Konut Kredisi Peşinatını Bulma

Konut Kredisi Peşinatını Bulma. Özellikle ev hanımlarının en çok istediği hususlardan birisi olan konut alımı değeri nedeniyle krediler ile yapılabilen bir husus. Bu nedenle bankalara başvuran kişilerde ayrıca bir peşinat ödemekle yükümlü. Finans kuruluşları alınacak evin sadece yüzde 90 oranında kredi tahsisi yaparken bu durumda peşinatı olmayan kişilerin merakla arayışa girdiği konut kredisi peşinatı bulma aşılamayacak bir durum değil. Sınırlarınızı zorlayarak bir ev sahibi olmak için ilk adımı attığınız finans kuruluşları sizin alım talebinizdeki ev için bir ekspertiz görevlendirmesi yapar, bu görevlendirme ile eve biçilen fiyatı raporla alır ve bu raporda belirtilen tutarın yüzde 80 oranına kredi tahsisi yapar. Elbette ödeme gücünüz, kredi notunuz buna imkan verir ise. Ev alacağım konut kredisi peşinatını nereden bulurum gibi sorusu olanlar varsa bir nebze yardımı olabilecek makalemizi okuyabilir.

Konut Kredisi Peşinatı

BDDK yönetmeliklerine göre kişilerine ev ve dükkan gibi alımlarında alıma konu gayrimenkulün ödemesinde peşinatın bedelin yüzde 20 si kadar kişinin birikiminde olması. Yani ödemesi gerektiği yönünde. Bu durumda bankalar da peşinatı olan kişilere ev ve diğer gayrimenkul alımlarında yüzde 80 gibi büyük bir oranını krediye konu ediyor. Yani 100 bin liralık bir ev için 90 bin lira kredi kullanabilirken bunun 10 bin lirasını da birikmiş olarak kişinin ödemesini istiyor. Aksi takdirde ev alımına mümkün verilmiyor. Bu durumda olan kişilerin merakı ise konut kredisi peşinatı bulma nasıl olur sorusu ile arayış içerisinde. Bu durumda ev alacak kişi olarak tüm alternatiflerinizi masaya yatırmalısınız.

Öncelikli Olarak Birikim

Ev alımında peşinatı ödemek için öncelikli olarak birikim yapmayı deneyebilirsiniz. Elbette bu durum alacağınız evin tutarına göre zorluk aşaması yüksek bir husus. Fakat bir yerden başlamak gerekir. Bunun için yapacağınız ilk işlem birikim. Nitekim evi alırken sadece ev bedeli olarak düşünmemek gerekir. Burada evin tapu harcını da dikkate almalısınız ki bu tutar da evin bedeli üzerinden hesaplandığı için önemli bir rakamlara ulaşabilir. Tapu harcını kredi kartı ile ödeme yapmanız mümkün olsa da sonuçta borç yine sizin borcunuz olacaktır. Burada en büyük birikim yatırımı harcamalarınızı artırmamak olacaktır. Yani mevcut ihtiyaçlarınızı ve giderlerinizi iyi ölçme bu giderlerinizi artırmama yönünde dikkate almanız gerekenleri mutlaka not edin.

Okunmalı : Konut Alımında Karşınıza Çıkacak Masraflar

Konut Kredisi Peşinatı İçin Kredi Çekilir mi?

Kişiler almak istedikleri ve kaçırmamak istedikleri evin alımında peşinatı ihtiyaç kredisi ile karşılama yoluna gitmeyi deniyor. Bu durum elbette kişinin aylık ödemesini artırırken kredi türü ile daha fazla faiz ödemesine neden oluyor. Her ne kadar bankalar konut kredileri ile birlikte tüketici kredisi vermekten kaçınıyor olsa da, konut kredisi peşinatı bulma yönünde ilk alternatiflerinizden birisi. Bu durumu bankanızla görüşmenizde fayda olacaktır. Nitekim bu ürünü almada karşınıza mevcut borçlarınız, kredi kartı borcunuz ve kredi notunuz çıkacaktır.

Borç Alımları

Konut kredisi peşinatı için borç para da alabilirsiniz. Bu durumu en yakın kişilerden nakit para alarak karşılama yoluna gidebilirsiniz. Bu durumda hemen tüketici kredisi vermekten kaçınan bankalardan ileriki dönemde de kredi alımı ile borcunuzu ödeme yapma imkanınız olur.

Evin Peşinatını Ödemeyi Erteleme

Bir diğer husus da alacağınız ev için ödeyeceğiniz peşinat tutarını evi satan kişi ile anlaşarak ileriki dönemlerde ödeme erteleme yapmanız olabilir. Yani peşinat için ödeyeceğiniz tutarı sonraki aylarda ödemek üzere vadelendirme işlemini satıcı ile görüşerek yapabilirsiniz. Bu da bir diğer alternatifleriniz arasında olacaktır.

Yorum yapın

Krediler