Kredi Kartı Aidatlarından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Artık bankamatik ve kredi kartları kullanım ücreti alınmayacak. Bu tüm banka müşterileri için güzel haber ve ilerleyen dönemlerde ufak gibi görünse de işe yarayacak olan paranın cebinizde kalması sizi avantaja geçirecektir. Kredi kartı aidatını iptal etme yöntemlerini sizler için kaleme aldık, artık bankalara ekstradan ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız.

GÜNCELLEME: Bankaların “müşteriye özel” hareket ettiğini görmekteyiz. Yani kimi eski ve köklü müşterilerine karşı herhangi aidat, eft, havale ücreti gibi ücretler yansıtmıyorlar iken kimi “düşük bakiyeli” hesaplara sahip genç müşterilere ise hepsini yansıtmaktalar. Bu ikiyüzlü tutuma son verilmeli. Bankalar bu tarz ayrımcılık içeren çirkefliklerden sakınmalı.

Bu konuda bazı avukatlık büroları çeşitli davalar açmakta ve itirazlarda bulunmaktadırlar. Başarılı olanlar da mevcuttur. Ancak yapılan yasal düzenlemeler ve Bankacılık kuruluşu kararları ile bu kararların bir kısmının akıbeti de riske girmiştir. Bu hususta muhakkak bir hukuk bürosuna danışmanızı öneririz.

Kredi Kartı Aidatını İptal Ettirmek Mümkün mü?

Hangi bankadan kredi kartı kullanıyor olursanız olun, geçmiş dönemlerde ya da hala geçerli olmak üzere belirli miktarlarda aidat ücreti limitlerinizden kesilmektedir. Kredi kartı limitinizin tamamı dolu olsa bile bankanız bir kredi kartı aidatı alıyorsa, bunu yine tahsil edecek ve kredi kartı borcunuz mevcut limitinizden daha fazla olabilecektir. Bu gibi durumların artık bankacılık sektöründe istenmemesi ve kredi kartı kullanımı için ek ücret alınmaması gerektiği konusunda da resmi yazıların çıkması, kişilerin hem kredi kartı aidatı iptal ettirme şansına hem de mevcut kesilen aidatların tekrar alınması açısından bir yasal yol açmış durumdadır.

Kredi kartı aidatı iptal ettirme işlemleri için kişilerin öncelikle bankaları ile iletişim kurması gerekecektir. Banka şubelerine giderek ya da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızda bulunan aidat ücretlerinin iptal edilmesi için talebinizi iletebilirsiniz. Eğer olumlu bir yanıt alamazsanız, bu durumda bir dilekçe ile bankanızın genel müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Yasal zorunlulukları araştırdıktan sonra müşteri numaranız, kredi kartı numaranız ve IBAN adresiniz ile birlikte dolduracağınız dilekçeniz, bankanın genel merkezi tarafından incelenecek veya yazılı olarak ya da telefon yolu ile size zorunlu geri dönüş yapılacaktır.

Eğer bankanın genel merkezi tarafından yapılan incelemeler sonucunda kredi kartınızdan yapılan kesintilerin iptal ettirilmesi ve bu zamana kadar yapılan kesintilerin de iade edilmesi söz konusu olursa, dilekçenizde belirtmiş olduğunuz IBAN adresine bir ay içerisinde iade gerçekleştirilecektir.

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı aidatını iptal ettirmek için başvuru yapan kişiler kadar yeni bir kredi kartı kullanacak kişilerin de dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumların başında, başvuru yapılacak olan kredi kartından herhangi bir aidat alınıp alınmadığının araştırılması gelmektedir. Şu an müşterileri için aidatsız kredi kartı veren bankalar aşağıdaki gibidir.

 • Garanti Bankası Bonus Classic
 • Türkiye İş Bankası Aidatsız Maximum Kredi Kartı
 • Ziraat Bankası Aidatsız Kredi Kartı
 • Vakıfbank Bonus Classic
 • QNB Finansbank Card Finans Kredi Kartı

Yeni bir kredi kartı kullanacak kişiler yukarıdaki bankalar ve yanlarında bulunan kredi kartlarına başvuru yaparlarsa, herhangi bir aidat ödeme zorunluluğu altına girmeyecektirler.

Öğrencilere Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

Aidatsız kredi kartı konusunda bir diğer hizmet de üniversite öğrencileri başta olmak üzere, 25 yaşını geçmemiş gençlere yönelik sunulmaktadır. Eğer bu iki kriter sizin için uygunsa, aşağıda belirteceğimiz bankalara ve yanlarında bulunan kredi kartlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurular sayesinde, herhangi bir kredi kartı aidatı iptal ettirme ya da kesilen aidat için dilekçe aşamalarını yaşamanıza da gerek kalmaz. Kart Ücreti Almayan Kredi Kartları hakkında bilgileri içeren yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Türkiye İş Bankası – İş’te Üniversiteli
 • Türk Ekonomi Bankası – ÜniversiTEB
 • Yapı ve Kredi Bankası – Play Card
 • Garanti Bankası – Bonus Genç
 • Ziraat Bankası – Genç Kart
 • Vakıfbank – LikeCard
 • HSBC – CampusCard

Kart Aidatını Vermemek İçin Ne Yapmalı?

Birinci seçeneğimiz bahsettiğimiz üzere aidatsız kredi kartı almak. 2014 yılında çıkarılan Tüketici yasası ile bankaların müşterilerine aidatsız kart tahsis etmesi zorunlu hale getirildi. Kart üyelik ücreti ödemek istemiyorsanız bu kartlardan kullanabilirsiniz. Fakat bu kartların kullanımı ile bir çok bankanın kampanyası ve özelliklerinden yararlanamayabilirsiniz. Öncelikle para puan gibi hususlar oluşması bu kartlarda bulunmuyor. Yine de bu kartlardan kullanmak isterseniz maaş anlaşmalı bankanızın kartlarını kullanabilirsiniz. Çünkü maaşlarını aldıkları bankadan maaş protokolü nedeniyle tahsis edilen kredi kartları tüm özellikleri taşıyor olmasına rağmen kart aidatı alınmayan bir özelliği bünyesinde barındırır. Elbette bu durum yapılan sözleşme metnine bağlı olarak gerçekleşiyor.

Bazı kartlarda yapılan harcamalar neticesinde müşterisine adeta aidat verir durumda. Yapılan kampanyalar ile yapılan harcamalara has olarak size aidat ücreti kadar para da verilebiliyor. Bu nedenle yapılan kampanya ile ilgili olarak hazırladığımız Aidat Veren Kredi Kartı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kart Aidatını Ödemezsem Ne Olur?

Bankanın tahsis ettiği kartı aktif olarak kullanıyorsanız ve ücretli bir kartsa size yılda bir kart ücreti tahakkuk ettirilir. Bu ücret kredi kartı ekstresinde görülür ve borç olarak yansıtılır. Yansıtılan bu borcuda ödemekle yükümlüsünüz. Ödemek istemiyorum diye bir kavram yok. Zira kart borcu ile birlikte olduğu için en azından asgari ödemesini yapmanız gerekir. Aksi takdirde kart kullanıma kapatılır, yasal süresi sonrasında da yasal takip süreci başlar. Bu durumda bu borcu ödemek zorundasınız. Ödeme yapmamak için hukuki kararların olması gerekir. Bu kararların alınabilmesi için attığınız adımlar ise geç sonuç vereceğinden zararlı çıkan taraf yine siz olabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler