Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar. Finans kuruluşlarından alınan krediler dahilinde krediyi veren kuruluşların size sağladığı şartları yerine getirmediğiniz, daha doğrusu taksitlerini geciktirmekten öte ödeyemez duruma gelmeniz halinde kredi yasaklısı konumuna gelinmesine ülkemizde kırmızı kalem yeme ibaresi kullanılıyor. Bu duruma gelmiş tüketicilerin en çok merak ettiği konular arasında kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar başlığı geliyor ki, buna sebep kredi ihtiyaçları oluyor.

ÇOK ÖNEMLİ UYARI:  Kırmızı kalem diye nitelendirilen şeyden damgalanmış olan kişilerin artık kredi alabilmesi bir hayal gibi gözükebilir. Ancak bu noktaya gelmek için cidden çok çabalamanız gerek. Yani kolay kolay bankalar sizi bu listeye almaz. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken şey derhal bir avukata başvurmak ve kredi skorunuzu düzeltmektir. Bu düzeltim işinin öyle zor olduğunu falan da zannetmeyin. İdare mahkemesinde dava açılmaya kadar uzanan bir hak arama süreci ile şahsınıza yapılmılmış bulunan haksızlığı telafi etmek ve hatta sonrasında tazminat davası (tam yargı davası) açmak mümkündür.

Bankalar tarafından oluşturulan sistem ile yasal mevzuat gereği her ne kadar kredi yasaklısı konumuna gelmiş olsanız dahi bu kesinlikle kredi alamayacağınız anlamına gelmez. Bu konuda bankaların esneklikleri bulunur ve kredi alabilmeniz için sizinde bu esnekliklere ayak uydurmuş olmanız halinde istediğiniz tutarlarda kredi alabilirsiniz.

Kredi alımında risk diye tabir edilen alanda bulunan kişilerin kredi alabilmeleri için sizlere üç ana başlık sunabiliriz. Bunlar;

İpotek Karşılığı Kredi

Krediyi kullanacak kişinin üzerine olan arsa, ev gibi taşınmaz varlıklar ile değerli menkulleri üzerine ipotek verilmesi ile bankalar sizlere kredi tahsisi yapmaya sıcak bakabilir. Sonuçta ipotek ettirilen ev size verilen kredi tutarını karşılar ve  geri dönüşü banka tarafından garantiye alınmış olur. Yada sizin aldığınız kredi evin değerinden daha düşüktür ve siz evinizi heba etmek istemezsiniz ve kredilerinizin ödemesini yapmak zorunda kalırsınız. Bu bankaların kredi vermede büyük bir adım olarak sizlere tanıdığı alternatiflerden birisi.

Kefiller İle Kredi Alımı

Sizin kredi alımınız hem bankanın hem yasal mevzuat gereği mümkün olmaz iken, kredi alma şartlarını taşıyan kişilerin kefilliği ile bankalar sizlere önemli tutarlarda krediler sunabilir. Sizin muhtemel ödeyemez durumuna gelmeniz halinde banka kefillerden gerekli ödemeyi alacağını düşüneceğinden muhtemel kredi alabilmenizin en önemli yollarından birisi kefil ya da kefiller ile alınanlar olabilir.

Maaşınızı Aldığınız Bankadan Kredi

Çalışan kesimin zaman içerisinde sözleşmeye dayandırdığı maaş ödemeleri sürekli aynı banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sizin de çalıştığınız iş yerindeki çalışma sürenize bağlı olarak aylığınızı aldığınız banka şubesinden maaşınıza bloke koydurarak kredi alabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çünkü her ay düzenli olarak hesabınıza yatan paraya banka el koyarak taksitin ödenmesini sağlar bu şekilde size de kredi tahsisinde bulunabilir.

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kredi yasaklısı durumuna düşen kişilere kredi vermeye en yatkın bankalar özel bankalardır. Çünkü özel bankalar kişinin durumuna göre hareket eder ve normalinden çok daha yukarı faiz oranları ile kredi verirler. Batık durumuna gelen krediler ile ödemesi yapılan kredileri bir anlamdan dengeye oturtan bu bankaların vermiş olduğu krediler yüksek faiz olurken düşük limitler dahilinde olabilir. Vadeleri de mümkün olduğu kadar kısa tutulabilir. Kredi notuna göre kredi faizi uygulayan bankalara örnek olarak sizlere Turuncu Hesap ile İng Bank’ı gösterebiliriz. Bu nedenle özel bankalar kredi tahsisinde biraz daha esnek davranabiliyor.

Kredi yasaklısı haline gelen kişilerin çoğunluğunu kredi kartı borçluları oluşturuyor ki, bunun en büyük nedeni bir çok kesimin cebinde olması. Zaman zaman kendisine hakim olamayan kişilerin kredi kartı ile yaptıkları ödemeler zamanla daha büyük tutarlar halini alabiliyor ve ödenemez durumlara kadar çıkıyor.

Yorum yapın

Krediler