Kredi borcu zaman aşımı kaç yıl?

Kredi borcu zaman aşımı kaç yıl? Bankalar tüm dünyada hizmet vermekte olan finans kurumlarıdır. Bankalar hukuki temelli finans hizmeti veren, müşterilerine faiz karşılığında borç vermekte olan yapılardır. Bu sistem artık bir döngü halini almış ve hem müşteri bankaya hem de banka müşteriye karşı karşılıklı bağımlılık içerisindedir.

Kredi borçlarının banka avukatları tarafından sıkı takip edilmesi ve icraya konulması sebebiyle zamanaşımları maalesef sürekli yenilenmektedir. O sebeple bu konudan yürümeyi düşünmeniz biraz yersiz maalesef.

ÖNEMLİ NOT: Kredi borcunuzun zamanaşımının ne kadar olduğunu muhakkak avukatınıza sorunuz. Çünkü bazı kredi türleri daha uzun süreli zamanaşımına tabi olabilmektedir. Ayrıca bu zamanaşımını durması, kesilmesi gibi özel durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bu kavramların, hukuki terimlerin her birinin farklı anlamlara geldiğini bilmenizi isterim. Mesela bir zamanaşımı kesildiğinde süre esasında sıfırlanmış olur ve yeniden başlar.

İKİNCİ EKLEME: BAZI DÖNEMLERDE DEVLET TORBA YASALARLA KREDİ KARTI BORCU OLANLARIN FAİZLERİNE VE DİĞER FERİLERİNE YAPILANDIRMA ÖNGÖREN DÜZENLEMELER OLUŞTURUYOR. Ancak maalesef bunlar da çok ender görülmektedir. Yani bu 40 yılda denk gelen aflara bel bağlamayınız lütfen. Bankalara borçlanırken ayağınızı yorganınıza göre uzatmaya gayret ediniz. Bankaya borçlu olmak inanın en zorudur.

GÜNCELLEME: SALGIN SONRASI DÖNEMDE; kredi borçları yüzünden bunalıma girip intihar eden çok vatandaş görüyorum. Arkadaşlar yapmayın etmeyin. Değmez. Hapis yatacak değilsiniz. Serbest piyasada iflas etmiş olsanız da yapacağınız çok iş var. Memlekette her 10 kişiden 3’ü batık zaten. Yalnız değilsiniz.

Bankalarımızdan almış olduğumuz krediler ve kredi kartı borçlarımızın ödenmesinde aksaklıklar olması halinde ya da paranın bir süre hiç ödenmemesi durumunda bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenler göz önüne alınarak borcun zaman aşımına uğraması, borçların devamlılığı durumunda başımıza neler gelebilecek göz atacağız. Bankalarda hizmet alan müşteriler için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Kayıt Kredi Bürosu tarafından müşterilere özel profil oluşturulmaktadır. Bu profiller üzerinden müşterinin olumlu ve olumsuz davranışlarına göre puanlamalara yer verilmektedir. Bu notlarda sizlerin bankalarda işlem yapmalarınızı belirleyecek, kredi onaylarınızı, kredi limitlerinizi ve bilumum bankacılık işlemlerini şekillendirecektir.

Banka borcunuzun ödenmemesi durumunda ise sizlere ilk 90 günlük bir süre verilmekte bu süre içinde borcun ödenmemesi halinde takip kararı çıkartılmakta bir 90 günde bu süre zarfında verilmektedir. Bu neticede bankacılık işlemleriniz durma noktasına gelebilir. Artık bu saatten sonra kredi siciliniz yerlerde olacak ve hiçbir finansal kuruluştan kredi almanız mümkün olmayacaktır.

KREDİ KARTI BORCU KAÇ YILDA SİLİNİR?

Kredi kartı ya da kredi borçlarımız bilindiği üzere son zamanların en ciddi sorunlarından birisi haline gelmiştir. Özellikle bankalar bir dönem her kesimden insana yoğun krediler vermiş ve bir bağımlılık yaratmıştır. Bu da müşterilerin maddi yetersizliğe alışmasına ve sürekli olarak bankalara bağımlılığının artmasını beraberinde getirmiştir. Bu nedenle ve bilinçsiz harcamaların getirisinde dolayı kredi kartlarının borçları artmış ve ödenemeyecek duruma gelmiştir. Bu kart ya da kredi borçlarının 3 ay içinde ödenmemesi halinde banka sizler için hukuki işlem başlatacaktır. Bu hukuk büroları ya da banka avukatları sizlerle iletişim kuracak ve borçlarınızı kapatmanız için sizlere talepte bulunacaktır. Olumlu bir iletişim kurulamaması halinde ise 90 gün süre zarfında sizler hakkında icra takibi başlatılır. Bu borç artık kara listeye girmiştir. Bu da Türkiye içinde ki tüm bankalardan işlem yapmanızın engellenmesi anlamı taşımaktadır. Bu borcun takip sürecinde de çeşitli avukatlar dosyaları alır ve 5 yıl dosya takibinin ardından borcun tahsilatını yapmakta olan şirketlere satışını gerçekleştir.

Bu şirketler genelde varlık yönetim şirketleri olmaktadır. Bu şirketler artık son reddede alacağı çok cüzi miktarlarda satın almaktalar. Ardından da avukatları aracılığı ile tahsil etmeye çalışmaktadır. Bu aşamada sizden umudu kestikleri için borcunuzun ana parasından bile daha düşük miktarları size dosyasnızı tamamen kapatmak için teklif edebilirler.

Kredi kartınızın borcunu ödememeye karar verdiğiniz zaman ve bu borcun silinmesini bekleyecekseniz de 20 sene gibi bir süreye ihtiyacınız vardır. 20 sene kart borcunuzun beklemesi durumunda banka bu borcu silmektedir. Ancak kara listeden bu süre zarfında da çıkmayı başaramazsınız. Bazı dönemlerde kara liste affı adında bir düzenleme ile bu listeden çıkma imkanına sahip olabilirsiniz ancak bu affın bir daha çıkacağı ya da ne zaman çıkacağı belirsizlik taşımaktadır.

Zaman aşımı sürecini beklemeyi düşünüp yüklü miktarda ki borçlarından kurtulmak isteyen vatandaşlar elbette ki olacaktır. Ancak bu borçlar o kadar ciddi sorunlarla karşınıza çıkmaktadır ki bu borcun ödenmemesine değecek sıkıntılar değildir. Bugün ödenmemiş borçlar kapsamında hesaplarınıza bloke koyulabilir ve 20 sene boyunca hiçbir banka sizinle işlem yapmak istemeyecektir. Bu süreçte çeşitli kanuni düzenlemeler ile aflar, müsahamalar söz konusu olabilir. Tüm bunları sıkı sıkı takip edip vakti geldiğinde gereken hak arama sürecini başlatmanız lazım. Mesela sık sık kredi sicil afları olabilmektedir.

Bu nedenle yüklü miktarlarda ki borçlarınızı yapılandırma seçeneklerini değerlendirerek daha ufak taksitler halinde borcunuzu ödeyebilir hem de sicilinizin zarar görmemesini sağlayabilirsiniz. Elbette ki banka borcu nedeni ile sizlerin evine icra gibi bir takım uygulamalar uygulanabilir. Ancak bu borçlar için hapis cezası söz konusu değildir. Bu borçlarınızın ödeme aşamasında zaten bankalar sizlere yapılandırma yapacak ve kolaylık sağlayacaktır. Bu borcun ödenmemesi banka içinde olumsuzluk yaratacaktır.

Yorum yapın

Krediler