Kredi kartı borcundan dolayı kredi çekemiyorum ne yapmalıyım?

Kredi kartı borcundan dolayı kredi çekemiyorum ne yapmalıyım? Kredi kartları bilindiği üzere finans kuruluşu olan bankalar tarafından müşterilerine satılmakta olan bir takım ürünlerdir. Hatta öyle ki kredi kartı artık bankalara ilk başvuru yapılan ürünlerden birisi haline gelmiştir. Ancak kredi kartı almanın bir o kadar kolay olduğu bu sistemde kredi kartı borçlarını ödemeye geldiğimiz zaman zorlanmaktayız. Çünkü mevcut gelirimizin üzerinde bir harcama yapmış olmamız ve bu harcamaların da zaman içinde büyümesi ile bazen kredi kartları ile baş edemeyecek bir hale geliyoruz. Kredi kartı borçları ise hem bankacılık işlemlerimizde hem de günlük hayatımız da bir takım sorunlar da yaratabilmektedir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından banka müşterilerinin işlemleri ve bilgileri bir profil üzerine girilmekte ve bu sistem üzerinde müşteri puanlaması yapılmaktadır. Bu puanlama sizlere kredi notunu belirlerken, borçlarınızı 90 gün içinde ödememeniz halinde de kara liste ismini verdiğimiz bir listeye eklenmeniz söz konusu olmaktadır.

Elbette ki kredi kartları nakit para yerine güvenle kullanılan bir alış veriş aracı olmakta ve çoğu zaman da insanlara karşı kolaylıklar sunmaktadır. Ancak bu kolaylıklar bilinçli bir şekilde sizlere fayda sağlaması amaçlanmalıdır. Günümüz dünyasında sayısız kişi kredi kartı kullanıcısıdır. Ancak Türkiye’de oldukça fazla kişinin kredi kartı borçlarının olduğunu ve bu borçların da kullanıcıların hayatını etkilediğini açıklıkla söyleyebiliriz. Kredi kartı borçlarının ödenmemesi ilk durumda sizlerin kredi notuna eksi bir puanlama yapacaktır. Ancak 3 ay üst üstte kredi kartınızı ödememeniz durumunda ise sizler hakkında yasal işlemler başlatılacaktır. Kart kullanıcıları dikkat etmelidir ki banka ile olan borçlar sizlerin hayatını zorlaştırmakta ve tüm bankalarla olan ilişkilerinizin durma noktasına gelmesini sağlamaktadır.

Kredi kartı borcundan dolayı kredi çekemiyorum

Kredi kartı borcu olan vatandaşlar az önce de bahsetmiş olduğum gibi bankalarla olan ilişkilerine de ket vurmaktadır. Bugün herhangi bir banka müşterisi olmanız halinde hemen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu sizlerin adına bir profil oluşturmakta ve tüm bilgileriniz bu sistem üzerinde girilmektedir. Bankalara para yatırma işlemleriniz, yatırım işlemleriniz ya da borsa gibi çeşitli banka faydasına işlemlerde sizlere artı puanlar kazandırılırken, borç alma, kredi çekme, kredi borcunu ya da kredi kartı borcunu tam ve düzenli ödememeniz halinde de eksi puanlama yapılacaktır. İşte bu puanlara göre de sizlerin bankalardan kredi çekmeniz, kredi kartı almanız ya da limitini belirlemeniz için yardımcı olacak ya da olmayacaktır. 2017 yılı itibari ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılmış olan açıklamalara göre; kredi kartı borçlarının tamı tamına 105 Milyar TL tutarında olduğudur. Bu borç hem ülke ekonomisi için yük olmakta hem de müşterilerin ciddi bir sorunla karşı karşıya olduklarının kanıtıdır. Bu kadar yüksek miktarda bir borç azımsanamayacak kadar büyük ve acil önlem alınması gereken konudur. Kredi kartı faizlerine ödenmekte olan borçlar ise 27 Milyar TL şeklindedir. Ki faiz borcu da oldukça yüksektir.

Kısacası bankalardan bir miktar kredi kartı borcunuz varsa ilk olarak bu borcunuzun her ay gelen ekstresinde ki asgari tutarını ödemeye özen göstermelisiniz. Asgari tutarınızı ödemeniz halinde sizlere herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktır. Sadece asgari tutarın yatırılması ile ana paranıza faiz işlemeye devam edecektir. Ancak asgari tutarını bile ödememeniz durumunda ise ilk ay kartınız kullanıma kapatılacak, daha sonra ki ödeme gerçekleştirmediğiniz 3. Aydan itibaren yani 90. Günden itibaren hakkınız da yasal işlem başlatılacaktır. İlk olarak sizlere kart borcunuzu belirten bir posta ve ödeme yapmamanız durumunda başınıza gelebilecek konuları içeren bir belge gelmiş olacaktır. Bu iş sizlerin o dönemde kredi çekmenizi elbette ki etkileyecektir. Hatta öyle ki bu borcu ödememeniz halinde kredi almanız neredeyse imkansızlaşır. Çünkü kara listeye girmeniz halinde borcunuzu ödedikten sonra 5 sene bu listeden çıkamayacak ve bankalardan kredi almak gibi işlemlerde de bulunamayacaksınız.

Kredi kartı borç transferi

Borç transfer işlemi ise son zamanlarda çok sık uygulanan konulardan birisidir. Bu borcu olan ve ödemekte güçlük çeken insanlar için çıkış yollarından birisidir. Bu borcu başka bir bankaya transfer edebilirsiniz. Aslında bu borç transferi yeni bir kredi çekmeniz ve bir bankanın başka bankaya bu borcu ödemesi demektir. Borcunuz yeni bir faiz ile hesaplanacak ancak daha ufak taksitlere bölünebilecektir. Bu sayede kredi kartı borcunuz ödenebilir ve sizlerde kredi ödeyerek bu borcu kapatabilirsiniz. Bu sayede yeni bir kredi çekme imkanınız olabilir ya da puan düşmesi ve kara listeye girmek gibi bir takım sorunlarla da uğraşmamış olabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler