Kredi Faiz Oranları Nasıl Düşürülür?

Kredi Faiz Oranları Nasıl Düşürülür? İhtiyaç kredilerinin faiz oranlarının giderek artış göstermesi, kredi çekecek olan vatandaşların bu soruyu sormasını beraberinde getirdi. Sizlerde ihtiyaç kredisi çekeceğiniz zaman faiz oranlarının düşmesini istiyorsanız, belirteceğimiz adımları izleyerek daha az faiz oranları ile kredi çekebilirsiniz.

Hem kredi faiz oranını düşürün, hem de vade sayısını arttırın

Bu konuda bankaların müşterilerine sunduğu bir seçenek bulunmaktadır. Çekmek istediğiniz ihtiyaç kredisinin maksimum 48 ay vade olacağını öncelikli olarak belirtelim. Aynı zamanda 48 ay süreli çekilecek olan bu kredi türünün aksine yüksek faiz oranları karşısında anaparanızın üstüne çok fazla faiz ödeme ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu yüzden yapmanız gereken bankaya giderek, eğer üstünüzde bir taşınmaz bulunuyorsa, bunu ipotek göstererek hem vade sayısının düşmesini sağlayabilirsiniz, hem de 48 ay vade seçeneklerinden daha yüksek vade seçenekleri ile kredi çekme fırsatını bulabilirsiniz. Normal olarak çektiğiniz ihtiyaç kredisi türüne göre bu şekilde çekeceğiniz kredi türünün birçok avantajı bulunmaktadır. Eğer çekeceğiniz kredi türünün ödemeleri konusunda hiçbir sıkıntı çıkmayacağınızı düşünüyorsanız, bankaya evinizi veya diğer taşınmazlarınızı ipotek göstererek bu konuda yardım alabilirsiniz.

Vade sayısı uzasa bile faiz oranı artmayacaktır

Bankaya ipotek olarak evinizi veya bir başka taşınmanızı ipotek olarak gösterdiğiniz zaman, ihtiyaç kredisi türünde vade sayısının uzamasıyla birlikte artan faiz oranları karşısında sizlerin etkilenmeyeceğini belirtmek istiyoruz. Birçok bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi türünde müşterilerine hizmet verdiğini ve bu yüzden de bu kredi türüne olan başvurunun diğer kredi türlerinin aksine daha yüksek olduğunu belirtmek istiyoruz.

Bankaların müşterilerin gelir durumlarına göre ve kredi sicil notlarına göre hareket etmesinden sonra birçok müşteri yüksek faiz oranları ile kredi çekmek zorunda kalıyordu. Bu yüzden de sizler kredi çekim işlemleri sırasında yanınızda üzerinize bulunan taşınmazın tapusunu alarak, bankaya gitmeniz durumunda ipotekli ihtiyaç kredisi türüne başvuru yaparak daha az faiz ile kredi çekme şansını yakalamış olacaksınız.

Banka böylesi durumda daha az risk almış olacağınızdan size daha makul tekliflerle gelebilmektedir. Çünkü bankalar faizleri esasına almış oldukları risklere göre arttırmaktadırlar. Banka yatırımcıları onlara değerlendirmesi için devasa miktarda finasnman verirken bu meblanın en az risk alınarak değerlendirilmesini istmemekteler. Bankalarda buna göre kendisini garantiye alarak hareket etmektredir. Onun için ipotek görmek faizleri en az %30 oranında düşürmek demektir.

İpotekli ihtiyaç kredisi

İhtiyaç kredisinin faiz oranlarının yüksek olmasının nedeni ise bankaya göre risk durumunun diğer kredi oranlarına göre daha yüksek olmasındadır. Yani konut kredisi çeken müşterilerin konutları üzerine ipotek yapan bankalar bu yüzden bu kredi türünde daha düşük faiz oranları ile müşterilerine hizmet vermektedir. Taşıt kredisi çeken müşterileri içinde aynı şekilde ipotekli bir şekilde kredi veren bankalar, ihtiyaç kredisi türünde herhangi bir şekilde kendilerini garantiye alamadıkları için müşterilerine yüksek faiz oranları sunmaktadır. Bu yüzden ipotekli ihtiyaç kredisi türüne başvuru yapmanız durumunda daha düşük faiz oranları ile hem de yüksek vade seçenekleri ile birlikte kredi çekme şansınız bulunmaktadır. Bu konuda özellikle maaş müşterisi olduğunuz banka üzerinden bilgi alırsanız, bankanın sizlere daha uygun faiz oranları sunacağını buradan belirtmek istiyoruz.

Hangi malları ipotek olarak gösterebileceğinize gelirsek taşınır değil de bağ, bahçe, tarla, arsa ya da daire gibi gayrimenkul malların ipotek gösterilmesi gerekmektedir. Bu ipotek gösterilen malın size ait olması bile şart değil. Bir dostunuza ya da akrabanıza ait olsa da olur. Yeter ki bankayı tatmin edip tapuyta onun adına gereken şerhi yaptırın. Onun için o saatten sonra fark eden bir şey olmayacaktır. Çünkü istediğini almıştır.

Ancak burada şunun farkında olnuz ki eğer ki o borçlar ödenmez ise cebri icra kanalıyla o taşınmaz %50’sine kadar aşağı bir rakama tabiri caiz ise yok pahasına satılabilir. Buna müsade edip etmemek sizin elinizde. Bankalar bunun farkında olduğu için malın değerinin tamamına değil de bu %50’sinden avukatlık ücreti, icra masrafları, gazete yayımlama masrafları gibi ağır giderleri düştükten sonra elde kalacak olan rakam için ipotek tesis etmektedirler ve bu rakam üzerinde faiz indirimine gitmektedirler.

Yorum yapın

Krediler