Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alınır? İnsanların yaşarken hayatta en çok istedikleri maddi varlığın içinde yaşayabilecekleri bir ev olduğu neredeyse kanıtlandı diyebiliriz. Fakat konut alımı dışarıdan göründüğü gibi kolay bir husus değil. Ciddi paralar ayırmak zorunda kaldığınız konutların bedelini biriktirerek ödemek mümkün olmadığına göre tüketicilerin ev sahibi olabilmek için başvurdukları ilk adres Bankalar. Bankalardan alınan krediler eşliğinde alınan kredilerin ödemesi ise uzun ve meşakkatli. Vatandaşlarda kredi ile faiz ödemek yerine kredi çekmeden nasıl ev alırım kaygısına düşmüş. Düşmemekte elde değil zaten. Şartlar ve yaşam koşulları insanları bağlayıcı kılabiliyor.

Evet bankalar zaman zaman tüketicilere kredi pazarlamak adına konut kredisi için de kampanyalar düzenliyorlar. Fakat ne kadar indirim yaparlarsa yapsınlar neredeyse aldığınız paranın iki katını ödüyorsunuz ve neredeyse iki ev fiyatına gelmiş oluyor. Yine de düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olmak için başka yolu neredeyse yok. Özellikle çok düşük gelire sahip bireyler ev sahibi olurken taksitlerini ödeyebilmek ve yüksek miktarda kredi çekebilmek için uzun vadeli konut kredisi arayışlarına giriyorlar. 15- 20 yıl vadeli konut kredisi diğer tanımıyla 240 ay vadeli konut kredisi kullanımı kişileri zaman içerisinde daha ekonomik sıkıntıların içerisine itiyor. Kendi ve çocuklarının yaşam kalitesinden kısarak ev sahibi olma yoluna giden binlerce kişi borcunu bitirene kadar zorlu bir ekonomik dönem geçiriyor.

Maddi açıdan bu zorlu dönemi yaşamamak ve fazladan faiz ödemesi yapmamak adına faizsiz ev arayışı içerisine giren tüketiciler açısından adım atılabilecek birkaç husus var ki, beklide faiz ödemeden alınabilecek birkaç alternatif diyelim. Kar payı ile faiz arasındaki fark konusunda ise ayrıntıyı inceleyebilirsiniz.

TOKİ Projelerinden Ev Sahibi Olabilirsiniz

Başbakanlığa bağlı olarak Türkiye’de bir çok düşük gelirli insanı ev sahibi yapan TOKİ zamanla yine aynı şartlarda kampanyalar düzenleyebiliyor. Özellikle geliri düşük olanlar ve maddi olarak muhtaçlık sınırı altında bulunanlara düşük taksitler eşliğinde uzun dönemli konut satımı olabiliyor. Burada şartlar ve evin bulunduğu bölgede ikamet gibi hususları dikkat eden TOKİ kısıtlı konut yapımı sonrası talep eden herkesi memnun edebilecek seviyede değil. Fakat 20 yıl taksitler eşliğinde ev sahibi yapılmasında birinci yolun TOKİ’den geçtiğini söyleyebiliriz.

Kooperatiflerden Ev Sahibi Olma

Ev sahibi olmasında riskli gruplardan birisi de kooperatifler sayesinde ev sahibi olunması. Çok düşük taksitlerle faizsiz ev sahibi olmanın en kolay yolu sayısı yüksek olan hissedarlar ile oluşturulan kooperatiflere aylık ödenen taksitler sonrası yapılan eve yerleşmedir. Fakat burada oluşan risk kooperatifin ne kadar süreceği, bitirilip bitirilemeyeceği gibi hususların yanında kooperatif yönetiminin ekonomik olarak nasıl bir program uyguladığı. Yüzlerce kooperatif projesinin çöpe gittiği, bitirelemediği, onlarca yıl sürdüğü gibi haberleri duymuşsunuzdur. Bunun için riskli fakat faizsiz ev almanın bir yolu kooperatifler kanalıyla alınmasıdır.

Katılım Bankalarından Faizsiz Konut Kredisi

Katılım bankaları ile normal bankalar arasındaki fark konusunda  ilk önce Kalıtım Bankacılığı nedir sorusunu doğru cevaplama önemli.  Katılım bankaları kişiye sağladıkları krediler sonrasında faiz yerine kâr gibi bir gelir almaktadır. Yani faiz veya kâr her türlü cebinizden fazla para çıkmasına yol açar. Dinen uygun olanı kâr payı olarak belirtiliyor olsa da, sonuçta fazla para ödemesi gerçekleştirecek olsanız da bu alternatifi de değerlendirebilirsiniz.

Emin Evimle Kredisiz Ev Alma

Muhtemelen reklamlar kanalıyla duymuş olabileceğiniz Emin Evim ile faizsiz ev sahibi olma ilk etapta insanların kulağına daha hoş geliyor. Sonra kafanızda acaba soruları birbirini kovalıyor. Aslında değerlendirebileceğiniz alternatiflerin en başında gelenlerden birisi Emin Evim İle Faizsiz Ev Sahibi olma. Sonuçta sizler kirada oturuyorsunuz ve kiraya her ay belli bir miktar para ödemesi yapmak zorundasınız. Bu ödemenizi aylık yaparak kendi evinize sahip olabilmenin yolu Emin Evim ile olabilir. Burada gerçekleştirilen sistem toplanan gruplar içerisinde sağlanan kuralar neticesinde size düşen zaman aralığında evinize sahip olurken bu evin taksitlerine yine devam etmeniz. Yani sisteme katılan örnek olarak 100 kişi olduğunu farz edelim ve bu 100 kişi aylık 1000 Lira ev sahibi olmak için taksit ödemesi gerçekleştiriyor. Alacağınız evin bedeli ise yaklaşık 100 bin lira. Bu durumda çekilen kura ile siz evinizi alırken aynı şekilde borcun bitimine kadar taksit ödemesi gerçekleştirmek zorunda kalıyorsunuz. Yani faizsiz ev sahibi olabiliyorsunuz. Bunun gibi birkaç sistemin varlığından da söz edebiliriz.

Birevim ve Fuzulev İle Kredisiz Ev Alma

Kura çekimi sonrası faizsiz ev ev sahibi olunabilen hususlardan birisi de Emin Evimde olduğu gibi Birevim ile Fuzulev sisteminden geçiyor. Topladıkları paralar ile insanları bir araya getiren bu kuruluşlar kişileri ev sahibi yaparken belli bir sekreterya hizmeti gerçekleştirmiş olduğundan bunun için ayrıca bir işlem ücreti alabiliyor. Ne kadar güvenilir bir şey diyemem. Ayrıntısını bilmiyorum fakat nette yaptığınız aramalar neticesinde olumlu yorumlar ve olumsuz yorumları da bulabilmeniz mümkün. Yine de Fuzelev yada Birevim gibi bir sistem içerisine girecekseniz iyi bir araştırma yapmanın önemi büyük.

Faizsiz Ev Alımı Gerçekten Var mı?

Bütün alternatifleri incelediğiniz zaman aslında faizsiz ev alımı diye bir şey olmadığını görebilirsiniz. Alacağınız evin bedeli için alacağınız tutara ödeyeceğiniz kar payı, sekretarya işlemi, kooperatifler ya da TOKi’den alacağınız ev için mutlaka fazladan bir ödeme gerçekleştirdiğinizi farz edebilirsiniz. Faizsiz konut sahibi olmanın tek yolu yakınlarınızdan alacağınız borç karşılığı olabilir dersek yanılmış olabilir miyiz? Bu soruya odaklanmalı.

Yorum yapın

Krediler