Kredi Faizleri Düşer mi?

Dünya üzerinde yaşanan ekonomik sorunları beraberinde birçok ülkenin ekonomisinin etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle bankacılık sektöründe yaşanan gelişmelere bağlı olarak kredi çekim oranlarının giderek arttığı ülkemizde vatandaşların merak ettiği Kredi Faizleri Düşer mi? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Yaşanacak olan ekonomik gelişmeleri önceden bilmediğimiz için tamamen tahmini olarak sizlere bu konuda bilgi vermek istiyoruz.

EK GÜNCELLEME (2021 yılı için): Düşer derken yükseldi bile. Arka arkaya 450 baz puan ve 200 baz puan artış cidden çok ciddi bir rakam. Bu durumun ekonomi üzerinde uzun vadede iç açıcı etkisi olmayacağı aşikar. Ancak yapacak birşey yok. Acı reçete bu ise bunu uygulamak zorundayız. En azından bir süre böyle yüksek faizlerle idare etmekten başka çaremiz yok. Ancak yine 2018 senesi için yaptıkları gibi bir anda düşürme yoluna da gidebilirler. Bu da dövize ani sıçrama yaratma riski taşımaktadır.

GÜNCEL BİLGİ: Maalesef faizler şu salgın dönemlerinde yükseliş trendi sergileyen grafik seyretmesi beklenmemektedir. Yani belki rakamsal olarak artacaktır faiz oranları ancak bu artış enflasyon göz önüne alındığında reel anlama artış olmayacaktır. Çünkü bankalar ellerine geçen likit sıcak parayı değerlendirebilecek girişimci bulmakta güçlük çekeceklerdir. İnsanlar ne zaman geri ödeyecekleri belirsiz olacak şekilde habire düşük faizli ihtiyaç kredilerine başvurmaktadırlar. Hal böyle iken faizlerin de önemki ölçüde  yükselmesini beklemek maalesef biraz hayalperestlik olacaktır.

Kredi faizleri her geçen gün artıyor

Yıllar öncesinden konut alan kişilerin konut kredisi çekim işlemleri sırasında ödediği faiz oranları %0.50 oranındayken günümüzde konut kredisi faiz oranları % 1.20 civarında müşterilerin karşısına çıkmaktadır. Doların 4 TL barajını geçtiği şu günlerde ülkemizde bankalar devamlı olarak faiz artırımına giderek bu konuda faiz oranlarını düşürme gibi bir sinyal vermemektedir. Özellikle de ülkemizin içinde bulunduğu savaş durumu ve sınır ötesi operasyonların devamlı olarak devam etmesi faiz oranlarının yakın zaman içerisinde düşeceğinin habercisi gibi durmuyor.

Devlet faiz oranlarına el atar mı?

2016 yılı içerisinde giderek artan faiz oranlarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara vermiş olduğu talimattan sonra birçok banka faiz indirimine giderek bu konuda müşterilerine kolaylıklar sağlamıştı. O dönem içerisinde konut kredisi faiz oranlarının % 1.10 bandında müşterilere sunulduğunu ancak gelen talimattan sonra % 0.99 oranına sonrasında da %0. 80 oranında düşmesi konut alacak müşterilerin işine yaramıştı.

OHAL bitene kadar düşmez

Ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi 15 Temmuz’dan sonra çıkartılan OHAL kapsamı aslında günlük hayatı çok fazla etkilemiyor gibi dursa da ekonomik anlamda ülkede faiz oranlarının artmasına neden olduğu belirtiliyor.  Ancak OHAL’in ne zaman biteceği konusunda henüz net bir çalışmanın olmaması faiz oranlarının yakın zaman içerisinde de düşmeyeceğini bizlere göstermektedir.

Ancak ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler ve yakın zamanda olacak Başkanlık seçimlerinden sonra faiz oranlarının biraz olsun düşmesi bekleniyor. Tabi ki bunun sandıktan çıkacak olan sonuca bağlı olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de kısa süre içerisinde faiz oranları konusunda herhangi bir düşüşün söz konusu olmadığını sizlere belirtmek istiyoruz.

Ülkemizde bulunan kamu bankalarının faiz oranlarında indirime gitmesi aslında özel bankalarında doğal olarak faiz indirimine gitmesine neden olacaktır. Rekabet ortamı içerisinde yer alan bankaların müşteri potansiyelini arttırmak için böyle bir durumu tercih edecek olmasından dolayı bankalar ne zaman faiz indirimine gider bu konuda net bir bilgi söylemek doğru olmaz.

Başkanlık seçimi etkileyecek

Ülkemizde yapılacak olan Başkanlık seçiminden sonra birçok şeyin değişecek olması aslında faiz oranları üzerinde en büyük etkiyi gösterecek olan unsurlar arasında yer almaktadır. Sandıktan çıkacak olan sonuca göre ülkemizde yaşanacak olan ekonomik gelişmeler aslında faiz oranları üzerinde indirim olup olmayacağı konusunda bizlere bilgi verecektir. İşte merak ettiğiniz Kredi Faizleri Düşer mi? Sorusunun bizlere göre cevabı.

Türkiye Ekonomisindeki beklentiler ile oluşacak senaryolar her zaman yazılır. Fakat yazılan bu senaryolar her zaman tutacak diye bir şey yok. Kredi faizlerinin düşmesi beklenirken birde bakmışsınız ki çok yükselmiş. Bu noktadan itibaren oluşan ekonomik durumlar neticesinde kredi faizlerinin düşmesi neredeyse imkansız hale geldi.

Yorum yapın

Krediler