmek

Kredi kartınızın kaybolmasından sonra müşteri temsilcisi ile yapmış olduğunuz görüşmeden sonra en yakın polis karakoluna giderek ifade vermenizde oluşması muhtemel sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden karakola giderek kredi kartınızın çalındığına dair bir belge almanız gerekmektedir. Yani burada vereceğiniz ifadenin aslında kartınızın geri bulunması konusunda sizlere herhangi bir faydası olmayacaktır. Ancak bankanız ile yaptığınız görüşmeden sonra kartınızın kullanıma kapatılmaması durumunda ortaya çıkacak olan zararların önüne bu belge ile geçebilirsiniz. Bankanıza belirttiğiniz saatten sonra eğer kartınız kullanıma kapatılmadıysa, sizler karakol üzerinden almış olduğunuz belge ile sonrasında yapılan harcamalara kolay bir şekilde itiraz etme şansını yakalamış olacaksınız.

O belgenin yeni kartınız gelene kadar ve çalınmış olan kredi kartınızın ekstresi bitene kadar elinizde bulunması bankaya yapacağınız itirazlar açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden karakoldan aldığınız belgenin elinizde bulunması gerekmektedir.

Eğer çaldırmış olduğunuz karttan herhangi bir harcama yapıldığını tespit etmeniz durumunda bankanın şubelerine giderek bu konuda itiraz dilekçesi doldurmanız gerekmektedir. İtiraz dilekçesinin içine karakoldan almış olduğunuz ifade tutanağını da eklemeniz durumunda banka sizlere harcanan ücretleri geri ödemek zorunda kalacaktır.

Kaybolan Kredi Kartı Nasıl Bulunur?

Muhtemel olarak kaybetmiş olduğunuz kredi kartınız bir süre sonra evinizde, arabanızda ya da iş yerinizde bir yerlerden bulabilirsiniz. Fakat bu süre zarfında yetkili birim ve kurumlara bildirimi yapmışsanız ki, bankanıza bunu haber vermelisiniz bu adımdan sonra kartınız kullanıma kapatılmış olacaktır. Bu nedenle kaybolan kartınızı bulmuş olsanız dahi fiziksel olarak elinizde tutmak dışında bir işlemde kullanamayacaksınız.

Yorum yapın

Krediler