Kredi Kartı İle Vergi ve SGK Ödeme

Kredi Kartı İle Vergi ve SGK Ödeme. Vergi borçları vatandaşların en büyük sorun yaşadığı ödemelerin başında geliyor. Tüketicilerin problem yaşaması, mükelleflerin işlerinin yoğunluğu ve nakit paraya sıkıştıkları dönemlerde var olan vergi borçlarını kredi kartları üzerinden ödemeyi tercih ediyor. Ödeme aracı olarak  kredi kartının kullanılması avantajları sebebiyle ön plana çıkan bir husus. Nitekim herkesin olduğu yerden ödeme imkanı vermesi en büyük talep ediliş nedeni.

Son ödeme tarihine kadar erteleme imkanı veren Kredi kartı ile vergi ödeme kişilerin öncelikli tercihi haline gelmiş durumdadır. Eski zamanlarda vergi dairesi üzerinden yapılan bu ödemeler, günümüz imkanlarıyla birlikte rahat bir şekilde kredi kartları ile yapılabilmekte, aynı zamanda yapılan ödemeler sistem üzerinden anında düşülerek ileriki dönemler için bir problem arz etmemektedir.

ELEŞTİRİ: Kredi kartı ile SGK borçları ödemeniz sizin sağlık hizmetlerinden yararlanmanız adına çok mantıklı. Ancak buradan bir eleştiri yapmak istiyorum. SGK bağkur primi denilen illeti zorunlu yapıp iş kurmak, istihdam yaratmak ve ülkeye gerçek manada katkı sunmak isteyen girişimcinin sırtına pranga vurmak ne kadar doğru. Üstelik zorunlu olması bir yana 1080 TL ve hatta faizli ödemede 1300 TL gibi fahiş fiyatlara yükselmesi yeni esnafı bitiriyor. Bu borcun kıdeme göre kademeli arttırılması lazım. Daha hayatının baharında olan insanlara böylesine ülke gerçeklerinden kopuk borç takılırsa ülke gelişmez.

ÖNEMLİ UYARI: Özellikle vergi ödemelerinin tümü kredi kartıyla yapılamamaktadır. Bu sebepten ötürü muhakkak düzenli aralıklarla vergi dairesine giderek ödeme yapmanız önerilir. Ayrıca elinize vergi dairesi mühürlü bir makbuz geçeceği için bu yöntem daha güvenilir olacaktır. En fazla karışıklığın olduğu devlet kurumu vergi dairesi olduğu için işinizin karambole gitmemesi için gereken tedbirleri almanızda fayda var.

İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Ödeme

Kredi kartı ile vergi ödemesi yapmak için ödeme yapacağınız kurumun internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Örnek olarak internetten SGK ödemesi yapmak isterseniz o zaman SGK sitesi üzerinden tüm sorgulama işlemlerini yapabilir ve ödeme işlemlerini de yine bu adresten tamamlayabilirsiniz. Türkiye’de bütün resmi kurumlara ait iş ve işlemler artık turkiye.gov.tr adresi üzerinden yürütülüyor. Yani bütün kurumlar tek bir portala bağlanmış durumda.

İnternetten Emlak Vergisi Ödeme

Her yıl 2 taksit şeklinde alınan emlak vergileri özellikle ödemenin yapılacağı son günler içinde milyonların yoğun ilgisini alıyor. Yılda iki kez yapılması nedeniyle unutulan vergi ödemeleri arasında bulunan bu vergi çeşidi internetten emlak vergisi ödeme seçeneği ile daha  hızlı bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bunun için bağlı olduğunuz belediyeye ait resmi internet sitesi üzerinden online ödeme bölümüne giriş yapmanız ve vergi numaranız ile ödemeleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Vergi ödeme haricinde e-belediye sistemi vatandaşların her türlü ihtiyacına da cevap verecek seviyede geliştirilmiş. Buradan isterseniz emlak beyanname bildirimi yaparak işlemlerinize devam edebiliyorsunuz. Borcunuz bulunmasa dahi e-belediye ile sorgulama yapmakta size kalmış.

Bankalardan Vergi Ödeme

Banka üzerinden de aynı şekilde vergi ödeme işlemlerinin tamamlanması mümkün olacaktır. Özellikle bu ödeme işlemleri son günlere bırakmayarak bu şekilde daha rahat bir şekilde ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızın bulunduğu bankanın anlaşmalı olduğu vergi ödemeleri hesaplara bu şekilde ödeme işlemlerini gerçekleştirirken, bu alanda daha hızlı bir sonuca varmış olursunuz. Bankalar anlaşmalı oldukları kurumlara istinaden kabul ettikleri vergi ödemelerini kendi sistemleri içerisinden hesaptan ödeme yada kredi kartı ile ödeme imkanı veriyor ki, kart ile yapılan ödemelerde de ayrıca taksitlendirme yapmanız da mümkün hale getirilmiş.

İnternetten SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

İnternetten SGK ödemesi vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konulardan biri olmaktadır. Bu alanda bir ödeme yapmak istiyorsanız, PTT şubesi üzerinden alacağınız e-devlet şifresiyle birlikte harekete geçebilirsiniz. Bu sayede SGK ödemelerini sorunsuz bir şekilde yapabilir ve eğer başka hizmetlere dair ödeme yapmanız gerekiyorsa, bunuda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişiler ise, geçici olarak sisteme giriş yapabilmek için banka hesap bilgilerini kullanabilirler. Tabi daha sonradan sürekli olarak sisteme giriş yapabilmek için şifreyi belirlemek gerekecektir.

Vergi Ödemelerinin Adresi İnternet Vergi Dairesi

Mevcut vergi ödemelerinizin online olarak ödeme imkanı veren en önemli internet aracı İnternet Vergi Dairesi olarak karşımıza çıkar. Buradan açılan pencere ile özellikle motorlu taşıtlar vergisi, ödeme sorgusu, vergi hesaplama ve aracınıza dair kasko değerlerine de ulaşabilmek mümkün.

Yorum yapın

Krediler