Kapıdan Satışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşanan rekabet ile çoğalan satıcıların kazanç sağlamak için müşterilerine ulaşarak kapıdan satış yapılması vatandaşlara sağladığı yararların yanında mağduriyetlerin yaşanılmasına da neden olmaktadır.

Kapıdan Satış Nedir?

Kapıdan satış,  satıcıların müşterilerin evlerine yada bulundukları yere giderek sözleşme karşılığı, senetle yapılan alış verişlerdir. Satıcı müşteriye gerekli ürünü teslim ederek,  yapılacak sözleşmede belirtilen tarih ve vadelerde ödemeyi gerçekleştirmek üzere bir sözleşme yapar. Kapıdan satış yapan kişiler genel olarak şehre ve alışveriş mekanlarına uzak olan yerlerdeki müşterileri hedef almaktadırlar. Çünkü bilinçli alıcılara ve ürüne yakın olan kişilere satış yapmaları neredeyse imkansızdır. Özellikle köy ve kasaba gibi yerlere gidilerek kapı kapı dolaşılır yada kalabalık meclis gruplarına yapılan tanıtım, cazip teklif, uzun vade ve güzel hediyeler karşılığında satış yapmaktadırlar.

Kapıdan Satışlara Neden Dikkat Edilmeli?

Alıcı aldığı ürünün fiyatının ne kadar olduğunu, piyasada ne kadara satıldığı hakkında gerekli bilgilere sahip olmalıdır.  Teklif edilen ürünlere ve uzun vadelere inanmadan mantıklı düşünceler ile heyecana kapılmadan almalıdır. Çünkü genelde alım anındaki heyecan ile alım yapan kişiler, alımın hemen arkasından pişman olmaktadırlar ve vaz geçip geri iade etme çabasına düşmektedirler.

Alıcı kapıdan satışlarda imzalanan sözleşmenin puntosundan, imzalandığı tarihe ve yazılan rakamlarla vadelere dikkat edilmesi konusunda tüketiciler  sık sık uyarılmaktadır. Özellikle uzak bölgelere gidilerek müşterilerine hediye kazandınız bahanesiyle imzalattıkları boş senetleri sonradan doldurup  fahiş rakamlar yazılmaktadır. Yazılan teslim tarihini bir kaç ay öncesine yazarak iade sürecindeki yasal sürenin geçmesini hedef almaktadırlar.  Böylelikle ürünü geri almadıkları gibi ödeme yapmayan müşterilerinden haciz korkusu ile uygun fiyatlı olabilen ürünlerin bir kaç katının parasını almaktadırlar.

Kapıdan Ürün Almak İsteyenler  Nelere Dikkat Edilecekler

Eğer ürünü mutlaka almak istiyorsanız imzaladığınız sözleşmenin 12 punto büyüklüğünde yazıldığını ve okunaklı bir yazı ile yazıldığına bakılması gerekiyor. Özellikle vade tarihlerine ve ürünün teslim tarihine  dikkat edilmeli. Çünkü ürün alındıktan 14 gün içerisinde müşteri alımı iptal ederse ürünü iade edebilir. Bu tarihten sonra iade söz konusu olamaz. Ve bu kısım sözleşmede 16 punto ile yani büyük harflerle yazılı olmalıdır.

Krediler