Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları

Kredi kartımızdan nakit para çekmek ruhu münasebetiyle oldukça masraflı bir iştir. Lakin zaman zaman para ihtiyacımızı kredi kartlarımızın limitleri dahilinde nakit para çekimi kullanarak anlık ihtiyacımızı karşılar hale geliriz. Alışverişler neticesinde daha az faiz ile avantajlı duruma gelen kredi kartımızı nakite çevirme yolları bulunuyor.

Yaşam koşulları, yaşadığımız çevre, bankaların kredi vermedeki tutumları, yasal yönetmelikler çerçevesinde paraya ihtiyacı olan kişileri farklı yollardan para elde etmeye yöneltti. İnsanlar zor durumda kaldıkları zaman bu zorluğun altından nasıl kalkacaklarına dair arayışlara giriyor. Bu arayışlardan birisi hatta ilk adım eğer alabildiysek sahibi olduğumuz kredi kartlarımızı nakit paraya çevirmektir.

Kredi Kartınızdan Nakit Avans Desteği

Uzun yıllardır kredi kartı kullanan bir tüketici olarak zaman zaman benimde paraya ihtiyacım olduğu anlar oldu elbet. Zamanla kartı nasıl kullanmanız gerektiğini acı tecrübeler ile kazanıyorsunuz. Son dönemde bankaların kredi verme yarışları oldukça hızlandı. Artan rekabet yerini her türlü bankacılık işlemini pazarlamaya yöneltti. Kredi verebilmek için çaba sarfeden bankalar nakit çekim için yüksek faiz alıyor olsalar da kişilere29 durumlarına göre düşük faizler üzerinden kredi kartından nakit avans çekme yöntemini keşfetmiş durumdalar. Bir tüketici kredisi imkanlarında tahsis edilen nakit avans kullanma kartınızı paraya çevirmenin en mantıklı, en doğru ve yasal bir yoldur.

Akbank Axess Nakit Avans Çekim Hesaplama

Bütün bankaların sahip olduğu kartlar üzerinden nakit avans desteği sağladığını hatırlatarak yazımıza istinaden küçük bir hesaplama örneği sunmak isterim.  Axess kredi kartınızdan alacağınız 1000 TL nakit avans için 40 günün sonunda % 1,84 faiz oranıyla toplam 1,078 Lira ödeme gerçekleştirmek zorundasınız. Bu işlemi taksitli yapmak isterseniz 2-12 ay arasında vadelerde çekim yapabiliyorsunuz. 1000 Lirayı 12 ay vadede 95,77 TL olarak ödersiniz. 200 ile 15 bin lira arasında yapabileceğiniz nakit avans işlemi için faiz oranı yine % 1,84 olarak hesaplanıyor.

Yani illegal işlemler ile komisyon, KDV yada başka şeyler ismi altında vereceğiniz masraflar daha yüksek tutarlarda olabilir.

Kartınızı Paraya Çevirmenin En Kolay Yolu Kuyumcular

Kartınızı nakite çevirmenin en kolay yolu yine Kuyumculardan geçiyor dersek yanlış bir seçim yapmamış oluruz. Çünkü paraya çevrilebilen en kolay nesneler altın gibi değerli madenlerdir. İhtiyaç halinde belki biraz ucuzuna verirsiniz fakat anında paraya çevirebilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Altın satın bir yerlerden alacağınız vadeli altınları ardından satarak nakite çevirmek ve bir kaç ay da olsa uzun sürede bu borcu kapatmak en popüler işlemlerden birisi olarak görünüyor. Şimdi komisyon karşılığı nakite çevirmek var bir de altın alınıp, tekrar bozdurulması ile arasındaki farkı alarak işlemi gerçekleştirenler var. Hangisi mantıklı derseniz ikisi içinde net bir rakam söyleyerek şunu yapmak mantıklı diyemeyiz. Fakat bütün yerleşim bölgelerinde mutlaka bir altıncılar çarşısı vardır. Birebir yapacağınız görüşmeler ile bu işleme bir netlik kazandırabilirsiniz. ANCAK LÜTFEN DİKKAT EDİN DE TEFECİLERE BULAŞMAYIN. EĞER SİZE FİZİKEN GERÇEK BİR ALTIN SATMADAN BU İŞİ YAPAN KİŞİLER VARSA ONLARDAN UZAK DURUN. Zor durumda olduğunu şu günlerde bir de başınızı yasal mercilerle belaya sokup ağrıtmayın. İş başa düşünce yanlız kalırsınız ve kimse gözünüzün yaşına bakmaz.

Arkadaşlarınızın Nakit Alışverişlerini Kartınızdan Yapabilirsiniz.

Belki uzun ve karmaşık gelecek ama taksitli alışveriş ile birlikte nakit paralar üzerinden alışveriş yapan kişiler de bulunuyor. Yakın dostlarınızda bu alışveriş yapan kişilerden olabilir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi pahası yüksek olabilecek ürünlerin nakit alımları için arkadaşlarınıza kredi kartınızı tahsis edebilirsiniz. Böylelikle taksitli alışveriş ile kredi kartınızı nakite çevirmenin bir kolay yolunu daha elde etmiş olacaksınız.

Hiç alışveriş yapacak bir arkadaşınızı bulamasanız dahi mutlaka fatura ödemesi gerçekleştirecek olan yakınlarınız bulunacaktır. Kullandığımız ürünlere ait fatura ödemelerini kartınızla gerçekleştirmeniz halinde de kartınız nakde çevrilmiş olacaktır.

E-Ticaret İle Kredi Kartını Nakite Çevirme

Piyasada dijital ortamlarda e-ticaret yapan binlerce firma bulunuyor. Bu firmalar üzerinden yapılacak üyelik kayıtları ile kişiye özel ürün ilanı açılıyor ve bu ilanı alan kişi kredi kartı ile ödeme yapıyor. Yapılan ödeme taksitlendiriliyor ki alıcı için ödeme kolaylaşmış oluyor. Daha sonra satıcı üyeliği satılmış gibi gösterilen ürün için kargoya verilmiş gibi gösterirken alıcı da ürünü aldığına dair onayı veriyor.  Böylelikle küçük bir komisyon karşılığı kredi kartınızı nakite çevirmiş oluyorsunuz. Bu işlemi yapan firmalar için elbette direk adres göstermeyeceğim. Çünkü bu işlemin de yasal olmadığını düşünüyorum. Sonuçta bir ürün satımı gerçekleştirilyorsa bu ürüne fatura kesilmelidir. Faturasız kart tahsilatları yapılması mümkün değil. Fakat bu işlem için nasıl bir gayri resmi işlem yapılıyor açıkcası hiç merak bile etmiyorum.

Fatura Ödemesi Gerçekleştiren Küçük İşletmeler

Önceki yıl tatil için bulunduğum Antalya’da şehir merkezine uzak bir noktada bir bakkal dükkanındaki asılı not dikkatimi çekmişti. Burada fatura ödemeleriniz 1 TL karşılığı yapılır yazıyordu. Bu nedir diye sordum ki, kişi bana internet bankacılığı ya da kredi kartı ile faturalarını ödüyorum bunun karşılığı 1 lira alıyorum diye cevap vermişti. Buradaki işletme hatta yapılan ödeme sonrası çıktı alıp kişiye veriyor ki güvenilir olsun. Dijital bankacılık yöntemleri de kişilere gelir kapısı oluşturmuş durumda. Kişiler yapılan ticaretin yasal olup olmadığı konusundan ziyade kazanacağı paraya bakıyor. Buradaki kazancına vergi ödemesi gerçekleştirmiyor. Yurdum insanı işte…

Kredi Kartı Tefecilerinden Uzak Durun

Kartlar ve bu kartlara tanınan limitler sonrasında kart limitleri dahilinde nakit para vererek kartınızdan komisyon alan tefeciler bulunuyor. Bu tip işletmeler kendilerini tefeci olarak kabul etmeseler de kişilerin kartlarından alışveriş yapılmış gibi çekim yapıyor ve komisyonlarını keserek kart sahibine para ödemesi gerçekleştiriyor. Genel olarak topluma bu işlemi kuyumcular yapıyormuş gibi lanse ediliyor olsada bu işlemi pos cihazı olan her işletme gerçekleştirebiliyor. Geçmişte bu işlemi kuyumcuların yapıyor olması hâlâ devam ettiriyorlar anlamına gelmez fakat yapanları da mutlaka vardır. Kredi kartı faizinden kaçarken insanlar bu tip kişilere komisyonun yanı sıra alınmış gibi gösterilen malların KDV oranını da kesilmesine müsaade ediyorlar. Bu da anlaşılamayacak bir durum gibi.

Senetle para almak, kredi kartından komisyon karşılığı gibi nakit para temin etme işlemleri illegaldir. Yani para almakta vermekte yasal değildir. Türkiye’de finans kaynağının tek adresleri yasal olarak kurulmuş bankalardır. Bankalar dışında elde edeceğiniz paralar için mağduriyet yaşamanız halinde hakkınızı arayabileceğiniz bir yasal dayanağınız kalmayacaktır.

Kredi kartlarını nakite çevirmenin yolu ilk olarak internetten geçiyor. Çünkü alışveriş siteleri nezdinde yapacağınız ve hemen satışını gerçekleştirebileceğiniz ürünleri alarak harcama yapar ve satış ile nakite çevirmiş olursunuz. Bir diğer husus ise kendinize ait işletmeniz bulunuyorsa, internet satışı gerçekleştiriyorsanız korsan olarak hayali ürün satışı ile kredi kartlarını nakite çevirenler bulunuyor. Bunun ayrıntıları mevcut olsa da; yasal olarak yapılmaması gereken hususlar arasında olduğunu hatırlatmak gerekir.

Kuyumculardaki Alışverişler

Çevrenizde nakit olarak alışveriş yapan ve yapacak kişilerin olması muhtemel. Çünkü bazı tüketiciler takıntılı olarak alışverişlerini nakit para ile gerçekleştirirler. Bu şekilde alışveriş yapacak kişilerin harcamalarını kendi kartınız ile yaparsanız en kolay bir şeklide kredi kartınızı nakite çevirmiş olursunuz. Hatta büyük tutarlardaki harcamalarınız taksitlendirilerek yapılabilir. Bu durumda harcamanızı taksitle öderken bir nevi çok uyguna faizsiz kredi almış gibi olursunuz. Tanıdık kimseden bulamamanız halinde size yardımcı olabilecek kuruluşlar kuyumcular olabilir. Çünkü yüksek tutarlarda harcama yapılarak ve hatta nakit paralarla alım yapılan tek yerler kuyumculardır. Size yakın bir kuyumcudan yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Fatura Ödeyerek Kredi Kartını Nakite Çevirme

Kuyumcularda olduğu gibi nakit paralar ile yapılan fatura ödemeleri kartınızı nakite çevirmenin diğer bir yolu olarak görünüyor. Buralarda komisyon karşılığı ödemeler yapılıyor. Vereceğiniz komisyonu göze alıyorsanız, gözünüz görmüyorsa buradan fatura ödemeleri sağlayarak kart limitinizi nakite çevirmiş olursunuz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi

Kredi kartları sizlere limitiniz doğrultusunda ve ödemelerinize oranla belirlenen miktarlarda avans çekiminize izin veriyor. Son ödeme tarihlerini geçirme gibi bir alışkanlıklarınız bulunuyorsa nakit çekime kartınız kapatılıyor. Fakat bu tür sorununuz olmaması halinde mevcut kart faizleri eşliğinde 12 aya varan vadelerde nakit avans çekimi sağlıyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler