Kredi Kartı Bir Gün Gecikirse, Ödenecek faiz Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı Bir Gün Gecikirse, Ödenecek faiz Ne Kadar Olur? Kredi kartı kullanıcı sayısının her geçen gün artması beraberinde bazı soruların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde çok fazla tercih ettiğimiz ödeme yöntemi olan kredi kartının kullanımından sonra ödenmeyen durumlarda sizleri bekleyen sorularınızın cevaplarını verelim.

Önemli İpucu: Kredi kartının asgari tutarını aşan bir meblağ ödediğiniz zaman daha fazla faiz ödemekten kurtulabilirsiniz. Bunun için muhakkak sözleşmenizi kontorol edin. Hakkaniyet gerğeği borcunu hiç ödemeyen ile azıcık olsun ödeyen kişi eşit olamaz.

Kredi kartı ödemesi 1 gün geciktiği zaman

Kredi kartının ödenmediği durumlarda bankaların müşterilerine farklı faiz oranları üzerinden faiz türü belirlediğini belirtelim. Yani kredi kartı üzerinden yapmış olduğunuz harcamalarda farklı faiz oranları, nakit çekimlerde farklı faiz oranları işleme konularak sizlere bu konuda hizmet verilmektedir. Bu yüzden de kredi kartınızın ödemesi 1 gün geciktiği zaman ne tür bir harcama yaptıysanız, ödeyeceğiniz faiz oranı da o şekilde olacaktır.

Bankalara göre farklılık gösteren bu faiz oranları arasında özelikle alışveriş faiz oranları % 1.84 olurken, nakit çekimlerde bankaların müşterilerine uyguladığı faiz oranları ise %2.02 oranı ile dikkat çekmektedir. Bu yüzden de sizler eğer kredi kartı ödemeleri konusunda sıkıntı çekiyorsanız, ödemek zorunda kalacağınız faiz oranlarının aşağı yukarı bu oranlarda olduğunu belirtmek istiyoruz.

Ödemekte zorlanan müşteriler taksit seçeneğini kullanın

Kredi kartlarının kullanım oranının artmasına bağlı olarak beraberinde birçok sorun gelmektedir. Özellikle günümüzde kredi kartı ile alışveriş yapma oranın giderek artması bazı müşterilerin ödeme konusunda sıkıntılar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bu durum karşısında müşterilerinin zorda kalmasını istemeyen banka sizlere farklı seçenekler sunarak bu konuda yardımcı olmaktadır. Bazı bankaların ücretsiz taksit seçeneğini sunarak verdiği hizmetlere karşılık, bazı bankalar ise taksit seçeneği kullandırma sırasında müşterilerine farklı faiz oranları sunmaktadır. Ancak ödeme konusunda sıkıntı çekeceğinize bu imkânları kullanarak sizlerde rahat bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirme şansını yakalamış olacaksınız.

1 günü geçtiği durumlarda günlük faiz gelmektedir

Bankaların kredi kartı ödemeleri konusunda müşterilerine sundukları gün sayısı ortalama olarak 10 gün olmaktadır. Bu yüzden de eğer kredi kartınızın ekstresinin geldiği günden son ödeme tarihine kadar olan 10 günlük süre içerisinde ödemenizi yapmadığınız zaman akdi faiz oranları ve günlük faiz oranları ile bankaların belirlemiş olduğu faiz oranlarını ödemek zorunda kalacaksınız. Zaten eğer tamamını ödeme konusunda eğer sıkıntı çekiyorsanız yapmanız gereken ödemelerinizin en azından asgari tutarını ödemek olacaktır. Bu yüzden asgari ödeme tutarını ödeyerek faiz oranından biraz da olsun kurtulma şansınız bulunmaktadır.

3 defa geç ödemeniz durumunda

Kredi kartınızın ödemelerinde 3 defa arka arkaya geç ödeme yaptığınız zaman banka tarafından kredi kartınıza bir kısıtlama getirilecek ve kartınızın nakit çekimlere olan işlemleri banka tarafından kapatılacaktır. Bu yüzden kredi kartınız üzerinden eğer nakit çekim yapıyorsanız, ödemelerinizi gününde ödeyerek böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi durumda kartınızdan nakit para çekme şansınız bulunmayacaktır.

Yorum yapın

Krediler