Kredi Kartı Siciliniz Nasıl Temizlenir?

Kredi kartı siciliniz nasıl temizlenir? Ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısının yaklaşık 65 milyon civarında olduğu düşünülmektedir. Her kart kullanan iki kişiden birisinin kredi kartı mağduriyeti taşıdığı için artık kredi notu sistemi gündelik olarak her kişi tarafından bilinen bir hadise haline gelmiştir. Siz değerli okurlarımıza sitemiz içerisinde kredi notunuzu nasıl düzeltebileceğinizi açıklayacağız. Bu yazı kredi kartı sicili temizlenmesine yönelik hukuki danışmanlık sitesi değildir. Bu hususta bizlerden önce avukatlara sorunuz.

ÖNEMLİ UYARI: Kredi kartı sicilinizi ücret karşılığında sileceğini iddia eden DOLANDIRICI kişi ve kurumlara asla itibar etmeyiniz. Bunlar son zamanlarda binlerce kişiyi dolandırarak ciddi mal kaybına neden olmuş durumda. Böyle bir hizmetin sadece avukatlar tarafından KREDİ KAYIT BÜROSU denilen kuruma yazılacak dilekçe ile icra edilebileceğini belirtmek isterim. Bu türden hukuki ihtilaflarınızı lisans ve ruhsat sahibi olmayan kişiler vasıtasıyla halletmeye çalışmayın.

Ayrıca “kredi kartı sicili” ile “kredi sicili” kavramları aradaki bir kelime nedeniyle farklı kavramlardır. Bu farklılığa dikkat edelim ve kavram kargaşasına mahal vermeyelim. Ancak yine de her iki türde de düzeltme ve yenileme uygulamaları benzerdir.

Ayrıca ifade etmek gerekir ki; korona salgın sırasında ve sonrasında kredi kartlarının limitlerini bir hayli zorlayan bireylerin birçoğunun kredi skorları normalde düşmesi gereken kadar düşmemiştir. Bu hususta skor kuruluşları daha müsahamma göstermiştir.

Kredi kartı sicili temizlemek bankaların tarafınıza sunduğu bir opsiyon değildir aslında. Geçmiş dönemde yaptığınız bütün banka hareketleri aslında kredi notunuzda kayıt edilmektedir. Eğer geçmiş dönemde ödemelerinizi yapmadıysanız ya da ödemelerinizde geciktiyseniz bu sizin kredi notunuzu olumsuz etkiler ve kredi kartı sicilinizi bozar. Eğer gelecekte ihtiyaç ya da ev kredisi gibi temel kredi türlerine bile başvurursanız bu süreçte olumsuz yanıtlanabilir. Siz de sitemiz içerisinden kredi notunuzu ve sicilinizi nasıl temizleyeceğinizi ve etkileyen değişkenleri öğrenebilirsiniz. Kredi sicil sorgulama servisinden faydalanabilir ve avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicil affı, 2018 yılında yaklaşık 15 milyon kredi kartı mağdurunun ortak isteği. Ancak bu konuyla ilgili devletin bir yapılandırma hazırlaması mümkün değildir. Kredi notunuz geçmiş dönemde yaptığınız bütün eylemleri içerisine kapsadığı için siz de bu eylemlere göre puanlandırılırsınız. Eğer kredi kartı borcunuzu gününde ödemediyseniz, kredi borcunuz varsa ve bu borcu öderken problem yaşadıysanız bu sizin kredi notunuzu olumsuz etkiler. Geçmiş dönemden kalan ayrıca bir haciz işleminiz ya da ödenmemiş faturanız varsa bu da sizin kredi notunuzu düşürür. Eğer bankalarla ilgili temiz bir sicil oluşturmak istiyorsanız ilk adımınız altı aylık gelirinizi bankaya beyan etmek zorundasınız.

Banka kırmızı kalem sorgulama yapmak için sizden kredi başvurusu yapmanızı talep eder. Banka müşteri temsilcileri size kendi kotalarını doldurarak üzerinizden para kazanmak için bu başvuruları hazırlatabilir. Ancak size tavsiyemiz kendi kredi notunuzu kendiniz hesaplayarak bankalardan olumlu yanıt alabileceğinizi hissedene kadar başvuru yapmamanızdır. Aksi taktirde olumsuz yanıtlanan başvurunuz sizin için gelecek dönemde yapacağınız başvuruda yine karşınıza çıkacak ve sürekli olarak kredi talep ettiğiniz gerekçe gösterilerek bu da sizin kredi notunuzu bir noktada olumsuz etkileyecektir.

Sicil nasıl temizlenir merak ediyorsanız, dönemsel kredi kartı borcunuzun tamamını kapattığınızdan emin olun. Ödenmemiş faturalarınızı kapatın. E-Devlet üzerinden davalarınıza ve hakkınızda olan hesapları kontrol ederek bir borç durumu olmadığından emin olun. Sonrasında ise kredi kartı kullanıyorsanız altı aylık süreç içerisinde ortalama bir kart kullanımı izleyin ve her ay borcun tamamını gününde ve saatinde kapatın. Eğer asgari tutarda ödeme yaparsanız bu da sizin kredi notunuza olumsuz etkilenecektir o yüzden tamamını ödeyebileceğiniz tutarda alışveriş yapmanızda fayda vardır. Altı ay boyunca sigortalı olarak çalıştığınız işinizi de gelir beyan ederek bankanıza ispatladığınızda kredi notunuz ve siciliniz temizlenecektir. Bu süreç ile ilgili resmi bir açıklama olmasa da şimdiye kadar bu şekilde başvurularını düzenleyen kişilerin neredeyse tamamı durumunu lehine düzeltmeyi başarabilmiştir.

Olumsuz Sicil Bildirimi

Banka kredi sicili bütün borçlarınızı ve üzerinize düşen ödemeleri yapmanızın ardından ortalama altı ay (6 AY) sürmektedir. Bu süre zarfında banka hesap kartınıza çalıştığınız iş yerinden aldığınız maaş da geldiği için banka sizin düzenli bir kullanıcıya dönüştüğünüzü fark ederek size tekrar kredi ve kredi kartı imkanları sunacaktır. Kredi kartı siciliniz nasıl temizlenir başlığında sizler için konuyu derledik, umuyoruz sitemiz içerisinde yer alan diğer bankacılık konuları da ilginizi çeker

SON NOT: Bu sicilleri öyle istediğiniz zaman görebileceğiniz adli sicil ile karıştırmayın. Bankalar kendi içlerinde yasaya uygun olarak müşterileri hakkında finansal notlar tutarlar. Normalde bu şekilde sizden habersiz finansal veri depolamak suç ancak ruhsat ve lisans sahibi bankalar için böyle bir engel yok. Kaldı ki verileri size daha iyi hizmet verebilmek için işlemektedirler. Mesela sizin finansal tablonuz ile uyumlu olmayan bir krediyi size vermeleri halinde hem siz hem de banka mağdur olacaktır.

Yorum yapın

Krediler