Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi

Günümüzde insanlar belli ihtiyaçları adına kredi almaktadır. Özellikle de artık nakit ihtiyacı pek çok insan için kredi ile çözümlenen bir hal aldı. Bundan ötürü olsa gerek kredi ile ilgili bilinmeyen noktaların araştırılması durumunda da artışlar yaşandı. Gerek kişisel gerekse de kurumsal krediler adına pek çok merak edilen soru bulunmaktadır. Hatta öyle ki kredilerin bu denli hayatımıza girmesi neticesinde özellikle de kredinin neleri değiştirdiği de merak edilen bir durumdur. Kimi zaman bir çare de olabilir sizin için. Hatta öyle ki insanlar artık krediyi tatile gitmek amacı ile bile çekmektedir. Bundan ötürü olsa gerek oldukça yaygın bir hal almıştır. Bunlardan sonra yazımızın asıl sebebine gelelim. Bugünkü yazımızı sizlere kredinin takibe düşmesi üzerine konu aldık. Konu ile alakalı merak edilen sorularınız var ise bu yazı sayesinde yanıt bulmuş olacaksınız. Bu sayede gerek kafanızdaki soru işaretleri yanıt bulacak gerekse de konu ile alakalı şüphelerinizi de gidermiş olacaksınız.

Kredi alınmasındaki sebepleri ele almak gerekir ise eğer belirli ihtiyaçların öne çıktığını belirtmek mümkündür. bunların yanı sıra krediler insanların hayatında yapmış oldukları işten ayrılma, kazanılan miktarın azlığı gibi  pek çok olumsuz nedenden ötürü kredilerin ödenmesinde bazı zorluklar ortaya çıkmaktadır. Bundan ötürü de ortaya çıkan durum da kredinin takibe düşmesidir.

Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi Ne Demek?

Bu anlamda ifade etmek gerekir ise eğer bankadan çekilmiş olan kredinin üç ay arka arkaya olmak sureti ile ödeme yapılmaması halinde ortaya çıkan durumdur. Bir başka ifade ile borçlu kişi banka tarafından takibe alınmaktadır. Bu süre zarfında kredi kullanan kişiye banka tarafından gerekli kanallar kullanılarak haber iletilir. Bu sayede bu kişi 7 gün içinde daha evvel ödemesi gerekirken ödemediği rakamı 7 günlük süre içinde ödemek zorundadır. Yani bu anlamda bir talep ortaya çıkacaktır. Bu süre geçmesi halinde eğer ki ödemeler gerçekleşmez ise krediyi kullanan kişiye yönelik yasal işlem süreci başlatılmış olacaktır.

Kimi bankalar bahsi geçen takip işlemine son vermek adına asgari tutarın ödenmesi gibi bir talepte bulunurken kimi bankalar da bu borcun tamamının ödenmesini nedeni ile yasal şekilde arama başlatma hakkına sahiptir. 7 günlük süre boyunca yeniden yapılanmanın talep edilmesi neticesinde eğer ki ilk taksit ödenmesi halinde dileyen bankalar takipten düşürülme işlemini yapmaktadır. dileyen bankalar bunu yaptığı için de durum isteğe bağlıdır.

Takibe Düşmemek İçin Ne Yapılması Gerek?

Kredi borçlusu eğer ki böyle bir durumu engellemek istiyor ise eğer yapması gereken tek iş kredi taksitlerinin zamanında ve düzenli bir şekilde ödenmesidir. Aksi bir durum olur ise eğer takip ile başlayan süreç daha sonrasında yasal işlem ile sonuçlanacaktır. Bunların yanı sıra ödenmeyen borç nedeni ile haciz gelmesine kadar devam etmektedir.

Banka denince akla gelen hizmetlerin başında gelen elbette ki hepimizin bildiği üzere kredi kartı ve kredilerdir. Bu sayede oldukça farklı ihtiyaçlar neticesinde ortaya çıkan bir ödeme aracıdır. Bunların yanı sıra yüksek miktarlardaki kredilerde insanlar istedikleri nakit parayı elde etmektedir. Özellikle de dikkat edilmesi gereken bir detay daha vermek gerekir ise eğer kullanımda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Kredi notunda bir sıkıntı olmayan kişilere gelir durumuna bakılarak kredi verilmektedir.

Borcun takibe düşmemesi için banka yetkilileri ile yeni sözleşmeler yapmak ve anlaşmaya varmak için toplantı isteyebilirsiniz. Bu küçük toplantılar inanın sizin hayatınızı kurtaracaktır ve belki de iflasınızı önleyecektir. Birçok kişi bunu yapmayarak elindeki son kalan şansı, fırsatı tepiyor.

Ne Zaman İcraya Veriliyor?

Bunun yanı sıra düzenli ödeme yapılmasını özellikle de bankalar beklemektedir. eğer ki zamanında ödeme yapılmaz ise zaten az evvel de ifade ettiğimiz gibi kredi dosyası üzerinde takibe düşme işlemi başlatılmış olacaktır. yani bir başka ifade ile ortaya bir problem çıkacaktır. Bu gibi durumlara düşmemek adına zamanında ödemelerin yapılması gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Şayet ödemelerde 3 ay süre ile gecikme yaşanır ise zaten bu süreç başlamış olacaktır. yani burada önem arz eden durum borcu yapılandırma işlemidir. Bunların yanı sıra ilk olarak bankalar bu kişilere bizzat kendileri ya da müşteri hizmetleri sayesinde haber vermelidir. Daha sonrasında bu haber verme işlemi neticesinde 7 gün süre tanınmaktadır. Bu süre zarfında da borçların kapatılması istenmektedir. Şayet hala daha borç kapatılmaz ise de yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere kredi dosyası takibe alınmaktadır. Bu sayede bankalar bizzat kişilere yasal işlem uygulamaktadır.

Eğer ki kişiler kredi borçlarını ödeyemeyecek halde ise yapmaları gereken işlem bankalar ile iletişime geçmektir. Bu sayede yapılacak olan adım borçları yapılandırma işlemine gitmektir. Eğer ki borçlar ödenmez ise yapılması gereken bir işlem bulunmaktadır. Öyle ki bu işlem en az asgari ödemelerin yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken ise bu durumlar ile karşılaşmamak adına ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır. Diğer önem arz eden diğer bir konuda gelir durumuna göre alınan kredinin de miktarıdır. Bunlar konumuz ile alakalı önemli konular idi. Genel hatları ile size bilgi verdik. Umarım size gerekli olan bilgiyi sağlamışızdır. Faydalı olduk ise ne mutlu bize. Güzel günlerde kalın.

“Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi” üzerine 2 yorum

  1. Benim dosyam takibe düşeli 8 ay oldu. Fakat adresim onlarda yok. Bu durumda nasıl bir yol izleniyor. İşim olmadığı için icra konulmadı. avukat cepten aradı durdu. Acaba bu borcum ne olur

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler