Konut Kredisi Faizleri Ne Olur Düşer mi Yükselir mi?

Ekonomideki durum sebebiyle artan fiyatların yanında bankaların tahsis etmiş olduğu konut kredisi faizlerinin en yüksek seviyelerine ulaşması tüketici tedirgin ediyor. Özellikle ev sahibi olmak isteyenlerin hayâlleri suya düştü diyebiliriz. Zira artan faizler neticesinde 100 bin lira kredi alan bir vatandaş 10 yılın sonunda yaklaşık 160 bin lira faiz ödemesi gerçekleştirecek. Bu nedenle önünü göremeyen tüketiciler gözlerini muhtemel inmesini bekledikleri faizlere çevirmiş durumda. Yeni yıl ile birlikte konut kredisi faizleri ne olur sorusu sürekli tekrarlanacak gibi görünüyor. Fakat bu sorunun cevabı karanlık bir kutu.

Ortalama Konut Kredisi Faizleri 2,60 Seviyelerinde

Son dönemde ekonomide gelişen olaylar neticesinde atılan adımlar kendini güçlü bir şekilde göstermeye başladı. Her geçen gün bu adımlara bir yenisinin eklenmesi piyasada olumlu havalar estirirken aynı zamanda beklentileri de yükseltti. Yıl başında tapu harçlarına ve emlak piyasasının canlanması için oluşturulan KDV indiriminin sene sonuna kadar devam edeceği müjdesi gelmiş olsa da, konut kredisi faizlerini yüzde 2,60 seviyelerinde bulunması satışların önünde büyük bir engel gibi duruyor. Bu engelin kaldırılması halinde hem emlak piyasası, hem tüketiciler hem bankalar büyük bir nefes alacaktır.

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emlak Yapının ortaklaşa çalışmaları neticesinde yüzde 0,98 faiz oranları ile konut satımı gerçekleştirildi. Fakat bu satışlar her il bazında olmadığı gibi tüketicilerin hepsine hitap edecek ölçüde değildi. Nitekim bu kampanya da son buldu. Yüksek tutarlardan satılan konutların alımını orta ve dar gelirli hanelerin yapamayacağı nedeniyle beklentilerin karşılanamadığını söylemek yanlış olmaz.

Zaman içerisinde devlet bankaları eliyle ve kurumlarıyla gerçekleştirilen faiz indirimleri söz konusu olabiliyor. Bu indirimlerin zamanı ise vatandaşlarca merak edilen hususlardan. Net olarak bir indirim söz konusu olmasa da önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek olan yerel seçimler konut alımı yapacaklara ilaç olabilir. Sadece alım dışında emlak piyasası da  bu tür beklentilerin içinden hiç çıkamadı.

Güncel Konut Kredisi Faizleri

Konut kredisi tahsislerinde en uygun fiyatlara yine devlet bankaları öncülük ediyor. Bu konuda tartışmasız lider olmalarının en büyük sebebi arkasındaki devlet kurumları. Bu nedenle Ziraat Bankası yüzde 1,98 faiz oranı ile en dikkat çeken banka. Faiz oranı olarak 2 seviyesinin altında tek olması cazip kılıyor olsa da bu konut alımları için yeterli bir seviye olmadığı uzmanların ortak kanaati. Ziraat Bankasından alacağınız 100.000 TL krediniz için aylık ödemeniz 2.188 TL. Toplam ödemeniz 262 bin TL.  Konut Kredisi faizleri ne olur bilinmez fakat diğer bankaların güncele konut kredisi faizleri ise şu şekilde veriliyor.

* Ziraat Bankası % 1,98
* Halkbank % 2,09
* Vakıfbank % 2,09
* İş Bankası % 2,30
* QNB Finansbank % 2,70
* İng Bank % 2,11
* TEB % 2,58
* Şekerbank % 2,74
* Denizbank % 2,90
* Türkiye Finans % 2,20
* Kuveyt Türk % 2,16
* Akbank % 2,75
* Garanti Bankası % 2,80

Yapılan İndirimler Çok Önemli

Tapu harçlarında yüzde bir indirim alım esnasında önemli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca konut üretimi yapan müteaahhitler ile inşaat firmalarının satış için ödedikleri yüzde 10 üzerindeki KDV indirimi alıcı ve satıcı için büyük rakamlara ulaşabiliyor. Bu nedenle yapılan indirimler çok önemli bir etken. Bu etkenler sayesinde konut satışlarının artacağı beklentisi mevcut. Enflasyonla mücadele kapsamında da önemli bir adım. Fakat bu indirimlerin yıl sonu itibariyle bitecek olması ayrı bir ürkütücü tarafı.

Konut Alımı Yapmayı Düşünenler Ne Yapmalı?

Konut alımı yapmak elbette alım yapacak kişinin geliri, giderleri, beklentileri ile başlı başına kendi muhasebesine bağlı. Alım ile oluşabilecek maddi durumlar ve alım sonrasındaki size sağlayacağı avantajlar değerlendirilmeli. Geliriniz yüksek ise zaten burada endişelenecek bir durum yok. Fakat orta ve dar gelirli bir haneye sahipseniz, asgari ücretli çalışan birisiyseniz şu ekonomik şartlarda konut alamı yapmak çok zor bir zanaat. Bu nedenle bekleyen vatandaşlar çok. Konut kredisi faizleri ne zaman düşer, düşer mi bu söylediğimiz gibi karanlık bir kutu. Fakat geçtiğimiz dönemlerde meydana gelen siyasi gelişmeler neticesinde alışılagelmiş bir durum var diyebiliriz. Bu gelişmeler ışığında konut kredisi faizlerinin ineceği kanaati var. En azından geçmişte olduğu gibi devlet bankalarında indirim olacağı ve bu indirime özel bankalarında uyacağını varsayabiliriz. Elbette kesin bir husus yok.

Konut Fiyatları da Önemli

Konut kredilerinde öngörülerden bahsederken bir diğer husus da, konut fiyatları olacak elbette. Piyasada fiyatların artması kredi faizleri ile sınırlı kalmadı. Konutu meydana getiren bütün sermayenin zamlanması ev fiyatlarını da yukarılara taşıdı. Özellikle demir ve çimento fiyatları konut fiyatlarını oldukça yükseltti. Tüketici ödeyeceği faiz ile birlikte evin fiyatını da fazlasıyla ödeyeceğinden maddi olarak daralmış durumda. Yani her iki kapı da kapalı haline geldi.

İmar barışı ile hareketlenen emlak piyasası ekonomik olarak daralmış durumda. Süresinin bitimi ile bu sürenin uzatılması yine gündeme gelebilir.  Bu daralmanın önüne geçmeye çalışan firmalar bulunsa da, maddi olarak iş yapamaz ve satış yapamaz haline gelenlerin sayısı da her geçen gün biraz daha olsun artıyor. Kentsel dönüşüm halinde bulunan bölgelerde yapılan çalışmalar da askıya alınmış durumda. Zira artan demir fiyatları ile nakit satış işlemine başlayan firmalar vadeli alım yapamadığından inşaatlarda yavaşlamış durumda.

Konut Kredisi Yapılandırması Yapabilirsiniz

Önümüzdeki süreçte konut kredisi faizleri ne olur? önemli bir başlığımız olarak sürekli karşımıza çıkacaktır. Güncel faizler eşliğinde konut alımı yapmak zorunda kalırsanız burada yapacağınız ikinci bir alternatifiniz daha bulunuyor. Bu alternatifinizde konut kredinizi yapılandırma oluyor. Öngörülerimiz zaman içerisinde konut kredisi ve diğer kredi faizlerinin ineceği yönünde. Ne Zaman olacağı bilinmez fakat konut kredisi faizlerinin istenilen oranlara inmesinin ardından bir tüketici olarak sizde yapılandırma hakkınızı kullanabilirsiniz. Küçük faiz oranları yapılandırmalar neticesinde büyük rakamlara hitap edebilir. Bu nedenle maddi olarak kazancınızı ön plana çıkarmak için yapılandırma işlemini düşünebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler