Konut Değerinin Yüzde 90’ına Kredi Verilecek

Konut Kredisi alacağınız evin yüzde 90 oranı ile verilirken, taşıt kredisi 120 bin liraya kadar yüzde 70’e, kredi kartı yapılandırmalarında alınacak Tüketici Kredisi ise 60 ay vadeye kadar uzatıldı.

ÖNEMLİ NOT: Bu kredi türünü herkese tavsiye etmiyoruz. Çünkü ekonomik darboğazlarda ve krizlerde bütçeniz zorlanırsa bu kredi iflas etmenize yol açabilir. Ancak eğer memur iseniz veya kurumsal bir firmada uzun yıllardır çalışıyorsanız düşünebilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) mevcut yönetmeliklerde yeni düzenlemelere el attı. Bu düzenlemeler neticesinde mevcut Konut Kredisi alımı için verilen kredi oranını % 90’a çıkardı. Taşıt alımlarında ise 100 bin liraya kadar olan yüzde 70 oranındaki taşıt kredisini 120 bin liraya çıkardı. Bu durumda taşıt kredisi ilamı için 84 bin liraya kadar limitler yükseltilmiş oldu.

Devlet Bankaları ile Kredi Kartı Yapılandırma işlemini başlamasının ardından BDDK kredi işlemlerine dair yönetmelikte değişikliğe gitti. Bu değişiklikler Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Konut kredisi alımları için güncel olarak evin bedelinin yüzde 80’i ile kredi veren bankalar bu yönetmelik sonrasında evin enerji verimliliğine göre daha yüksek kredi verebilecek. Bu anlamda yapıların enerji kimlik belgesi de alınması gereken hususlardan sayılabilir.

Konut Kredisinde % 90 Oranında Kredi Alımı

Konut alımında yüzde 20 sinin evi alacak kişi tarafından peşin olarak verilmesi istenilirken yeni düzenleme ile konut kredilerinde peşinat yüzde 10 gibi bir rakama iniyor. Bu rakama inebilmesi için de alınacak evin enerji verimliliğinin A sınıfı olması gerekiyor. Yeni yapılarda enerji verimliliği A ve B arasında değişiklik gösteriyor. Fakat eski evlerin alımında limit yine % 80 ile sınırlı kalacak. A sınıfı evler için kredi limiti % 90 olurken, B sınıfı enerji verimliliğine sahip olan evler için % 85 oranında kredi alınabilecek.

Piyasadaki bu değişikliğin inşaat ve gayrimenkul sektörünü canlandırması adına çok büyük bir fırsat olduğunu ifade etmek gerek. Son zamanlarda bu sektörlerde yaşanan daralmanın tüm diğer sektörleri ciddi anlamda etkilediğini ifade etmek gerek.

Taşıt Kredilerinde Limit 120 Bin Lira Oldu.

Taşıt alımlarında alacağınız taşıtın bedeli üzerinden taşıt kredisi alınabiliyor. Geçtiğimiz dönemde 100 bin liraya kadar olan taşıtın fatura değeri için yüzde 70 kredi kullanılıyordu. Artık yeni düzenleme sonrasında fatura bedeli 120 bin liraya kadar olan araçlar için taşıt kredisi yüzde 70 oranında alınabilecek. 120 Bin lira değerin üzerindeki araçlar için ise yüzde 50 kredi alınabilecek. Bu durumda 120 bin lira olan bir araç alınması halinde alabileceğiniz maksimum taşıt kredisi tutarı 84 bin lira olmuş oluyor.

Kart Borçlarında Tüketici Kredisi Vadesi 60 Ay’a Çıkarıldı

Devlet bankalarınca başlatılan kredi kartı yapılandırma işlemi 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan kredi kartı borçlarını kapsıyor. Bu tarihten önceki borçların yapılandırılmasında kullanılmak üzere alınacak Tüketici Kredileri 24 ay için yüzde 1,10 oranında iken 60 aya kadar olan kredilerin faiz oranı da % 1,20 üzerinden hesaplanıyor.

Sizlere naçizane tavsiyem bu vade arttırımına ilişkin düzenlemeye güvenerek ek kredi almayın. Çünkü 60 ay gerçekten çok uzun ve sizi ciddi anlamda yorabilecek bir rakamdır.

Artan Limit Kredi Almaya Uygun mu?

Kredi kartlarının kullanılmaya başlamasından sonra vatandaşların kart borcunu ödeyemez duruma gelmeleri bir dizi önlemlerin alınmasına neden oldu. Kart limitleri düşürüldü, asgari ödeme tutarları artırıldı, herkese kart tahsisi yapılmaktan kaçınıldı. Fakat bu tedbirler kart mağdurlarının sayısını azaltmadığı gibi artırdı da. Bu durumu aşabilmeleri için zaman zaman kart yapılandırma işlemleri yapıldı. Bu yapılandırmaya yeni bir sayfa daha açıldı. Bütün bunlarla birlikte vatandaşlar zaten borçlu iken uzun süre daha borçlandırılmış haline geldi. Aynı durum taşıt kredileri ve konut kredilerinde de geçerli. Vatandaş uzun süre borçlandırılmış oluyor. Artan limitler anlık olarak alımı kolaylaştırıyor olsa da uzun vadede sizi büyük bir ödeme ile bağlamış haline gelecektir.

Güncel olarak kredi limitlerinin artırılması ile alım yapabilirsiniz. Fakat alacağınız evin tutarı ile konut kredisinin faiz oranı sizi etkileyen hususların başında gelecektir. Yüksek faizle alınan yüksek limitler sizin yüksek tutarlar ödeme yapma nedeniniz olacağından çok ta uygun olmayabilir. Sizlerin alım yaparken kazanmanız için en uygun faiz oranları ile krediler almanız gerekir. Alacağınız kredi tutarı faiz oranını düşürmez aksine ödeyeceğiniz para tutarını artırır. Bu nedenle artan limitler dahilide kredi alınması çok uygun düşmeyebilir.

Konut alımlarında tüketiciler birikimleri olmadığından dolayı evin tamamına kredi kullanma çabası içerisine girmektedir. Bu durumu ekspertiz olarak görevli kişilerin raporlarında evin bedelinin yüksek görünmesi halinde aşabilen kişiler var elbet. Bazı tüketiciler de bu durumu tüketici kredileri ile aşmaya çalışıyor. Bu durumda elbette kişinin fazladan taksit ödemesine ve artan faize neden oluyor. Bu gibi durumlar için artan limitlerin uygun olabileceği kanaati mevcut.

Yorum yapın

Krediler