Kartsız para çekme nasıl yapılır? 

Kartsız para çekme nasıl yapılır? Bankalar bildiğimiz üzere dünya sistemi içinde gelişim göstermiş ve teknolojiyi de ileri düzeyde kullanmakta olan firmalardır. Bankalar belki de teknolojiyi en ileriden takip eden bir sisteme sahiptir. Bugün elbette ki bankalar arasında ki rekabet nedeni ile bu teknolojik fikirler hızla gelişmektedir.

KISA VE ÖZ CEVAP: Banka veya kredi kartı olmadan sadece cep telefonuyla para çekmek mümkündür. Bunun için karekod okutmanız yeterli olacaktır. Karekod okutabilmek için internet Bankacılığı uygulamanız yüklü olmaldır. Ayrıca bankanıza birtakım sözleşmeler tevdi etmeniz de gerekebilir bu online bankacılık imkanları için. Bu da inanın şubede 1 saatten kısa sürede halledebileceğiniz bir iştir. Üşenmeyin ve hemen en kısa sürede gerekenleri yapın.

Bu rekabette müşterinin işine yarayan bir unsurdur. Bundan 15 sene önceyi gözlerimizin önünde bulundurursak, birçok iş yeri daha maaşları kendi muhasebelerinden ödemekteydi. Bankadan maaş çekmek pek sık görülen durum değildi. Ayın başında ya da sonunda çalışanlar muhasebeye uğrar ve maaşlarını alırlardı. Ancak başta devlet kurumlarının daha sonra diğer şirketlerin bankacılık sistemine geçmeleri ve bu sisteme geçişin zorunlu kılınması ile birlikte bir bakıma hukuki takip kolaylaştı. Biz çalışanın maaş alıp almadığına dair haklar korunur hale geldi.

Bankacılık sistemi üzerinden yukarıda bahsettiğimiz dışında elbette ki binlerce işlem yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak para transferleri, para ve döviz yatırımları, kredi işlemleri, borsa işlemleri gibi bir düzine işlem bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerdir. Bu geçmiş bankacılık sisteminde de bütün işlemler veznelerden yapılır ve makbuz karşılığında bu işlemler beyan edilirdi. Ancak bankamatik adını verdiğimiz ATM’lerin banka sistemine girmesi ile birlikte de işlem kolaylıkları sağlanmaya başladı. Bir dönem ATM’ler müşterilerin korkulu riyası haline bile gelmişti. Para yatırma ve para transferi dediğimiz zaman elimiz ayağımız dolaşır ve yapmamak için kendimizi zorlardık J para çekmeden artık yatırım işlemleri, fatura ödemeler, devlet kurum ödemeler, okul harçları, sınav ücretleri derken bir düzine işlem yapılmaya başlanmış oldu. Bu işlemlerin birçoğu da artık banka veznelerinden değil bankamatikler aracılığı ile yapılmaktadır. Artık banka içinde bu gibi basit işlemlerin yapılmadığı ve bankamatiklere yönlendirildiği de bilinmektedir.

Bankamatikler gün geçtikçe kendilerine yeni özellikle kazandırmaktadır. Bu bankaların kendi şirketleri içinde yapmış oldukları özel yazılımlar sayesinde olmaktadır. Kısa süre önce avuç içi sistem, kartsız işlem gibi ek hizmetler varken bugün QR kod ile para çekme seçeneği getirilmiştir. Bu kartsız işlemlerin nasıl yapıldığına tek tek bakalım.

İlk olarak avuç içi sistemden bahsetmek gerekir ise bankalarda hesap açtırırken kendi hesap bilgileriniz üzerinden sizlerin avuç içi okuyucu ile bilgileriniz alınmaktadır. Bu bilginiz sayesinde ise sistem bilgilerinizi kaydetmekte ve avuç içi sistem olan her bankamatikten işlem yapabilmenizin mümkün kılındığı bir uygulamadır. Özellikle kartınız olmadığı zamanlarda bankamatikten giriş tuşuna basıp daha sonra avuç içi sistem seçeneğine basmanız yeterli olacaktır. Bankamatik ilk olarak sizden TC kimlik numaranızı isteyecek sonra ise avuç içi taramanızı yapmak için cihaza elinizi koyup taramanızı isteyecektir. Bu işlemin başarılı olması ile bankamatikten her türlü işleminizi yapmanız mümkün olacaktır.

İkinci seçeneğimiz kartsız işlem seçeneğidir. Bu seçenek tüm bankaların bankamatiklerinde bulunmaktadır. Kartsız işlem seçeneği için yine giriş tuşuna basmalı ve sonrasında kartsız işlem seçeneğini tercih etmelisiniz. Kartsız işlem seçeneğinden sonra sizden yine hesap bilgileriniz, TC kimlik numaranız ve kayıtlı telefon numaranıza gelecek şifre ile giriş yapmanız sağlanacaktır. Bu kartsız giriş işlemi sayesinde bankamatiğin sizlere verdiği her türlü işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Gelelim üçüncü seçeneğimize. Son dönemlerin ise en çok kullanılan kartsız işlem seçeneklerinden birisi de QR koddur. Artık her bankanın mevcut bir mobil uygulaması bulunmaktadır. İnternet bankacılı sistemi sayesinde bu QR kod ile girişiniz yapılmaktadır. Bankamatiklerden QR kod ile giriş seçeneğine tıklamalısınız. Aynı zamanda mobil uygulamanızdan hesabınıza giriş yapmalı ve oradan da QR kod ile para çekme ya da para yatırma işlemlerinden birisini seçmelisiniz. Bu seçenekler sonrasında bankamatik ekranında beliren QR kodunuzu da telefon ekranında ki QR kod okuyucuya okutarak onay vermeli ve işleminize devam etmelisiniz. Bankamatikte çok yoğunluk var ise QR kod sistemi ile 1 dakikadan daha kısa zamanda bu işlem halledilebilir.

Yorum yapın

Krediler