Kredi Kartından Hesaba Havale ve EFT Yapılır mı?

Para transferine konu edilebilecek bir çok yol dijital yenilikler sayesinde artış gösterdi. Bu artış sonrası bankalar farklı yollardan bir çok hizmet vermeye başladı ki bu yollardan birisi de kredi kartından para gönderme olarak kayıtlara geçti. Bankamatik yada kredi kartından para gönderimi yapabiliyorsunuz ama bu durum tabi size sağlanan limitler ve şartlar dahilinde.

Aslında günümüzde birçok kredi kartı kullanıcısının merak ettiği sorular arasında gelen Kredi Kartıyla EFT ve Havale işlemleri hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını buradan bulabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz kredi kartlarının hepsinin farklı özellikler taşıdığını ve bu yüzden de bu konuda sizlere hizmet veren kart tiplerinin neler olduğuna dair merak ettiğiniz soruları cevaplayalım.

Karttan Havale ve EFT nedir? Havale ücretleri

Havale veya EFT aslında çok sık duyduğumuz ancak bazı müşterilerimizin bilmediği terimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de sizler eğer havale işlemi yapacaksanız bunun kullanmakta olduğunuz bankanın bir başka hesabına olduğunu bilmelisiniz. Örnek verecek olursak Deniz bank müşterisi iseniz ve Deniz bank üzerinden bir müşteriye para gönderme işlemi yapacaksanız Havale işlemi yapmış olacaksınız.

EFT ise başka bankalar arasında yapılan bir transfer işlemi olduğu için aslında Havale kadar kolay bir işlem değildir. Bankaların mesai saatleri içerisinde yapılan bu transfer türünün başka bankalar arasında olduklarını belirtmek istiyoruz. Deniz bank üzerinden Vakıfbank’a para göndermek istediğiniz zaman bunun adı EFT olarak geçmektedir.

Ücret olarak ise bankaların bu konuda her müşterisine farklı hizmet sunduğunu belirtelim. Maaş müşterilerinin EFT ve Havale transferlerinde herhangi bir ücret ödemediğini belirtelim.

Kredi kartınız ile EFT göndermek mümkün

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızdan başka bir bankanın hesabına para transferi gerçekleştirmek için öncelikli olarak hesabınızın aktif olması ve hesabınız üzerinden herhangi bir bloke bulunmaması gerekmektedir. Mesela ödeme konusunda 3 ay içerisinde devamlı olarak geç ödeme yapan müşterilerin kredi kartlarına konulan bloke işlemleri sizlerin zor durumda kalmanıza neden olacaktır. Bu yüzden bu işlemi yaparken mutlaka bu tarz bir blokenin olmadığına özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartınızda böyle bir engel söz konusu değilse para transferi yapmak için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Kredi kartından Havale gönderimi yapılır mı?

Zaten kullanmakta olduğunuz bankanın herhangi bir müşterisine göndereceğiniz paranın ödemesini kredi kartınız üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Son zamanlarda hatta bankaların kredi kartı üzerinden yapılan para transfer işlemlerinde müşterilerinden herhangi bir ücret almadan bu transferi yapmasına izin vermektedir. Bu yüzden de sizler kredi kartınızı kullanarak rahatlıkla istediğiniz müşteriye havale işlemini yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank ve diğer bankaların bu konuda müşterilerine hizmet verdiğini ancak bazı bankaların bu transferler sırasında ufakta olsa bir ücret karşılığında bu işlemi yaptığını belirtmek istiyoruz. Mesela Ziraat Bankası Havale işlemlerinde müşterilerinden 1 TL ücret işlemi almaktadır. Ancak bu işlemi yapmak için bankanın şubesine giderek yapmak sizlere daha pahalıya gelecektir. Bu yüzden de kredi kartınız üzerinden EFT veya havale ödemesi yapmak istediğiniz zaman bankanızın internet bankacılığını veya mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak bu şekilde rahat bir ödeme gerçekleştirme şansınız bulunmaktadır.

Aynı zamanda ATM üzerinden de rahatlıkla EFT ve Havale ödemesini kredi kartınız üzerinden rahatlıkla gerçekleştirme şansınız bulunmaktadır

Akbank Axess Kredi Kartı ile Havale / EFT Ücretleri

Düzenli ödemelerinizde dahil olmak üzere her türlü para aktarım işi için Akbank Direkt, internet bankacılığı, Banka şubeleri ve müşteri hizmetleri olan 444 25 25 numaralı telefondan düzenle eft ya da havale talimatı verebiliyorsunuz. Yapacağınız işlem için % 3,78 komisyon alınırken vergi kesintileri de bu tutara dahil edilmiş. Yapacağınız para aktarımı işlemi için chip para kazanımı bulunmuyor. Akbank’ın eft ve havale ücretleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Garanti BBVA Bonus Havale ve Eft Ücretleri

Aidat, kira gibi düzenli ödemeleriniz ve diğer para gönderim işlemleri için Garanti Bankası Bonus Kredi Kartınızı kullanabiliyorsunuz. Garanti dijital bankacılık ürünlerini kullanan kişiler ödeme işlemi için bonus kartını seçerek işleme devam ediyorlar. Yapacağınız işlemler için % 3,75+ lira ücret alınırken limitiniz ise günlük en fazla 5 bin lira olarak belirlenmiş.

Yapı Kredi World Card İle Eft ve Havale Ücretleri

Yapı Kredi internet bankacılığı ve telefon bankacılığı üzerinden yapacağınız talimat ile birlikte World Cardınız ile yapacağınız eft ya da havale ile para gönderim işi için % 3,75 + 6,80 TL masraf kesintisi yapılıyor. Diğer bankalara gönderilen işlemler için ise % 3,75 + 9 TL kesinti uygulanıyor.

Havale  ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Para aktarımında kişinin durumu ve anlaşmalarına göre bankalar masraf almayabiliyor. Örneğin maaşını banka şubesinden alan kişiler için protokoller gereği para gönderiminde Havale ve EFT ücreti almayan bankalar bulunuyor. Bu durum sizin müşteri potansiyelinize göre de değişiklik gösteriyor.

Yorum yapın

Krediler