Kart Borcumu Zamanında Ödemezsem Ne Olur?

Kart Borcumu Zamanında Ödemezsem Ne Olur? Kredi Kartı borunuzu son ödeme saatine kadar ödemediğiniz zaman borcunuza faiz işlemesi başlar. Bu faiz tutarı önem arz eden bir husus olmayabilir. Fakat bir yıl içerisinde üç kez ödeme tarihini geçirmeniz halinde kartınızdan nakit çekme imkanınız kapatılır. Bu durum süreklilik kazanması halinde kartınız limit artırımlarına kapatılır. Son ödeme tarihinin geçmesi ile kartınız kullanıma kapatılır ve ödeme yapamaz haline gelinir. Bu ödememe olayın 90 gün süre ile devam ederse yasal takip süreci başlar Bundan sonraki durum daha bir ayrıntıya dönüşür.

Kredi kartınızı ödemede son gününü sürekli geciktiriyor olmanız sonraki bankacılık hizmetlerinizi almanız için engel teşkil edebilir. Çünkü bankalar borcuna sadık müşteriler severler. Siz borcunuza sadık olmazsanız kredi talepleriniz reddedilir ve kredi alamazsınız. Uzun dönemde elde edebildiğiniz kredi notunuz bu gecikmeler sayesinde hızlı bir şekilde düşüş yaşar. Kredilerde olduğu gibi başka bankalardan talep edeceğiniz kredi kartına olumsuz cevap alırsınız. Kısacası kart borcunuzu zamanında ödemediğiniz durumlarda kısa vadede faiz ödemesi yaparken uzun vadede banka yasaklısı olma konumuna kadar gelebilirsiniz. Ödeme adımları üzerinde durmak gerekirse;

Kart Borcu Asgari Tutarını Ödemek

Kartınızın harcama yapmanızı belli bir oranı asgari ödemeniz gereken tutarı içerir. Bu tutarı ödemeniz ile mevcut durum devam eder. Ödediğiniz tutar kadar kartınızdan limit açılmış olur ve harcamalara devam edebilirsiniz. Kalan kısmı ise bir sonraki ekstreye ertelenirken burada kredi kartı faizi uygulanır. Alışverişlerde kullanılan harcamalara faiz 2,25 iken gecikme faizleri 2,75 üzerinden hesaplanıyor. Kartınıza yansıtılan asgari tutarları ödemek bankaların en çok sevdiği hususlardan birisidir dersek yanılmayız.

İlk 15 Gün Önemli

Kart borcunuzun en azından asgari tutarını da ödememeniz durumunda ilk 15 gün sizin için önemli. Bu süre zarfından ödeme yoluna giderseniz banka kartınızı kullanıma kapatmaz aksine kullanmaya devam edebilirsiniz. Buna rağmen yine ödemekten imtina etmeniz halinde kartınız kullanıma kapatılır ve bankalara göre değişiklik yaşansa da üç hafta içerisinde kartınız temettüye girer ve yasal takip adımları başlayabilir. Bu durumda yine banka yasaklısı konuma gelme adımlarını atıyor olursunuz.

Yasal Takip Sürecinin Başlaması

Kredi ve Kredi Kartı borçlarının ödenmemesi neticesinde bankalar bunu tahsil için yasal zemine başvurabilir. Bu başvuru süreci üç ay ile sınırlı olsa da, bankalar bu sürecin işlemesini pek istemez. Bunun için borçlu ile iletişime geçerek ödenmesi konusunda ısrarcı olunur. Hatta yapılandırma söz konusu olabilir. Bunlarla birlikte yasal tebligat ile size borcun ifası istenir. Hala ödemekten kaçınırsanız yasal takip için dosyanız bankanın avukatına ulaşır ve bu noktadan sonra avukatla muhatap olunur. Bu anlamda avukata düşen kredi kartı borcu taksitlendirme yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz. Yine ödemezseniz bu durum icra müdürlüğü vasıtasıyla haciz işlemlerine kadar gider.

Yorum yapın

Krediler