Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Zaman Aşımına Uğrar?

Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Zaman Aşımına Uğrar? Kredi kartları hepimiz adına oldukça önem arz eden bir hal aldı. Özellikle de günlük hayatta insanlar sık bir şekilde kredi kartı kullanmaya başlamıştır. Nakit para yerine geçen bu kartlar sayesinde günümüzde pek çok insan imkanlardan fazlası ile yararlanmaktadır. Öte yandan bu artıları bir yana aynı zamanda bazı götürüleri de bulunmaktadır. Bunları ele almak gerekli olur ise eğer genelde insanlar kredi kartlarından özellikle de günlük tüketim ihtiyaçlarını karşılamak adına da sıklıkla faydalanmaktadır.

Zamanaşımı kavramı “kesilme” ve “durma” kavramları açısından titizlikle değerlendirilmesi gereken bir kavramdır. Her ikisi aynı şey değildir. Birisi süreyi sıfırdan yeniden başlatır. Diğeri ise devam eden süreyi bir süre daha durdurur ve ardından kaldığı yerden devame eder. Bu iki alt kavram duruma ve şartlara göre kendisini gösterecektir. Mesela bir icra takibi süreyi kesecektir. Bu kesilme birçokları tarafından yanlış anlaşılmakta ve bu yanlış anlaşılma sonucunda hak kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca yeni Borçlar Kanunu ve özel Bankacılık Kanunları ile birlikte bu süreler iyice uzamış durumdadır. Lütfen eski kaynaklardan edindiğiniz bilgilerle hareket etmeyiniz.

Bu sayede insanlar kredi kartlarını nakit para olarak ele almaktadır. Bu neticede harcama yapılması günümüzde oldukça yaygınlık kazanmıştır. Öyle ki pek çok insan kredi kartını bir taneden fazla kullanmaya başlamıştır. Hızlı bir şekilde nakit ihtiyacınıza yanıt vermesi nedeni ile olsa gerek oldukça sık kullanılan kartlar olmuştur.

Borçta Zaman Aşımı

Günümüz itibariyle insanlar nakit ihtiyacını karşılamak adına bu tür işlevlerden yararlanmaktadır. Pek çok insan adına kredi kartları oldukça yararlı çözümler olmaları nedeni ile olsa gerek günlük hayatta sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sayede insanların bu aracı kullanmaması daha az bir ihtimal olmuştur. Bu nedenden ötürü de genel itibari ile kredi kartlarının bu denli artısı olması demek olumsuz getiriler içermesini de engellememektedir. Öte taraftan sizin ihtiyacınıza derman olması bir yana kısa zamanda ödemesinin gelmesi de size bir yükümlülük yüklemektedir. Bir başka ifade ile insanlar genel itibari ile kredi kartlarından yararlanırlar. Fakat burada önemli olan durum kredi kartlarını bilinçli kullanmaktır. Aksi halde ortaya çıkacak olan borçlar bir süre sonra sizin için cazip bir durum içermeyecektir.

Bu duruma dikkat etmeniz halinde ortaya çıkacak olan sonuçlar adına önlem almış olacaksınız. Yani zamanında ödenmemiş olan kredi kartı borcu neticesinde icra takibinde ortaya çıkan zaman aşımı süresinin var olup olmadığına bir bakalım isterseniz. Bundan ötürü olsa gerek genel itibari ile insanlar ödemelerine yön vermelidir. Bu sayede ortaya çıkacak olan olumsuz durumlar da engellenmiş olacaktır. Özellikle de yazımızın başlığını içerdiği üzere kredi kartlarının ya da kredi borçları gibi durumlarda oluşacak olan durumları engellemek adına en büyük tedbir elbette ki ödemeleri zamanında yapmaktır. Bu sayede ortaya çıkacak olan olumsuz durumlar ile kolay bir şekilde baş etmiş olursunuz. Eğer ki bunu başaramaz iseniz de size vereceğimiz tavsiyeler ile bunlardan bir nebze de olsa kurtulma durumunuz olacak demektir. Özellikle de ne gerekir bu anlamda sizlere bu konuyu detaylı bir şekilde anlatmak istedik. Biz de sizler için bu yazıda kredi kartı borcunun ne zaman zaman aşımına uğradığına dair bilgi verme niyeti içerisindeyiz.

Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıl

Kredi kartlarının size sağlamış olduğu artıların yanı sıra size getireceği başka olumsuz durumlar da bulunmaktadır. Özellikle de kredi kartlarının ödemesinin zamanında gerçekleşmemesi halinde ortaya çıkan olumsuz durumlar olacaktır. Bankalardan çekilmiş olan krediler örnek vermek gerekir ise eğer konut kredisi, taşıt kredisi, ikinci el araç kredisi, tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi vb.) alacaklarında dair zaman aşımı ve kredi kartı borç zaman aşımı kaç sene olduğunu sizler adına ele aldık. İcra takibi başlatılmış ise eğer ödeme emrinin gelmesi neticesinde yani icra takibi kesinlik kazanmış ise eğer 1 yıllık süre boyunca bankanın avukatlarınca haciz işleminin yapılması gerekli görülmektedir. Şayet 1 sene içinde zaman aşımının kesilmesi ile alakalı bir işlem olmaz ise bu süre sonunda sürenin bitimi halinde icra takibinin yenilenmesine dair işlem yenilenmez ise eğer haciz işlemi düşmüş olacaktır.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu – Kredi Borcu Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Bu tür bir soruya verilecek olan yanıt evettir. Yukarıda ele aldığımız üzere 1 sene içinde haciz işlemi yapılmaması ya da bir sene sonunda yenilenme işlemi gerçekleşmez ise haciz işlemi kendiliğinden düşmüş olacaktır. Bir ilavede daha bulunmak gerekli olur ise eğer kredi kartları borcu adına aynı durum söz konusu değildir. Avukatlar ve hukuk bürolarının bu esnadaki görevi icra takibinin devamlılığında rol almaktır. Teorik olarak mümkün bir işlem olmasının yanı sıra aynı zamanda pratikte uygulanması zor bir durumdur. Bir başka ifade ile eğer ki kredi kartı borcunuz var ise ve icra takibi gibi bir durum ile baş başa iseniz de bankların bunu geride bırakma gibi bir işlemi bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü olsa gerek kredi kartları bu durum adına bir farklılık içermektedir. Özellikle de bu duruma ait bir hususun kredi sözleşmelerinde olmasına gerek bulunmamaktadır. Bu süre İcra ve İflas Kanunu’nda yer aldığı şekli ile geçerli olmaktadır. Genel hatları ile konu bu şekilde idi. Umarım size fayda sağlamışızdır. Sağlıcakla kalın. Görüşmek üzere.

Yorum yapın

Krediler