Kredi Çekerek Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Geleceğe yatırım yapmanın, kazancınıza kazanç katmanın, İslami kurallar çerçevesi dışında kuralı ve protokolü yoktur. Yasal olarak yapacağınız işlemler ile  hiç paranız olmasa da yatırım yapmanız mümkündür. Yatırım için sermaye gerekir. Peki bu sermayeyi kredi çekerek yatırım yapma isteğiniz mantıklı bir adım olabilir mi?

TÜYO: Kredi çekmektense “kitlesel fonlama” adı verilen sistemlerle yatırım yapmanız daha mantıklı olabilir. Sermayenizin bir kısmı sizde diğer kısmı ise başkalarından olacak şekilde dev yatırımlar yapabilirsiniz. Üstelik rekabetin az olduğu dev yatırımların tutmama, batma, başarısız olma ihtimali de düşük olacağı için yatırımcı bulmanız da çok daha kolay olacaktır.  Ancak her yatırım olduğu gibi bunda da çeşitli risklerin var olduğunun bilincinde olmanız ve buna göre hareket etmeniz elzemdir. Aksi takdirde kendinizi ve size güvenen onlarca hatta yüzlerce kişiyi hayal kırıklığına uğratma ihtimaliniz vardır. Ayrıca bu durumda dolandırıcılıkla yargılanabilirsiniz. Çünkü siz batınca birçok kişi paraları hiç ettiğinizi düşünecektir. Ardından onlarca insan aynı anda hakkınızda savcılık şikayeti yapabilecektir.

İLAVE NOT 2: Arkadaşlar allah rızası için boş yapmayın. Kredi çekip de iş kuranın iki yakasının bir araya gelmeyeceğini size kıraathanede bile öğretirler. Bu tarz hayat derslerini öğrenmek için webkredi sitemizi ziyaret etmenize bile gerek yok.

Finans piyasası, ekonomi dünyası, faizleri ve borsayı takip eden kişiler ekonomist olmasa dahi gelişmeleri önceden görüp, alacakları pozisyonları seçebilmektedirler. Bunun için nakitleri olmayan ancak gelişmelerden kendi adına emin olan kişiler bankalardan alacakları kredileri, artacağını umduğu sektörlerde değerlendirebilirler. Yaptıkları yatırımlar kısa vadede kazandırmayabilir ancak uzun vadelere yayılırsa hatırı sayılır gelirler elde edilebilir.

Borç Para İle Yatırım akıllıca mı?

Elinizdeki parayı borsada değerlendirmek isterseniz, şirketleri ve şirketlerin hareketleri ile gelişen olayların takibini iyi etmelisiniz. Kazançlarını açıklayan şirketler ile kâr açıklaması yapanların borsada bulunan senetlerinde değer kazancı yaşanır ve aldığınız senetlere yaptığınız yatırımlar ile kazancınız artabilir. Borsada yüklü miktarda para kazancı sağlayanlar kadar, elindeki bütün varlığı kaybedenlerde olduğundan çok dikkatli davranılmalıdır.

Alacağınız krediyi uzun vadede değerlendirmek istiyorsanız bunun en pratik ve zararsız görüneni altın almaktır. Kısa dönemde iniş ve çıkışlar yaşasa da çok uzun dönemlerde altının fiyatının artmasıyla yapacağınız yatırım kazançlı olabilmektedir. Alacağınız krediye ödeyeceğiniz masraf ve faizlerin üstüne çıkabileceğiniz bu yatırımlar ile taksit taksit ödediğiniz kredi ile de para biriktirmiş olabilirsiniz. Düzenli geliri bulunan kişiler para biriktirememekten şikayet ederler ve para biriktirebilmek adına kredi çekerek, çektikleri parayı açtıkları altın hesabında değerlendirmek istemektedirler.

Sonuç olarak duruma göre diyebiliriz ki borçla yatırım yapmak akıllıca ve mantıklı diyebiliriz.

NERELERE KREDİ İLE YATIRIM YAPILABİLİR

Gayrimenkul Yatırımları

Çekilen krediler ile yatırımlarını gayrimenkuller üzerinden yapan kişilerde bulunur. Ancak bu kredilerin çekimi yüksek limitlerde olmaktadır  ve gayrimenkul alım ve satım masrafları yüksek oranlara tekabül eder. Alacağınız taşınmazın değerinin yüzde dördü oranında tapu harcı ödediğinizden sizin için biraz masraflı hâl alabilir. Ancak aldığınız gayrimenkulü kısa dönemde daha yüksek rakamlara satarak kazancınız olabilir. Bunun içinde piyasayı, oluşan şartları iyi tanımalı ve bu işte birimli olmalısınız.

Sonuç olarak bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından büyük küçük alabileceğiniz miktarlar ile yatırım yaparak kazanç sağlama yoluna gidebilirsiniz ancak her yatırımda risk bulunmaktadır. Yatırım yapmak risktir ve nasıl getiriler sağlama imkanınız varsa zarar edebileceğiniz ihtimalleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Arkadaşlar kredi ile yapılacak yatırım ne yazık ki çok riskli olacaktır. Bu sebeple garantili ve batma riski az olan işlere bu finansman kaynağı ile yatırım yapılması daha makul olacaktır. Çocuğunuzun rıskını, geleceğini elinizde var olmayan para ile riske atmayın.

Kafe dükkanı açmak

3. nesil kahveci açmak son dönemlerde riski az ve batma olasılığı düşük yatırım fikri olarak bilinmektedir. Lakin tabi ki bu fikrin de garantili olduğunu söyleyemeyeceğiz. Çünkü aşırı popüler olması ile birlikte insanlar gereğinden fazla arzda bulundu. Yani herkes kahveci dükkanı açtı. Ancak buna rağmen yeteri kadar bekleme ve dayanma gücünüz var ise uzun vadede karlılığı yaklayabilen bir kahveci dükkanı açabilme ihtimaliniz yüksek. Çünkü Türk insanı kahvenin ve çayın müptelasıdır. Üstelik bu meşrubatı farklı farklı yerlerde içmek isteyecektir.

Şehir merkezlerinde hukuki sorunu olmayan inşaat

Şehir merkezinde hukuki problemi olmayan bir bina dikebilirseniz o bina illa ki satılacaktır. Üstelik çok yüksek ihtimalle bu satışlar sonucunda elle tutulur ciddi karlar edilebilecektir. Sizlere önerimiz eğer kredi ile yatırım yapacaksanız bu fikri de değerlendirmeniz, beyin fırtınası yaparak düşünmeniz…

Yumurta üretim tesisi kurmak

Çevirin bir arsayı. Atın 50-100 tane yumurtlama kapasteli tavuk ve yumurta üretim tesisinizi kurun. Küçükten başlayın. Zamanla büyüyün. Son dönemlerde dev yumurta satıcıları batıyor. Sebebi artık insanların büyük yumurta üreticilerini değil de serbest gezen organik tavuklar üreten butik yumurta üreticilerinin ürünlerini tercih etmesidir.

Siz de bu trendi kaçırmayın ve yatırımınızı yapın. Risk diğer iş fikirleri ile kıyaslandığında düşük olacaktır. Eğer şartlar el verir ise kredi ile yatırım yapmaya değebilecektir.

Son Not: Devlet kredilerine de göz atmayı ihmal etmeyin. Çünkü onların faizleri daha düşük ve bir kısmı hibe olabilmektedir. Sizin için daha avantajlı olabilecektir.

Yorum yapın

Krediler