Konut Kredisi Faizleri Düştü. (Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları)

Konut kredisi alımı için psikolojik faiz sınırı yüzde bir ile ifade ediliyor olsa da güncel olarak konut kredisi faizleri bu oranın çok üstünde hareket ediyor. Bu durum emlak piyasasını kötü yönde etkilerken ev alma çabasında olan kişileri ise ödeyecekleri faizler nedeniyle bekleme yoluna gitmesine neden oluyor. Tüm bunlara rağmen bankalar birer birer konut kredisi faizlerinde düşüş yaşandığına dair duyurularına her gün bir yenisini ekliyor. Bu durum oranların çok daha düşecek beklentisini de beraberinde getiriyor.

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Düştü?

Güncel olarak konut kredisi faizleri inme eğiliminde. Bu düşüşlere en çok  tepki veren bankaların başında kamu bankaları geliyor. Bu anlamda özellikle Vakıfbank’ın 1,79 seviyelerinde sunduğu konut kredisi faizleri son açıklamalar eşliğinde yerini 1,49 seviyesine bıraktı. Banka Tüketici kredilerini de 1,59 seviyelerinden tahsis ediyor olması aradaki farkın düşüklüğü ile tepki gördü. Bir ay gibi kısa sürede çok fazla gerileyen konut kredisi faizlerinin önümüzdeki günlerde daha çok inme yaşayacağı kanaati mevcut. Buna rağmen Emlak piyasası, tüketiciler ve finans kuruluşları ev alımında kullanılacak borç alma işlemine daha titiz davranıyor.

Faiz oranlarına etki edecek unsurlardan olumlu haberlerin gelmesi ciddi puan düşmelerini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle özellikle önümüzdeki günlerde açıklanacak olan enflasyon rakamları faizlerin etkileyeceğinden merak edilen bir husus. Kısa süre sonra oluşacak Merkez Bankasının PPK toplantısı sonrasında ise açıklanması gereken faiz kararları tüm piyasayı etkileyecek unsurların başında geliyor. Elde edilecek bu iki unsurun vereceği cevap ile konut kredisi faizleri şekillenecek. Merkez Bankası toplantısından çıkacak olan faiz artırımları malesef kredi faizlerini de yükseltebilir. Buna keza yapılacak indirimler söz konusu olduğunda inme potasındaki faizleri daha hızlı düşürebilir. Yine çıkacak olan düşük enflasyon rakamları ise faizlerin inmesine etki edecek olan bir unsur. Son dönemlerde atılan enflasyonla mücadele adımları kendisine olumlu bir yönde buldu. Bu nedenle faizlerin inmesine etki ediyor diyebiliriz.

Güncel Olarak Bankaların Sunduğu Konut Kredisi Faizleri ise Şu şekilde;

* Halkbank, Vakıfbank 1,49

* Ziraat Bankası 1,68

* Kuveyt Türk Katılım Bankası 1,59

* İng Bank 1,65

* TEB 1,61

* ICBC 1,62

* İş Bankası 1,72

* Akbank 1,75

* Denizbank 1,99

* QNB Finansbank 1,88

* Şekerbank 1,87

Yorum yapın

Krediler