Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu taşıt kredisi, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerinin faiz oranları son zamanların en yüksek seviyelerinde karşımıza çıkmaktadır. Yazımızı ele aldığımız 2020 yılının bu ayları içerisinde oldukça yüksek olan faiz oranlarının düşmesini bekleyen müşteriler için merak edilen soruların cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Artan dövize inat kredi faizleri ne zaman düşer gibi bir sorunuz var sa makalemizi takip edin lütfen.

TÜYO: Kredi faizlerini daha düşükken yakalamak istiyorsanız yılbaşı, seçim, protesto, salgın, deprem gibi felaket anlarında bankanın kapısını çalmasınız. Bankalar bu kötü günlerde, atmosferde müşteri bulamadıkları için daha cazip ve uygun tekliflerle size geleceklerdir. Sizin de onlara sözünüzü geçirebilme olasılığınız artacaktır. Skorunuzun düşüklüğüne bile bakmadan makul krediler verebileceklerdir. Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta bankaya elinizde herhangi bir kıymetli evrak, araç ruhsatı, arsa ipoteği, kefil iması, teminat mektubu ile gitmenizdir. Eğer arkanızda destekçiler var ise banka sizi soymaya çalışmayacak tam tersine size hizmet etmeye çalışacaktır.

Kredi faizleri düşer mi?

Kredi faizlerinin 2016 yılından beri ciddi bir yükseliş içerisinde olması beraberinde kredi kullanacak olan müşterilerin bu soruyu sormasına neden olmaktadır. Özellikle konut kredisi faiz oranlarının her geçen gün artması ve Mart 2018 itibariyle % 1.20 civarında seyretmesinden sonra konut kredisi başvurularında da ciddi şekilde bir azalma meydana geldi. Eğer sizlerde konut kredisi çekmek için eğer kredi faiz oranlarının düşmesini bekliyorsanız bu konuda uzun bir zaman daha beklemek zorunda kalacaksınız gibi.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu sınır ötesi operasyonlar, Dünya’da yer alan ekonomik bunalımlar ve Dolar ile Euro’nun da ateşinin her geçen gün artması ülkemizde faiz oranlarının doğrudan artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de 2018 yılı içerisinde bankaların herhangi bir şekilde faiz indirimine gitmeyeceğini belirtmek istiyoruz. Özellikle 2016 yılı içerisinde ciddi bir artış gösteren faiz oranlarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara söylediği “ Faiz oranlarını düşürün “ kelimesi özellikle kamu bankalarının ciddi anlamda faiz indirimine gitmesine neden olmuştu. Kamu bankalarının bu hamlesinden sonra diğer özel ve yarı özel bankalarda rekabet ortamı içerisinde müşteri potansiyelini arttırmak için faiz indirimi yaparak müşterilerin bankalara olan ilgisinin artmasını sağladı.

 konut kredisi faiz oranları

Güncel konut kredisi faiz oranları %1.20 ile %1.30 arasında değişkenlik göstermektedir. Bundan 5 yıl öncesine kadar konut kredisi faiz oranlarının % 0.70 civarında olduğunu düşündüğümüz zaman o zaman aynı miktar konut kredisi çeken kişi ile şu gün konut kredisi çeken kişi neredeyse iki katı oranında daha fazla faiz ödeme ile karşı karşıya kalmıştır. Bu yüzden de konut almak için konut kredisi faiz oranlarının biraz daha düşmesi gerekmektedir.

Son zamanlarda giderek artış gösteren faiz oranlarından sonra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda yine bir açıklama yapması ve faiz oranlarında bankaların indirime gitmesini sağlaması aslında vatandaşların beklediği en önemli haberler arasında yer almaktadır. Bu yüzden de 2018 yılının Mart ayında olduğumuz şu sıralarda henüz böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz. Aynı zamanda ülkemizin içinde bulunduğu sınır ötesi operasyonlardan sonra da ülkemiz üzerinde artan ekonomik baskıların giderek artması beraberinde faiz oranlarının daha artmasını sağlayabilir.

Ancak 2019 yılında yapılacak olan Başkanlık seçiminden sonra istikrarın çıkması beraberinde belki faiz oranlarında ciddi bir indirime gidilmesini sağlayabilir.

Kaynak : http://turanay.com.tr/kredi-faizleri-ne-zaman-duser/

Yorum yapın

Krediler