Kredi Başvurusu Neden Reddedilir, Krediye Olumsuz Yanıt

Bankalar, müşterilerinin her yardım ihtiyacına karşılık vermek isterler. Bu sayede acil bir nakit ihtiyaçlarında, ani bir harcama ihtiyacında ve tek kalemde alamayacakları mal varlıkları için kredi imkanı sunarlar. Kredi çekmek, aslında kişilerin finansal durumlarını kontrol etmeleri ve uzun vadede daha rahat bir ödeme planı oluşturmaları için çok önemlidir. Bankalar, elbette bütün müşterilerine kredi vermezler. Çünkü bankacılık sektöründe, kredi verilecek kişinin finansal durumu, geliri ve ödeme gücü gibi planlar önem arz etmektedir. Bu şartları sağlayamayan müşterilere kredi vermek, geri ödeme anlamında bankalar açısından bir risk oluşturacaktır. Bankalar ise riskli işlem yapmayı hiç uygun bulmazlar. Belirli şartları olan kredi başvurularınızdan sonra, bankalar gerekli incelemeleri tamamlar ve size geri dönüş sağlar. Kredi başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde, rahatlıkla kullanabileceğiniz bir meblağ hesabınıza yatırılır. Peki, ya olumsuz sonuçlanması durumunda neler olacaktır? Kişileri büyük problemlere sokabilecek olan kredi başvurularının reddedilme nedenleri, bu yazımızın temel taşını oluşturacaktır. Burada verilen bilgiler sayesinde kişiler eksikliklerini gidererek kredi başvurusunda bulunabilir ve olumlu sonuçlar almaya daha da yaklaşabilir.

TÜYO: Findeks kredi skorunuzun sorgulamasını yaptıktan sonra size verilen yaklaşık 10-12 sayfalık raporda yer alan tavsiyelere uymanız halinde çok yüksek ihtimalle kredi notunuz 1-2 aya kalmaz hızlı bir şekilde yükselişe geçecektir. Ancak tabiki sizden beklenen bu taleplerin hangileri olduğunu net ve doğru şekilde kavrabilmeniz zaruridir.

Kredi başvurusu neden reddedilir?

Her müşteri, özelliklerine göre bankalar tarafından ayrılır. Kredi çekmenin o yüzden belirli bir kriteri ve limiti vardır demek yanlış olacaktı. Çünkü bu kriterleri değerlendirecek olan banka, kişilerin özelliklerine göre bu kuralları esnetebilir veya daha sert bir hale getirebilir. Şimdi bu reddetme sebeplerinden bahsedelim:

  • İlk sebep bankanın sizden istediği kredi başvurusu şartlarını sağlayamamanızdır. Böyle bir problemle karşılaşmamak için, ilgili bankaya olan kredi başvurunuz öncesinde bankanın başvuru için istediği niteliklere sahip olup olmadığınızı inceleyin.
  • Kredi notunuzun düşük olmamasını sağlayın. Bu yüzden önceki kredilerinizde ve kredi kartınızda yapacağınız ödemeleri düzenli tutmaya çalışın. Böylece kredi notu düşüklüğü sebebiyle başvurunuz reddedilmiş olmaz.
  • Bankanın sizden istediği belgeleri, eksiksiz teslim etmelisiniz. Eksik veya istenmeyen, yanlış bir belge teslim etmeniz bankanızın kredi başvurunuzu reddetmenize sebep olabilir.
  • Doğru bir kredi ihtiyacı belirleyin ve buna göre gelirinizle orantılı bir başvuruda bulunun. Karşılayamayacağınız tutarlarda kredi istemeniz, başvurunuzun ret sebeplerinden birisidir.
  • Gelirinizin düzenli ve belgelendirilebilir olmasına dikkat edin. Bu sayede banka, sizin ödeme gücünüzü görecek ve riskin ortadan kalktığına ikna olunca kredi başvurunuza onay verecektir.

Yorum yapın

Krediler