Kredi İle İşe Girişmek Çok mu Riskli ?

Kredi çekmek, Kredi kullanmak, Kredi çekerek iş kurmak, kredi çekerek ev almak, kredi çekerek araba almak ile ilgili her gün binlerce soru geliyor. Bu soruların sayıca fazlalığından mütevellit bu yazıyı sizlerle buluşturma gereği hissettik ancak bu yazımızda kredi ile işe girmenin riskleri konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Ticaret yapmak, ticari iş hayatına atılmak başlı başına bir risk oluşturur. Ancak eskilerden beridir söylenen söze göre de paranın onda dokuzu ticarettedir. Aslına bakıldığında hayatın her alanında, her sektörde hatta sokağa çıktığınızda bile bir risk vardır. Risksiz hiçbir şey yoktur. Eğer risk yoksa başarı da yoktur. Eğer risk olmasaydı herkes yapar herkes başarır herkes onu yapardı. Risk cesareti olmayan insanların elenmesine, sadece cesurların başarmasını sağlayan önemli olgulardandadır.

Yazımızın devamında siz değerli okuyucularımıza risklerinden neler olduğunu ve bu riskleri en aza indirmenin yollarından bahsedeceğiz.

  1. Öncelikle kredi ile işe girme planınız var ise sadece ihtiyacınız olanı kadar kredi kullanın. İhtiyaç fazlası çekilen kredi sizin ekstra harcamalar yapmanıza ancak haliyle de ekstra ödeme yükü altına girmenize sebep olacaktır. Kredi kullanımında en önemli dikkat etmeniz gereken husus budur. Bu şekilde kredinin risklerini aza indirme yolunda başarılı bir hamle yapmış olacaksınız. Diğer riskleri indirmek içinde tabi buna benzer ama basit ama önemli birkaç püf nokta daha mevcuttur.
  2. Girdiğiniz işin ne kadar süre sonra size kar getireceğini ve kredi borcunuzu aylık ne kadar vadeye yaymanız gerektiğinin  tespiti çok iyi yapmanız gerekmektedir. Kredi ödemelerinde açık kaldığı sürece sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. Bankalar kredi ödemelerinde çok hassas oldukları için direkt olarak hakkınızda icra takibi başlatıp haciz işlemlerine başlayacaktır. Bu kötü durumları yaşamamak adına ödeme planını, vadeyi çok iyi ayarlamanız ve ona göre bankadan istediğiniz vade ve ödeme planını talep etmeniz gerekir. Bu duruma da dikkat ettiğinizde riski aza indirmiş olursunuz. İş kurmak için çekilen kredilerinde bu planı yapmadığı için maalesef on binlerce insan icra takibine düşerek bankalar tarafından kırmızı kalem uygulamasına maruz kalarak sicili bozulmaktadır. Bu durum ticari itibarınızı da zedeleyecek, ilerleyen dönemdeki ticari hayatınızı da olumsuz etkileyecektir.
  3. Ticari hayatta itibar ve güven çok önemlidir. Çevrenizdeki müşteriler ve iş yaptığınız kişiler kadar bankanız nezdinde itibar ve güven çok önemlidir. İşleriniz dönemlik kötü gittiği takdirde iletişiminizin kuvvetli olduğu banka size elinden geldiğince farklı şekilde kolaylık sağlayacaktır. Bunun içinde dediğimiz gibi itibarın ve verdiğiniz güven belirleyici olacaktır.
  4. Risk konusunda oldukça fazla belirleyici olan husus mevcuttur. Bunlardan en çok dikkat etmeniz gereken bir başka noktada krediyi doğru noktalara kullanmaktır. Yapılan araştırmalara göre pazarlama ve reklam faaliyetleri için kredi kullanmak ticari hayat için mantıklı bir hamle olmayacaktır. Pazarlama ve reklam faaliyetlerinin geri dönüşünün ne zaman olacağı ticari hayatta net değildir. Bu sebepten ötürü de borç para ile bu hususa para harcamak sizi ödeme günü geldiğinde sıkıntıya sokacaktır. Kredi kullanımını daha çok demirbaş ihtiyaçlarınız ve sair giderler noktasında kullanırsanız daha sağlam ve risksiz ilerlemiş olursunuz. Pazarlama ve reklam faaliyetleri için ayıracağınız bütçe krediden olmamalıdır. Bu konuda takdir ve tasarruf tabiki de yatırımcınındır ancak yapılan değerlendirmeler ve siz değerli okuyuculardan gelen bilgiler, hikayeler doğrultusunda bu konuda bu şekilde bir taktik yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu risk tablosunu da oldukça daha dallandırıp budaklandırabiliriz. Herkesin gireceği iş, girdiği şehir, girdiği sektör, işe girişen kişinin karakteristik özellikleri belirleyici rol oynamaktadır. Bu sebepten herkes için risk tablosu farklılık gösterir. Yukarıda bahsettiğimiz risk unsurları başlıca dikkat etmeniz gereken ve bunlara dikkat ettiğinizde riski aza indiren noktalardır.

5-Kredi kullanımında bankalar da çeşitli kampanyalarla sizin için risk tablosunu ortaya çıkarmamaktadır. Riski en aza indirmenin bir diğer yolu da değişken faizli krediyi asla çekmemenizdir. Değişken faizli kredi demek bugün yüzde 0,12’den çektiğiniz kredinin yarın %5 olma ihtimalidir. Bu durumda ticari hayata kredi ile giren kişi için büyük risk taşımaktadır. Mümkün olduğunca sabit faizli, döviz kur farklılıklarından bağımsız kredi kullanmanız yararınıza olacaktır.

Sonuç olarak ticari hayatın her alanında risk asla tamamen ortadan kalkmaz. Risk her zaman olacaktır. En basit haliyle sabah iş yerinizi açtığınızda o gün kaç müşteri geleceği bir bilinmezlik ve risktir. Özellikle kredi ile bu bilinmezliğe girmek de pek tabii risklidir. Sizlere dikkat etmeniz gereken noktaları elimizden geldiğince belirtmeye çalıştık.

Kredi riskleri, hangi iş sektörüne kredi ile girmenin riskleri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız sitemizde bulunan diğer yazılarımıza da göz atmanızı öneririz. Para kolay kazanılmıyor bu sebepten gerekli araştırmaları yapmadan, doğru tabirle zemin etüdü yapmadan hiçbir işe girmeyin. Riski en aza indirme hedefinden vazgeçmeyin.

 

Yorum yapın

Krediler