Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar? Milyonlarca kişinin birden çok kredi kartı sahibi olması bazı yükümlülükleri de beraberinde getiriyor. Yapılan harcamalara istinaden her ayın belli bir dönemine kadar ödemeniz gereken kredi kartı hesapları yoğun iş günü ve çalışma nedeniyle unutabiliyoruz fakat bu durumda genel olarak bankalar hesaplarınızdan asgari ücret çekimini gerçekleştiriyor.

ÖNEMLİ AYRINTI: Arkadaşlar bu kredi kartları için alarmlar kurmak bir pimpiriklilik değil ZORUNLULUKTUR. Vadesinden en az 1 gün önce asgariden yukarıdaki tuturı kapatın bitsin gitsin. Bu sayede notunuz tepetaklak olmaz. İleride iş kurarsınız, evlenirsiniz paraya ihtiyacınız olacak. Bu devirde baba oğluna para vermiyor banka veriyor. O sebeple bankalarla aranızı iyi tutun. Sonradan çok pişman olursunuz.

Hesabınız ve paranız yoksa bu durum gerçekleşmezken geç yatan kart ücretleri nedeniyle kartınızı kullanmakta sınırlamalar yaşayabiliyor, hatta kredi yasaklısı konumuna da düşebiliyorsunuz. Nasıl bir kredi kartının son ödeme tarihi bulunuyorsa, aynı zamanda son ödeme saati de bulunuyor ki, bu saat dilimi sonrası farklı ödeme yapmak zorunda kalınıyor. Herkese aylık olarak e-mail, cep telefonu yada posta ile düzenli gönderilen kredi kartı ekstrelerinde son ödeme tarihini biliyor olabilirsiniz fakat kullanmış olduğunuz kredi kartının son ödeme saati ne zaman olduğu hakkında bir bilginiz var mı? bunlara da bakmak lazım.

Kredi Kartı Sön Ödeme Saati kısaca şu şekilde diyebiliriz;

* Banka şubelerinden saat 17:00’ye kadar

* ATM, İnternet Bankacılığı ve Havale ile saat: 23:59’a kadar

* EFT ile 09:00 ile 16:00 saatleri arasında;

Banka Şubesinden Kredi Kartı Son Ödeme Saati

Kullanmakta olduğunuz kartınızın son ödeme saati bir anlamda yatıracağınız araç ile bağlantılı olarak açıklayabiliyoruz. Normal şartlarda kredi katınızın ekstre ücretini banka şubelerinden yapacaksanız zaten bu şubelerin kapanışından önce şubeye giderek yatırma işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

ATM ve İnternet Bankacılığından Kredi Kartı Son Ödeme Saati

Şube dışında farklı yolları kullanacaksanız bu durum için bir sonraki güne geçen saat ile sınırlı. Kredi kartı ücretinin yatırılması için ATM, internet bankacılığını kullanacaksanız ekstrenin son günü olan 23:59 saatinden önce bu yatırımı gerçekleştirmeniz gerekir. Zira bu işlem için para yatırılabilen bir ATM bulmanız gerekirken hesaptan ödeme yapmanız içinde hesabınızda paranızın olması halinde kart ücretini yatırabiliyorsunuz.

EFT ile Kredi Kartı Son Ödeme Saati

Kart borcunuzu eğer bir başka banka hesabından EFT yöntemi ile yapmak istiyorsanız bu işlem için ise EFT saatlerini beklemek zorundasınız. Vereceğiniz talimat sonrası kartınızın borcu ilk mesai saatinin başlamasının ardından gerçekleştirilir ve son ödeme tarihi ile saatini burada kaçırmış olabilirsiniz. Bunun için EFT saatleri olan  09:00 ile 16:00 arasında gerçekleştirilmeli. Bazı bankalar bu işlem için geç EFT hizmeti veriyor. Bu hizmetin saatleri ise 16:00 ile 17:20 arasında. Yani bu saatleri arasında yapacağınız ödeme ile işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Kredi Kartının Son Ödeme Saatini Geçirirsem Ne Olur?

Aslında kartınızın son ödeme tarihi ve saatini kaçırıyor olmanız dünyanın sonu değil. Bunu çok ta problem etmemek gerekir. Son bir kaç gün içerisinde ödemeniz halinde size faiz ödemesi yaptırılır, üç kez üst üste geçirdiğiniz takdirde nakit çekim için kısıtlamalar getirilir. Fakat bu işlemi alışkanlık haline getirmemek ileriki bankacılık hizmetleri alabilmemiz için önemli bir husus. Bazı bankalar bir günlük gecikmede faiz hesaplamalarına bu işlemi yansıtmazken bazıları saat dilimi ile küçük miktarlarda yansıtabilir. Burada yansıtılacak olan tutar sizin ödeme miktarınıza yani borcunuza göre değişeceğinden net bir rakam söylemek yanlış olur.

Kredi Kartı Son Ödeme Günü Hafta Sonuna Gelirse Ne Olur?

Banka kredi kartınıza tanımlı olan hesabınızda para bulunması halinde her harikular da bu ödemeyi hesabınızdan çekerek gerçekleştirecektir. Fakat hesapta para bulunmaması ya da tanımlı hesap olmaması halinde ATM ve İnternet Bankacılığından ödeme yapmanız mümkün. Havale ile de kredi kartınızı saat ve tatil gözetmeksizin ödeyebilirsiniz. Fakat EFT olması halinde ilk iş günü saat 09:00 beklenerek verilen talimat doğrultusunda ödeme gerçekleştiriliyor.

Yorum yapın

Krediler