Kredi Borcundan Dolayı Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?

Kredi borcu olan ve emekli olmayı düşünen kişilerin sorduğu sorulardan birisi de “emekli maaşına haciz konulur mu” oluyor. Öncelikle bir kişiye haciz gelebilmesi için bu kişinin borcu olması ve bu borcunu da zamanında ödememesi gerekir. Bu nedenle kredi borcunuzun taksitlerini zamanında ödüyorsanız emekli olun ya da olmayın hiçbir şekilde haciz söz konusu olmaz. Fakat borcunuzu ödemiyorsanız o başka tabi.

İCRA HUKUKU BİLGİSİ: Kredi borcundan dolayı haciz gelmesi maalesrf çok sık karşılaşılan ve gayet mümkün olan bir olaydır. Bu konuda bilmelisiniz ki maaşınızın sizin asgari geçiminize yetecek kadarlık kısmı hariç tamamına haciz konulması ve hatta sizin bankanıza bile yatmadan otomatik kesilmesi mümkündür ve çoğu kez böyle olmaktadır. Yani sizin daha erken davranıp bankamatikten çekmeniz mümkün değildir. Bankaların hukuk birimleri ve avukatları böyle basit kurnazlıkları önleyecek hukuki hamleleri yerine getirmektedirler.

Emeklilik İkramiyesine Haciz Konulabilir

Emekli olma ya da emeklilik dilekçesi verme düşüncesindeyseniz kredi borçlarınızı kapatabilmeniz için emekli ikramiyeniz size yardımcı olabilir. İcra konulması talep ediliyorsa zaten sizin emekli maaşınıza konulmaz bu icra işlemi emekli ikramiyesine konulur. Alacaklılar sonuçta bu alacaklarını tahsil etmek isterler bunun için her türlü yola da başvurabilirler. Bu da yasal haklarıdır.

Memur emeklilerinin ikramiyeleri bulunurken bir çok SGK emeklisi yani sigortalı ve bağ-kur emeklilerinin ikramiye alamamaları da söz konusu. Bu durumda da icra konulması mümkün değil.

Emekli Maaşına Hangi Durumda Haciz Konulabilir

Borçlardan dolayı emekliler icraya verilebilir. Fakat banka borçları da dahil olmak üzere emeklilerin maaşlarına haciz konulur mu? söz konusu değil. Çünkü bu konuda verilmiş adli kararlar bulunuyor. Geçmiş dönemde emeklinin hesabına konulan haciz işlemi sonrası konu hukuki zemine taşınmış ve çıkan karar ile bunun önüne geçilmişti. Burada önemli olan husus bankadan alınan krediler için imzalanan protokoller. Sayfalar dolusu bu sözleşmeler okunamadan imzalanıyor. Buradaki sözleşmelerin okunması sizin mağduriyetinizin önüne geçecektir.

Kredi Çekerken Verilen İzinler Önemli

Emekli kişiler kredi alırken bankaya maaşından kesilmesi için talimat vermektedir. Zira aksi takdirde krediyi alamıyorlar ki bu taahhüdü veriyorlar. Verdikleri bu talimat neticesinde banka maaşlarından kredi kesintisi yaparken ödenemediği durumlarda da resen kesinti ya da icra hususu gerçekleşmeden hesaba bloke koyabiliyorlar. Bu durumda bankayı BDDK’ya şikayet edebilmeniz de mümkün.

Son dönemde emeklilere bayram ikramiyesi verilmeye başlandı. Emekli olan ve borçları olan kişiler bu verilen emekli ikramiyelerine haciz konulup konulmayacağını araştırdı. Nitekim bunun için hazırlamış olduğumuz emekli bayram ikramiyesine haciz konulur mu başlıklı yazımız da da belirttiğimiz üzere emeklilerin maaşlarına haciz konulması mümkün değil.

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon emekli sayısından bahsediliyor. Bu sayıların yüzde 80’i bankalara borçlu durumda. Bu kişilerin yazılı olarak izni olmadığı sürece maaşına haciz koymaları mümkün değil.

Yorum yapın

Krediler