Kredi Kartından Hesaba Para Aktarabilir miyim?

Gelişen teknoloji ve akıllı telefonların bize verdiği avantajlarla geçmişte büyük paralar ödediğimiz para aktarım işlemi bir çok bankadan ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Para aktarımı adına bir çok yolda bu avantaja eklendi ki para göndermesi gereken kişilerin kendisine en uygun olanı seçmesi gayet normal. Hesabınızda para olmadığı zaman para gönderim işlemi yapmak zorunda kalabildiğiniz zamanlarda oluyor ki bu durumda tüketici hesabından ziyade kredi kartından hesaba havale eft yapabilir miyim yada kredi kartından hesabıma para aktarma yapabilir miyim sorusuna takılıyor.

Kredi kartlarınızdaki limitlerinizin doğrultusunda harcama yapabildiğiniz gibi herhangi bir hesaba yada kendi hesabınıza para aktarma işlemi yapabilme imkanınız da sınırlı bir şekilde olabiliyor. Sınırlı derken bu hizmeti tüm bankalar vermiyor. Yani sahibi olduğunuz kartınızın bankasında oluşan bir hizmet olarak karşınıza çıkıyor.

Para aktarım işlemi için yapmanız gereken husus internet bankacılığına giriş sonrası eft yada havale seçimi için para gönderimi menüsünü seçmek. Burada para gönderim için banka size hangi hesaptan gönderim yapmak istediğinizi listeliyor. Elbette burada kredi kartınızda görünüyorsa bu seçeneği seçerek para gönderim işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Hangi Banka Kartlarından Havale EFT Yapılıyor?

Her ne kadar Garanti Bankası Bonus kredi kartından havale ve eft işlemini başlatmış olsa da bu hizmeti diğer bankalarda vermeye başladı.Bu anlamda para transferini kartınızla yapabileceğiniz diğer bankaları sıralarsak TEB, HSBC Advantage, İnge Bank, Yapı Kredi Bankası ve Denizbank diyebiliriz. Burada para gönderimi yapılması ile nakit para çekimi yapılması arasında bir fark bulunmuyor. Göndermiş olduğunuz para nakit çekim gibi işlem görüyor ve nakit çekim faizi üzerinden hesabınıza yansıtılıyor. Bu durum yüksek limitler yüzünden sizi zor durumda bırakabilir. Bunun için bilgi edinilmesinde fayda olacaktır.

Karttan havale yada eftnin konusunu başlıca yapmanız gereken kira ödemeleri, aidatlar, okul taksitleri çekiyor. Bu tür ödemeler aynı banka olması halinde havale başka bankalar olması halinde ise eft ile gerçekleştiriliyor. Yapacağınız bu işlem için bazı bankalarda taksitlendirme de söz konusu. Zaten yaptığınız tek çekim harcamaları kredi kartınıza sonradan da taksitlendirebiliyorsunuz. Bu işlemi yapmadan önce de banka size bu alternatifi sunuyor ve isterseniz yine faizini ödemek koşuluyla bu hizmeti alıyorsunuz. Kredi Kartından taksitle havale eft hizmeti veren banka örneğimiz de TEB oluyor. TEB Bonus Kredi kartı kullananlar bu hizmeti alabiliyor.

Kredi Kartından Havale EFT Ücreti Ne Kadar?

Bankanız ile anlaşmanız bulunmuyorsa kredi kartınızdan para transferi işlemi sizin için biraz masraflı olabilir. Çünkü bankalar eft ve havale ücreti alırken bunun kredi kartından yapılması halinde daha yüksek oranda bir masraf kesintisine tabi tutabiliyor. Bunun için havale eft ücreti almayan bankalar incelenebilir. Ücret konusunda da dilerseniz Akbank havale EFT ücretleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ATM’den Kartla Para Gönderme

İnternet Bankacılığı bulunmayan kişiler kredi kartından para transferi işlemi yapabilmesi için bankanızın ATM’sini kullanabiliyor. ATM’ler üzerinden kartınızla şifresi girişi sonrası ödemeler menüsü ile para transferleri bölümünden bankasına göre değişen yollarda hizmet alımı mümkün. Bunun için bir bankamatik yoluyla paranızı kendinizde dahil olmak üzere istediğiniz bankanın hesabına gönderebiliyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler