Konut Kredisi Devredilir mi?

İnsanların en temel isteklerinden ve ihtiyaçlarından birisi ev sahibi olmaktır. Hatta birçok insan yeterli birikimi yaptığında da ilk olarak 2. veya fazlası olan ev sayılarına yatırım yapmaktadırlar. Ev alabilmek için de birçok farklı seçeneğe sahip olmaktadırlar. Bu seçeneklerden en fazla tercih edileni ise hiç şüphesiz ki bankalardan alınabilecek konut kredileridir.

Konut kredileri, bankaların insanlara ev almak için verdiği kredi seçenekleridir. İnsanlar yeni bir ev alabilmek için gerekli olan desteği konut kredilerinden alabilirler. Konut kredilerinin birden fazla seçeneği vardır. İnsanlar vade ve taksit miktarları ile kendisine en uygun krediyi çekmek için uğraşır. Ancak yine de konut kredisi devam ederken belli satışlar ve memnuniyetsizlikler yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda da kişi evini değiştirmek ya da satmak isteyebilir.

Konut kredileri devam ederken bazı insanlar konut kredisi devredilebilir mi yöneltmektedirler. Konut kredisinin devri, şu anki sistem ve düzen de mümkün olmasa da evin satışı ile yeni ev sahibine farklı bir konut kredisi açımı mümkün kılınmıştır.

Konut Kredisi Devri İşlemleri

İnsanların sıklık ile sordukları konut kredisi devredilebilir mi sorularına yanıt olarak kişinin kredisinin kapatılıp yeni ev sahibinin kredi açılımı olarak bakılabilmektedir. Bu neden ile konut kredisi devam eden evin satılması ve alacak olan kişinin de kredi kullanması durumunda, bankalar arasında bir resmi yazışma ile kullanılan kredi kişiye değil, borçlu olunan bankaya güncel kredi borcu tutarı kadar gönderilerek, kredi kapama işlemi yapılıyor.

Konut kredisinin devredilmek istenmesinin en önemli nedenlerinden biri de konut kredisi faiz oranının değişmemesinin istenmesidir. Ancak devir işlemi yapılmadığından dolayı yeni kredi açılış yapılmakta ve faiz oranı da değişmektedir. Bu değişkenlik içerisinde  özellikle faiz oranı çok düşük olarak konut kredisi kullanmış kişiler, güncel faiz oranı yüzünden zarar etmektedir. Böyle durumlardan kurtulmak için evin satışı gerçekleştirilebilir ya da herhangi bir tanıdığa evin satışı sağlanabilir.

Erken Ödeme Cezası

2015 Mayıs ayında düzenlenen yönetmelik ile konut kredilerinde ara ödeme ve erken kapama işlemlerinde “Erken Ödeme Cezası” alınmaktadır. Banka kendi inisiyatifinde almadığı sürece aslında her konut kredisi kapatılmasında bu ceza alınmaktadır. Ayrıca erken kapama cezası, 36 aydan az kalan vadeler için kalan anaparanın en fazla %1’i, 36 aydan uzun olan vadeler için ise kalan anaparanın en fazla %2 olarak alınmaktadır.  Banka kredi kapatma hesaplaması yaptığı zaman bu erken ödeme cezasını da hesaplamaktadır.

Yorum yapın

Krediler