Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Günümüzde ödemelerimizi en çok kredi kartları aracılığıyla yapar hale geldik. Tüketiciye sağladığı faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz kartların elbette olumsuz tarafları da bulunuyor. Özellikle cebinizde olmayan bir parayı harcıyor olmanız ileri ki dönemde sizi zorlayabiliyor. Dönem içinde yapılan harcamalar, nakit ihtiyaçlarını karşılamalar gibi hususlar sonrası kartınızın belli bir tarihte hesap kesim tarihi itibariyle hesabı kesilmektedir. Hesap kesim tarihi nedir, kredi kartı hesap kesim tarihi kaç, kredi kartı hesap ekstresi ne zaman kesilir, kredi kartının hesap özeti kesilmesi ne zaman olur bunlara bir bakalım.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartlarının ödenmesine sebep olduğu süre aralığı sizin tercihinize göre bankanızdan talep edebildiğiniz bir özellik. Yani bir bankanın kullanıma tahsis ettiği tüm kartlar aynı gün ve aynı saatte hesaplarının kesilmesi mümkün değildir. Zira ülkede maaşını farklı günlerden alan milyonlarca tüketici bulunmaktadır. Memurlar her ay’ın 15 inde maaş alırken işçiler ve emekliler ise her ayın 1’inde maaş alır. Bu durumda hesap kesim tarihi itibariyle kartınızın birde son ödeme tarihi olacaktır. Bu tarih itibariyle kartınızın borcunu ödemeniz gerekir. Aksi takdirde kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bunun için kredi kartı kullanıma neden kapatılır başlıklı yazımız size faydalı olabilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Bankalar kişilerin borçlarını bilmesi ve diğer tutarlar ile tarihler hakkında bilgi edinilebilmesi için kartın hesabını keser ve bu işlem sizin belirlemiş olduğunuz hesap kesim tarihi itibariyle yapılır. Bu tarih sizin talebiniz olmadığı zaman bankalarca da belirlenebiliyor. Bu durumda yapmanı gereken husus eğer bu tarihler size uymuyorsa hesap kesim tarihini değiştirmek olacaktır. Bunun için sizin karşınıza bir kaç yol çıkar. İnternet Bankacılığından, müşteri hizmetlerinden yada banka şubesini ziyaret ederek son ödeme tarih aralığı ile hesap kesim tarihi değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihini Değiştirme Sınırlı

Sizin için belirlenmiş olan tarihler sizin hakkınız olarak istediğiniz tarihler aralığında değiştirilebiliyor. Fakat bu tarihlerde değişiklik yapmak sınırlı. Kişi yılda 2 yada 3 kez değişiklik yapabiliyor. Bunun üstünde bir değişiklik yapmak istediğinizde banka bu talebinizi olumsuz olarak reddediyor. Bunun nedeni ise milyonlarca kişiye hizmet sağlayan kredi kartlarındaki operasyonel değişikliklerin hem tüketici hem de banka adına yanlışlıklara sebep olması, kişinin bunu kullanarak ödeme tarihini ötelemeye yoluna gitmeye çalışması gibi hususlar olarak sıralanabilir.

Kredi ve Kredi Kartı borcu erteleme çabasında olan tüketicilerin zaman zaman başvurdukları yollardan birisi olan hesap kesim tarihi değiştirme işlemi alışkanlık haline getirilmesinin önüne geçmek adına sınırlamalı olarak yapılıyor.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Bilmek

Kişiler maddi olarak mağduriyetlerinin önüne geçmek yada ödemelerini bir sonraki aya devretmek ister. Bunun için özellikle kredi kartları ile yapılacak ödemelerin bir sonraki aya devri için hesap kesim tarihi sonrasını yapmak gerekir. Bunun için hesap kesim tarihi saati kaç başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Burada hesabınızın kesildiği tarihi biliyor olmanız bazı ödemelerinizi bu tarih sonrasına bekletmeniz size en az bir ay daha vade kazandıracaktır. Bu durumun avantajlı olduğunu düşünüyorsanız bir tüketici olarak kartınız ile ilgili tarihleri yakından takip ediyor olmanız gerekir.

Yorum yapın

Krediler