Kredi İle İş Kuranlar Batar mı ?

Genellikle insanların algısında bir kişi krediye başvuruyorsa genelde o kişi için “işleri bozdu” , “kredi batağına sürüklenmiş” şeklinde sözler söylenir. Bu durum halk arasında gerçekliği olmayan boş dedikodulardan ibarettir. Her kredi çekenin batacağı gibi bir kural, bir kaide asla söz konusu değildir.

TÜYO: Beyler yapmayın lütfen. Şu devirde kredisiz iş kuran daha çok zorluk çekiyor. Müteahhitler bankalarla anlaşmayıp da müşteriye cazip kredi sunamadığında ev bile satamıyor. “Faiz haram” diyenler batıyor. Mecbur kredilerden faydalanmak durumundayız. Aksi halde babanızın ya da dedenizin parası/serveti yoksa bir arpa boyu yol almak mümkün değil gibi.

Her yazımızda bahsettiğimiz üzere kredi, dünyaca ünlü deha Eınsteın’in atomu bulup bunu atom bombası olarak kullanılması gibi veya çok yararlı işler için kullanılabilen atomun kullanım amacına göre yararlı veya zararlı olması gibi kredi de yararlı amaçlar için kullanıldığında ileriye sıçramanıza, sizi başarıya götürmede önemli bir araç görevini üstlenecektir. Kredi ile iş kurarken dikkat etmeniz bazı noktalardan siz değerli okuyucularımıza bahsedeceğiz. Uzun uzun yapılan gözlem sonuçları ve istatistiki verilere dayanarak kredi çekenler bu krediyi kullanırken akıllarında hep büyük büyük tereddütlerin yer aldığını tespit ettik. Değerli kredi kullanan vatandaş korkunun ecele faydası yok. Size belirteceğimiz noktalara dikkat edildiğinde bu krediyi zirvedeki hayallerinize ulaşmada bir merdiven olarak kullanıp hayalinizdeki yaşama kavuşabilirsiniz.

 1. Kredi ile iş kurma hedefinizi planlarken öncelikle çok dikkatli olmanız gerekir. Her aşamayı noktasına kadar planlamanız ve bu planlara sadık kalmanız gerekmelidir. Bu konu şu yönden önemlidir: Plansız gittiğinizde kredi ödemelerinde bir açık verdiğiniz anda o açığı kapatmanız bir daha mümkün olmayacaktır. Çünkü banka “bu ay siz zor durumdasınız sizin bu ayki ödemenizi erteleyeyim” demez. Anında ihtarını gönderir icra takibini başlatır. Bu saatten sonra da başlığımızda belirttiğimiz “ Kredi İle İş Kuranlar Batar mı?” sorusunun cevabı maalesef “evet” olur.
 2. Diğer yandan dikkat kredi çekip batmamanız için dikktat etmeniz gereken başka bir konuda kredi ile yapacağınız işin nekadarına siz hakim olacaksınız. Günümüzde insanlar piyasadaki popüleritesinden kaynaklı, getirisinden kaynaklı anlamadığı hatta aklında fikrinde olmayan bu yüzden de hiç araştırma ve bilgi sahibi olmadan işe girişir. Bu da başarısızlık yolunda sizi başarısızlık sonucuna hızla yaklaştırır. İşe ister kredi ile girin ister kredisiz peşin para ile girin ama; yapacağınız işin mümkün olduğunca tüm detaylarına hakim olmaya çalışın. Bu sayede batma ihtimalinizi düşürmüş olursunuz.
 3. İş için kredi kullanırken bir bankaya takılıp kalmayın. Gidebileceiğiniz tüm bankalarla görüşün ve onlarla pazarlık masasına oturun. Bankaların görünürdeki kampanyaları ile siz masaya oturup ciddi ciddi pazarlığa tutuştuğunuzdaki tavırları ve size sunacakları kampanyalar farklı olacaktır. Bu masada istediğiniz ödeme vadesini, ödeme planını bankaya iletip, onlardan size uygun bir kredi paketi çıkarmalarını isteyebilirsiniz. Bu sayede size en uygun krediyi kullanıp 1. Maddede bahsettiğim planınıza uygun hareket etmenizi bu şekilde de sağlayabileceksiniz.
 4. İş kurarken tüm giderler için krediye başvurmakta batma konusunda tehlikeli olacaktır. 0 peşinatsız, tamamını kredi ile iş kurmanızı size asla önermeyiz. İş kurarken en azından bir kısmını sizi cash paranızla halletmeniz gerekir. Tümünde kredi kullanmak yüksek faiz ödemeniz anlamına gelir ki bu da yıllarca işinizden kazandığınızı bankaya faiz olarak ödemeniz demektir. Bu durumda sizi hem motivenizi düşürür hemde gelir gider dengesini kurmada zorluk çektirir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sizler için, kredi ile iş kurarken batmamanız için dikat etmeniz gereken en en önemli 4 hususu maddeledik ve kısaltarak dikkat çekici hale getirmeye çalıştık. Kredi kullanmak edindiğimiz tecrübelere göre bir sanattır. Bu sanatı gerçekten yapabilenler yapmalı geri kalan bu sanatın adını kötüye çıkarmamalıdır. Kredi ile iş kuranlar batar mı sorusunun cevabını bulmanızda rehber olacak bir çalışmayı sizlere sunduk. Bu metinde sizlere bunun cevabını direkt olarak “evet” ya da “hayır” olarak değilde evetin ve hayırın ne şartlarda meydana çıkabileceğini sizlere sunmaya çalıştık. Kredi kullanmanın bir ehliyeti olmadığı için bankalar sizlere kredi vermek için can atmaktadır. Sizde bu ışıltılı ve renkli sözlerden etkilenip yukarıda dikkat etmenizi söylediğimiz hususlara dikkat etmeden kredi kullanırsanız kredi bataklığına sürüklenir hakkınızda açılmış icra takipleri ile cebelleşirsiniz. Kredi kullanırken kredi kartı da kullanmanız hayatın olağan akışı içinde olması muhtemeldir. Bu sebepten top yekün bunları kullanırken hesabınızı kitabınızı bir muhasebeci edasıyla yapmanız gerekecektir. Aksi takdirde batak esnaf olursunuz.

Sizin için maddelediğimiz yukarıdaki maddeler basit gibi görünse de uyulması ve riayet edilmesi oldukça zordur. Kredi kullanırken uymanız gereken oldukça fazla püf nokta vardır. Biz webkredi.org ekibi olarak sizler için kredi ile aklınıza gelebilecek her soruyu açıklamaya çalıştık. Diğer yazılarımıza da göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Son olarak kredi kullanmanın bir sanat olduğunu ve bu sanatı sadece gerçekten yapabilenlerin yapması gerektiğini tekrar tekrar söylemek istiyoruz. Yukarıda maddelediğimiz hususları uygulayabileceğinize inanmıyorsanız ve kendinize güvenmiyorsanız. Kredi kullanımından uzak durun.

“Kredi İle İş Kuranlar Batar mı ?” üzerine bir yorum

 1. Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah, hiçbir günahkâr nankörü sevmez. (…) Öyle bir günden sakının ki, o gün hepiniz Allah’a döndürülüp götürüleceksiniz. Sonra herkese kazandığı amellerin karşılığı verilecek ve onlara asla haksızlık yapılmayacaktır.
  (Kur’an-ı Kerim, Bakara suresi)

  İnsan çok vehham, ihtiyatlı (tedbirli) olduğuna nazaran, dünyevî bir işte onda bir zarar ihtimali varsa içtinab eder (kaçınır). Âhiret işi olursa onda dokuz zarar ihtimali olduğu halde, içtinab etmez (kaçınmaz). İşte cehalet bu kadar olur. (Mesnevi-i Nuriye)

  Yanıtla

Yorum yapın

Krediler