Hurda veya İnşaat Demiri Stoklamak İçin Kredi Alınabilir Mi?

Son zamanlarda insanlar yatırım yapmak için ev ve arsa haricinde taşınabilir emtiaları da tercih etmektedirler. Özellikle bazı taşınabilirler kısa vadede yani menkul mallar gayrimenkullerden katbekat daha kazançlı yatırım olabilmektedir. Bunun sebebi inşaat sektörünün inişli ve çıkışlı seyretmesi ve hammadenin dünya piyasalarında da stokçuluk, spekülasyon aracı olarak kullanılmasıdır.

En nihayetinde inşaat demiri ve hurda gibi metallar vurkaç yatırımı yapmak isteyenler için çok cazip fırsatlar sunmakadır. Bu tarz kısa vadeli bir vurgun için bankaların kredi verip vermeyeceği ise soru işaretidir.

Uygulamadaki örneklere göz attığımızda bankanın daha çok ipotek ettirilebilir ve yasalarca daha geniş koruma altında olan gayrimenkuller için kredi verdiği görülmektedir. Çünkü bir arsayı kökünden söküp götüremezsiniz. Oysa ki hurdayı ve inşaat demirini 3. iyi niyetli kişiye herhangi kayıt ve defter olmaksızın hızlıca satabilmeniz kolay. Bu durum katiyen bankanın işine gelmeyecektir. O sebepten ötürü banka memurları bu tarz kazançlı emtialar için kredi verirken temkinli olacak ve ilave garantiler isteyecektir.

Bu ilave garantiler ise şunlardır.

  • Halihazırda maaşı olan 2 kişi
  • Arsa, araç ipoteği
  • 1400 ve üstü kredi notu
  • Düzenli bir iş ve faturaların düzenli ödenmiş olması
  • İcra takibine konu dosyalarınızın olmaması

Bu yukarıdaki bilgilerin haricinde ek garanti ve teminatlar isteyebilirler. Bu bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak tablo bu yöndedir.

Yazımızı bitirmeden evvel ifade etmek gerek ki eğer halihazırda gelirli ve uzun süredir gelirini istikrarlı olarak koruyan bir sermaye şirketi adına bu demirleri, hurdaları almak için kredi çekmek isterseniz bu takdirde bankaların daha cüretkar yaklaşacaktır. Ancak yine de bu işlerin belirli kanunu, yönergesi ve sabit kuralı olmadığı için net ve kesin söylemlerde bulunmak mümkün değildir. Siz bu metal alım satımı işi için kredi olanaklarının ne şekil olacağını bankacınızla etraflıca görüşüp o şekilde kendinize yol haritası çizin.

Not: Eğer ki şirketinizin faalitet alanı nace kodu “inşaat veya metalcilik, hurdacılık” ile ilgili ise bu takdirde bu krediyi alabilmeniz çok daha kolay olacaktır.

Yorum yapın

Krediler