Kredi Çözüm Merkezleri ve Kredi Taahhütleri Kolpa Mı?

Kredi alımında problem yaşayan tüketicilerin bankalardan borç para alabilmesi için gerekli arabuluculuğu yapan ticari firmaların geneline Kredi çözüm merkezi diyebiliriz. Gerçekte bu merkezlerin ne kadar gerçekçi olduğu, ne kadarını yapabildikleri, gerçekten kredi alamayanların ilacı olup olmadıkları sorgulananlar arasında.

TÜYO: Bu tür yerlerin hiçbir ruhsatı, belgesi ve denetimi olmadığını biliniz. Ayrıca size hukuksal anlamda avukatlık ruhsatına sahip kişiler dışında kimse yardımcı olamaz. O sebeple bu tür merkezlerden beklentiniz olmasın. Bunlar size somut yararlar sağlayamazlar. Belki az miktar bilgi verebilirler. Ancak o bilgi için de o kadar ödeme yapmanız yersiz olacaktır.

EKLEME: Arkadaşlar ister inanın ister inanmayın kredi çözüm merkezi dolandırıcılıkları her geçen gün kat be kat artıyor. Diploması ve ruhsatı olmayan adamlara günahınızı bile vermeyin. Halkımız çok saf maalesef. Din ve kredi tüccarlarından çekiyoruz hep…

Ancak elbette bazı uluslararası kredi kuruluşları eğer ki borcunuz kısa vadede çok yüksekse ama halen gayrimenkulünüz var ve ciddi gelir getiren şirketiniz mevcutise size anlık likit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kadar ödeme yapıp “kurtuluş reçetenizi” verebilirler. Yine de bu tür kuruluşların “akbaba olanlarından” uzak durmanızı ve değişik alternatifler arasında en makul faiz oranlarını verenleri tercih etmenizi öneririz. Elbette bulundukları ülkelerde ruhsata ve lisansa da sahip olup olmadıklarını sorgulayınız.

Özellikle sosyal medya ile müşteri edinen bu tür kuruluşların tartışılır olmasında en büyük etken yasal olup olmadıkları. Tüketicilerin alacakları krediler üzerinden peşin komisyon usulü ile çalışıyor olmaları, bir bankaya yada finans kuruluşuna bağlı olmamaları, garantili işlem yapabilecekleri hususları önem arz eden hususlar. Şahsen makale yazarı olarak bendeniz bu tür merkezlerin varlıklarından şüpheliyim. Bir turizm firması Turizm Bakanlığından yetki alabiliyorken kredi çözüm merkezleri bu gibi hususlardan uzak durumdalar. Bu nedenle sorgulanır haldeler.

Sosyal medya gibi mecralarda kişilerin umutlarını önüne alarak müşteri alan bu tür firmaların sayıları gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu artış beraberinde dolandırılan tüketicileri getiriyor ki, kredi çıkartacaklarından bahisle bir çok kişinin nakit parasını almalarına rağmen bu taahhütlerini yerine getirmiyorlar. Tüketicilerde vermiş oldukları paralar ile mağdur edilmiş olabiliyor. Bu durum yasal olarak gerçekten hizmet veren kredi çözüm merkezleri açısından da negatif bir durum oluşturuyor.

Kredi Çözüm Merkezlerinin Vaatleri

Çok tartışılır olsa da, kesin bir tavırla tüketicilere vaatler veren bu tür firmaların başlıca taahhütleri;

* Gelir belgeleyemeyenlere aynı gün kredi sonuçlandırması,

* Kredi çekenler ve bir daha kredi çekmek isteyenlere anında kredi tahsisinin sağlanması,

* Maaşı düşük olanların istediği tutarda kredi almalarının sağlanması,

* SGK kaydının yeni olmasında dolayı kredi alamayanlara kredi alımı,

* Hiç işi olmayanlara kredi tahsisinin yapılması,

Açıkça söylemek gerekirse Türkiye de kredi alımlarının tek muhatabı finans kuruluşları olan Bankalardır. Yasal olarak kendinizi güvence içerisine almak istiyorsanız ve fazladan ödeme yapmak istemiyorsanız kredi alımlarınız için bankalar ile görüşme sağlamalısınız. Elbette kredi notunuza bağlı olarak bir çok hususun arkasında kalabilirsiniz. Bu durum acil para ihtiyacı duyan kişiler için önem arz ediyor olsa da, aranızdaki hizmet için yapacağınız sözleşme ve bu sözleşme sonrasında size mal olacak tutarları ile muhtemel zararlarınızın muhasebesini de yapabiliyor olmanız gerekir. Bu durumda olan kişiler için hazırlamış olduğumuz Acil Para Lazım, Kredi Çekemiyorum başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Birer tüketici olarak sizlere kimse durduk yere para vermez, kredinize aracı olmaz ve hiç bir maddi yükümlülüğün altına girmez. Bu tür hususların dikkate alınması gerekir.

Kredi alımları bankalardan sağlandığı gibi bu hizmetin tüm ayrıntıları yasalar ile belirlenirken düzenlemeleri ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu hususlar çerçevesinde yasal olarak haklarınınız arayabilirken, Kredi Çözüm Merkezleri adı altında hizmet veren kuruluşlar tarafından muhtemel mağduriyetlerinizi arayabileceğiniz bir yasal zemin bulamayabilirsiniz.

Kredi Çözüm Merkezleri Güvenilir mi?

Geçenlerde bir danışmanlık firmasının kredi alamayan ve sicili bozuk vatandaşlara kredi çıkartabileceğine dair ilanına rast geldim. Bakın değerli okurlar; bu firma ne yapıyordu biliyor musunuz. Vatandaşlardan “x bankasında üst düzey tanıdık var” bahanesi ile parayı alıyordu ve karşılığında hiçbir şey yapmıyordu. 

Zavallı vatandaşlar da buralara paralarını kaptırdıkları ile kalıyordu. Birçok vatandaş “araya adam sokmaya çalışmak” gibi hukuk dışı talepleri olduğu için savcılığa bile gitmiyordu. Yani vatandaş şöyle düşünüyordu: “Eğer savcılığa gidip dolandırıcılıktan şikayetçi olursam benim de başım ağrır” diye düşünüyordu. Gerçekten de nüfus ticareti suçuna teşebbüs etmekten hukuki olarak bu vatandaşların başı ağrıyabilir. Ancak bu zavallı insanların parasını “kredi çıkartacağım” bahanesi ile alan o kötü firmanın işlediği kabahat (dolandırıcılık) çok daha beter bir kabahattir. Hattta buna kabahat demek bile doğru olmaz bu düpedüz suçtur!

Sonuç olarak sizlere tavsiyem bu danışmanlık firmaları arasından en güvenilir olanlarını seçmeye çalışınız.

Finans Danışmanlık Merkezleri

Finans Danışmanlık merkezleri adı altında resmi olarak çalışan firmalar bulunabiliyor. Bu firmalar ülke genelinde olmasa da il bazında hizmet veriyorlar. Bu firmalar internet üzerinden müşteri alırken, internet sitelerinde adres, telefon numarası gibi hususlar bulunuyor olsa da, yasal olarak yetki sahibi olup olmadıkları sitelerinde bulunmamaktadır. Bu yetkiye sahip olup olmadıkları sorgulanmalı, aranızdaki hizmet için yapılacak sözleşme metinleri dikkatlice okunmalı. Haberlere konu olan kredi çıkartıyoruz haberleri ile peşin para alan ve daha sonrasında kaybolan örneklerin çokluğu bilinmeli. Bu örneklerden birini oluşturmamak adına iyi bir araştırma yapılması önemli bir husus.

Yorum yapın

Krediler