Kobi Kredisi Nedir, Nasıl Nereden Çekilir?

Kobi Kredisi. Bankaların hizmetlerinin sadece bireysel müşterilerle sınırlı olduğunu düşünmek, oldukça sınırlı bir bakış açısı olacaktır. Bankalar, tarihten beri süre gelen finansal yapılarında bireysel ve kurumsal müşterilerini ayırmıştır. Çünkü bu iki ayrı grubun ihtiyaçları ve sunulacak hizmetler farklılık içermektedir. Kurumsal firmalar, ilk kuruldukları andan itibaren gerekli finansal desteği sağlamak için kişilerden borç almak yerine, bankalardan uzun vadede kredi çekmeyi tercih ederler. Bu sayede ekonomik analizlerini daha iyi şekilde yapacak ve kurumun daha uzun vadede kendisini geliştirmesine olanak sağlayacaklardır. Bankalar da bu kurumların gelişmeleri için hizmetlerini ve politikalarını bu yönde oluşturmuşlardır. KOBİ kredisi de bu sayede ortaya çıkmıştır. Literatüre kazandırılan bu kredi desteği sayesinde kurumlar, gelişme yolunda bir finans sorunu yaşamamaktadır. Kalkınma için gerekli olan tüm finans olanaklarını bankalar, ilgili çeşitler dahilinde müşterilerine sunarlar.

KOBİ kredisi nedir?

KOBİ kredisinin içeriği aslında küçük ve orta büyüklükte işletmeleri kapsamaktadır. Ticari nitelikli olarak iş hayatına atılan bu kurumlar, sürekliliği sağlamak için uygun faiz oranı ve kullanım masraflarıyla beraber nakit ihtiyacı duyarlar. Bu nakit ihtiyacını karşılamak için oluşturulan sistemin adı da KOBİ kredisi adını almıştır. Bu destek sadece nakit para desteğini kapsamamakta, yeri geldiğinde personel giderlerini, tadilat masraflarını ve makine alımlarını da içermektedir. İhtiyacın türüne göre de vade ve borç miktarı banka tarafından belirlenecektir.

KOBİ kredisi nasıl çekilir?

KOBİ kredisi çekecek olan işletmeler, ticari faaliyette bulunduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu yüzden KOBİ kredisi çekmek isteyen firmalar, öncelikle vergi levhasına sahip olmalarıdır. İyi yapılan araştırmalar sonrasında ilgili bankaya gidilecek ve bankanın istediği evraklar teslim edilecektir. Bu evraklar arasında dönem sonu raporları da önemli bir yer tutmaktadır. KOBİ kredisi, gerekli incelemeler sonucunda işletmenin belirttiği hesaba yatırılacak ve kullanıma hazır hale gelecektir. Burada işletmeler için önemli olan, öncelikle ihtiyaç duyulan ve ileride ödemesi karşılanabilecek boyutta bir KOBİ kredisi oluşturmaktır. Bu detaylar dikkate alınmadan yapılacak bir KOBİ kredisi alımı, uzun vadede işletmeyi ağır bir borç yükü altına sokabilir. Böyle bir durumda da KOBİ bir destek kredisi olmaktan çıkar, işletmeye yük olan bir borç haline dönüşür.

Yorum yapın

Krediler