KOSGEB Faizsiz İşletme Kredisine Başvuru Şartları

KOSGEB tarafından verilen kredi imkanları son zamanlarda oldukça adından söz ettirmeye başladı. Nedeni ise verilen kredi miktarlarının oldukça güzel olmasıdır. devlet artık çöken ekonominin ve cansız piyasanın tekrar yeniden eski haline gelmesi ve canlanması için yoğun şekilde çalışmalar yapmaya başladı. Devletin yapmış olduğu bu çalışmalar içinde yeni iş kurmak isteyenlere verilen kredi destekleri ve hibeler de yer almaktadır.

Devlet KOSGEB aracılığı ile yeni iş yeri açmak ve girişimci olmak isteyen kişilere iş projelerinin KOSGEB tarafından değerlendirilmesi sonucunda uygun görülür ise 50,000 TL’ye kadar hibe kredisi vermektedir. Verilen bu 50,000 TL hibe kredisinin kullanım koşullarına hepimiz bir bakalım.

50,000 TL hibe kredisinin kullanım üst limitleri;

  • Kuruluş giderleri olarak en üst kullanılabilir limit : 2,000 TL
  • Kurulum anında alınacak olan makine ve teçhizat için en üst limit : 18,000 TL
  • İşletme yukarıda saymış olduğumuz tüm bu destekler için toplam da 30,000 TL tutarında destek imkanı sunmaktadır.
  • Ayrıca dükkanın ödenecek olan kirası ve diğer harcamaları için de toplam da 9,000 TL kadar bir destek vermektedir.

Almış olduğumuz 50,000 TL hibe kredinin yukarıda nasıl kullanılacağına dair açıklamalar yaptık. Eğer ki bu alınan hibe kredi yeni iş kuracaklara ve iş projesi onaylanan genç girişimcilere yetmiyor ise devlet anında 100,000 TL ye kadar faizsiz kredi imkanı da sunmaktadır. Bu faizsiz krediyi bankalar aracılığı ile girişimciye sunar. Ancak girişimci eğer ki daha önceden bankalar ile sıkıntılı bir süreç yaşamış ise bu krediyi alma imkanı oldukça düşük olacaktır. Bankaların girişimci ile arasındaki bu süreç uzun zaman devam edecektir.

KOSGEB kredi almak için gerekli şartlar nelerdir?

Öncelikle başta en önemli şartın girişimcilik sertifikası olması gerektiğini söyleyelim. Sonra da iş projesinin daha önceden yapılmamış ya da yapılan bir işin daha da zenginleştirilmiş hali olması gerekir. Eğer ki bu iş zengin bir içeriğe sahip değil ise KOSGEB o girişimciye hibe kredi imkanı sunmaz. Ama daha önceden yapılmamış ve yeni yapılacak bir iş ise KOSGEB kredi imkanını sonuna kadar açmaktadır. KOSGEB kredi almak için gerekli şartların biri eğitim sertifikası almaktır. Diğerleri de ;

  • KOSGEB’in bağlı olduğu veri tabanına kayıt olmak gerekir.
  • Hangi bölgeden başvuru yapılacak ise oradan KOSGEB hibesi için yetkilendirilmiş olan Hizmet Müdürlüğüne kayıt olmak.
  • Girişimcilik sertifikası eğitimine kayıt olmak.
  • Yukarıda açıkladığımız gibi Girişimcilik Sertifikası eğitimine katılmış olup sonunda başarılı sayılarak bu sertifikayı almak.
  • İş Projesinin hazır olması gerekir. Tüm bu denilen şeylerin tamamı yapılır ise devlet kredi imkanı sunacaktır.

Yorum yapın

Krediler