Kartsız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Teknolojinin en fazla kullanıldığı alanların başında banka hizmetler gelmektedir. Özellikle de son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde de bu durum artış göstermiştir. Bu manada ele almak gerektiğinde ise en başta gelen adım  bankamatikler sayesinde olmuştur. İlk başlarda bankamatiklerden sadece kart ile işlem yapılması mümkün iken günümüzde bu durumda da değişimler yaşanmıştır. Şimdilerde ise temas olmadan, parmak izi okuyucu özellikte ve kartsız şekilde size bu imkanları sunmaktadır. Eğer ki kartınız yanınızda değil ya da unutma gibi bir durum halinde kendi hesabınızın yanı sıra başkasının hesabına para yatırma gibi pek çok işlemi yapmanız mümkün olacaktır.

ÖNEMLİ İPUCU: Kart olmadan para göndermenin en kolay ve hızı yolu bitcoindir. Onu da sanal kartlarla veya özel bitocin ATM’lerinden satın alabilirsiniz. Ardından bu bitcoini istediğiniz mecradan hızlıca gönderebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise cebe havaledir. İnternet bankanızdan cepe havale emri verebilir ve kartsız para gönderebilirsiniz. Eğer kartsız gönderme amacınız kişisel verilerinizi gizlemek ise o takdirde herhangi bir siteden sanal kart alıp bu sanal kart ile alışveriş yapabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Bazı atm’lerde tc kimlik numaranızı ekrana girdiğinizde sizin cep numaranıza sms göndermektedir. Bu sms’i de doğru yazarsanız belirli bir miktara kadar kartsız para gönderme olanağınız mümkündür. Ancak bu sistem şu an için sadece yurtdışında kullanılmakta olup suistimal riski yüksek olduğu için Türkiye’de yaygın kullanılmaya başlanması çok daha geç olacaktır.

2. GÜNCELLEME: Arkadaşlar bazıları soruyor “kartsız ve kimlik bilgilerimizi ifşa etmeden nasıl para göndeririz” diye. Bu sorunun günümüz bilişim devrimi ile birlikte tek cevabı var: “Kripto para transferi”. Bitcoin gibi para birimleri ile banka kartı gibi kartlara ihtiyaç duymadan cepten kafanıza göre para gönderebilirsiniz. Ancak elbette takdir edersiniz ki bu anonimliğin ekstra  bir maliyeti olacaktır. Normal banka transferlerinden daha pahalı olacaktır.

Kartsız işlemlerin yanı sıra teknoloji sayesinde hayatımıza giren pek çok kolaylık ile bankalar da kendi alanları bazında bir sürü yenilik yapmaktadır. Bu sayede kişiler zaman, mekan ve benzeri pek çok unsur adına rahatlık yaşamaktadır. Bundan dolayı olsa gerek bankalar ile alakalı olan pek çok yenilik insanımızın dikkatini çekmektedir. Biz de sizler adına gerekli araştırmaları yaptık ve neticede bu yazıyı ele aldık. Özellikle de konu ile alakalı olarak aklınızda kalan ne var ise bu sayede kolay bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Bankaların bu gibi işlemlerinde hiç yapmayanlar adına biraz tedirginlik olsa da aynı zaman da bir o kadar da kolay olduğunu belirtmekte yarar vardır. Şimdi de sizler adına hemen bir bakalım neleri baz almışız.

Bankamatik Vasıtasıyla Hesaba Para Yatırma

Gerek kendi hesabınız gerekse de başka birinin hesabı olması fark etmeksizin bankamatiklerden kartsız bir şekilde işlem yapma hakkınız bulunmaktadır. Yani bu sayede bu tür işlemlerde size kart gerekmemektedir. Bunun için gerekli olanları ele almak gerekir ise de cep telefonunuzdur. Bir diğer gereken ise para gönderilecek olan hesaba ait hesap numarası ve T.C. kimlik numarası bilgilerinin olması gerektiğidir. Eğer bahsi geçen bu iki gerekli unsur mevcut ise istediğiniz işlemi kolay bir şekilde yapma hakkınız bulunmaktadır. Özellikle de bu gibi işlemlerde acemi olan insanlar konu ile alakalı tedirginlik yaşamaktadır. Bundan ötürü de önem arz eden konu elbette ki bu tür durumları artıya çevirmektir. Ne de olsa bankamatik size uygun yönlendirmeyi yaparak gerekli olan komutu verecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Bankamatik Üzerinden Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Para göndereceğiniz kişi fark etmeksizin bunu ATM’den kartsız bir şekilde yapmak istiyor iseniz eğer uygulamanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Biz de sizler adına bunları ele alalım dedik. Daha evvelde ifade ettiğimiz üzere burada önem arz eden nokta paranın kime gittiği değil de işlemler olduğu için de bunları sırası ile anlatalım.

Kime gönderecek iseniz o kişinin kullandığı bankaya ait olan bir bankamatik seçilmesi size yarar sağlayacaktır. Bu sayede siz de işlemin direk olarak gerçekleşmesini sağlamış olacaksınız. Direkten kasıt elbette ki başka bir aracıya gerek kalmadan direk o bankaya gitmesi demek. Menüden dil seçenekleri kısmından Türkçeyi seçerek işe başlamalısınız. Eğer ki başka dile hakim iseniz elbette o da olur. Bir sonraki işlem ise para yatırma seçeneği olmalıdır. Bu seçim ile birlikte karşınıza iki tane seçenek çıkacaktır. Kendi hesabınız mı ya da başkasının hesabı mı olacağı ile ilgilidir bu kısım. Siz de başkasına para yatıracağınız için başkasının hesabını seçmeniz gerekli olacaktır. Bir sonraki adım ise göndereceğiniz kişiye ait olan T.C. kimlik numarasını girmektir. Daha sonrasında ekranda belirecek olan kısma kendi numaranızı girmeniz gerekmektedir. Sebebi ise size şifresi gelecek olmasıdır. Bu sebepten ötürü de doğru girmeniz size yarar sağlayacaktır.

Geldik asıl kısma. IBAN numarasını isteyen kısım gelecek ve siz de onu eksiksiz bir şekilde girerek işleminize devam etmiş olacaksınız. Sıradaki işlem ise göndermek istenilen para miktarının para girişi alanına konması olacaktır. Havale ya da EFT fark etmeksizin göndermek istediğiniz miktarı koymanız da yarar vardır. Ne amaç ile göndereceğiniz sorulduğunda ise buna yönelik gelen alana bunu belirtin. Bir diğer önemli husus ise bankanın müşterisi olmadığınız için sizden 5.91 TL’lik bir kesinti yapılacağıdır. Şimdi havale edeceğiniz parayı bankamatiğe koyduktan sonra aynı zamanda size banka tarafından gelen mesaja bakmanız gereklidir. Bu mesajda yer alan kodları bankamatiğin sizden istediği ilgili kısma girmeniz yeterlidir. Bunu da yapmanız halinde bu işlemi halletmiş olacaksınız. Havale ücretleri adına bir önemli vurgu da miktar bazında seyir izlemektedir. Genel itibari ile anlatacaklarımız bu şekilde idi. Umarı size yarar sağlar. Sağlıcakla kalın. Görüşmek üzere.

Yorum yapın

Krediler