Kredi Kartına İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

 Yeni nesil alışverişin ödeme aracı kredi kartları ile internetten alışveriş yapmak herkese daha uygun ve ekonomik olmasının yanında daha çok çeşit ürün hizmetleri almasına neden oluyor. Teknolojik olarak her zaman yanımızda olan alışveriş dünyasında ihtiyacımız olan ürünleri alırken fiziken dokunamamak, görememek bizleri yanıltan hususlardan. Fakat buna rağmen internetten alışveriş her geçen gün artan bir alım çeşidi. Bu mecralardan alınan ürünler ise zamanla bizlerin isteği dışında gelmesi, beğenmemiz, bize uymaması gibi hususları beraberinde getiriyor. Bu durumda peşin ödeme yaptığımız ürünün bedelinin ise iadesi olması gerekir. Kartlarımızın limiti dahilinde yaptığımız ödemelerin kartımıza yansıması ödeme süresinden çok daha uzun ve meşakatli. Kredi kartına iade edilen para ne zaman hesaba geçer diye merakınız hala devam ediyorsa lütfen makalemizi okumaya devam edin.

Alışverişlerin İadesi Sonrası

İade edilen ürünlerin bedellerini peşin ödememize rağmen ürünün iadesi sonrası bu bedelin kartımızı iade edilmesi öyle sanıldığı gibi kolay olmuyor. Sizler baktığınız zaman ödeme yaptığınız ticari firmayı görürken bu firma da yüzlerce müşterisini görme eğiliminde olabiliyor. Bu durum ise verilen hizmetin uzamasına neden oluyor. Sadece firmadan kaynaklı olarak değil aynı zamanda kartımızı aldığımız banka ile ilgili olarak da bu süre uzayabiliyor. Kaldı ki kişi iade ettiği bu ürünü başka mecralardan alabilmek için belki de bu ürün bedelinin kartına iadesini bekliyor olabilir.

Bu durum bazen son derece sinir bozucu ve sabırları zorlayan bir hale gelebiliyor…

Mesafeli Satışlarda

Kredi kartınızdan alışveriş yapmışsanız ve bu alışverişi fiziki olarak yapıyor, ödemeyi de şifre girişi ile yapıyorsanız burada sorun yok. Yaptığınız ödeme yine Pos cihazları yardımı ile birkaç işlem neticesinde firma tarafından kartınıza iadesi sağlanıyor. Fakat uzaktan alım dediğimiz internetten yapılan alışverişler yani mesafeli alışverişler için aynı şeylere söylemek imkansız. Bu ürün alımının iadesini kuryeler yapıyor iken ürün bedelinin iadesini firma kendisi yapmakla yükümlü. Alımı yaptığınız internet sitesinden ilgili üyeliğiniz ile bu iade işlemlerini başlatabilirsiniz. Fakat burada firmanın muhasebe departmanındaki yoğunluk ve banka ile olan arasındaki bağ neticesinde kredi kartına iade edilen paranın hesaba geçmesi için birkaç güne ihtiyaç duyulabilir.

Kartınıza paranı iadesi için başlıca unsurlar şu şekilde gelişiyor.

  1. İade işlemlerine Firmanın Başlaması

Mesafeli satış ile almış olduğunuz ürünün iadesini kuryeler aracılığı ile sağladıktan sonra üyelik haklarınız gereği bu iadenin internet sitesinden de yerine getirilmesi gerekir. Burada iade talebi ile birlikte ilgili firma iade işlemini başlatır. Bu süreç içerisinde ürünün geri alımı ile ürün bedelinin hesaba iadesinin sağlanması için ilgili bankaya talimat verir. Bu talimat ile işlemin yerine getirilmesi bir yada birkaç gün bulabilir. Bazı firmalar ile bankalar arasında yapılan anlaşmalar gereği bu durum alıcının sözleşme şartlarını da kabul etmesiyle birlikte bir hafta kadar sürebiliyor. Bu durum açıkcası alım yaptığınız yerdeki sizin kabul ettiğiniz şartların incelenmesi ile ortaya çıkabilir.

  1. Pos Cihazı Kartın Bankasına Ait İse

Yaptığınız alışverişlerde ödeme yaptığınız kartın ödenmesi sırasında POS cihazı ilgili bankaya ait olması size iadenin sağlanmasında daha hızlı olabiliyor. Sonuçta kendi bankanız ve iade yapılması hızlandırılıyor. Bu durumu bankanın kendi şubeleri arasındaki havale işlemi gibi değerlendirebilirsiniz.

Elbette buna rağmen bu süreç 15 günü bulabilmektedir. Böylesi durumda sabırlı olmalısını ve de panipe kapılmamalısınız. Eğer idade emri verildi ise arkanıza yaslanıp beklemeniz yeterli olacaktır.

  1. Pos Cihazı Başka Bankaya Ait İse

Ödemeler kartın tahsis edildiği banka dışında bir bankaya ait olabiliyor. POS cihazından ödeme alındıktan sonra yine iadesi için aynı cihazdan yardım alınırken başka bankalar arasında oluşacağı için biraz zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumu bankalar arasında EFT işlemi gibi değerlendirebilirsiniz. Bankalar arasında süren bu işlem belli hesap kesimleri dikkate alan ay sonu işlemlerine dahil edilebiliyor. Bu durumda paranın hesabınıza iadesi için ay sonunu beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu duruma net bir cevap vermek aslında yanlış olur. Çünkü iki üç hafta gibi bir süreci kapsarken bazı durumlarda bu süre bir gün olabiliyor.

Yorum yapın

Krediler