İş Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

Özellikle tüketiciler mevcut gelirlerinin karşılığı olarak konut alımlarında kredi kullanma yoluna gidiyor. Fakat hayatın getirdiği hususlardan sadece bir tanesi olan hususlardan birisi bu konut kredisinin taksitlerini türlü sebeplerle ödeyemiyor haline gelmektir. Bu durumu dikkate alan bankalar verdikleri konut kredileri için alınan evlere ipotek koyma yoluna gidiyor. Bu ipotekler eşliğinde borcu ödenmeyen konutlar ise bankalarca satılığa çıkarılıyor. Sebebi ise mevcut kredi borcunun geri ödemesinin yapılabilmesidir. Bu durumdaki satışlar ise bankalar arasında farklılıklara neden oluyor. İş Bankası’ndan satılık gayrimenkuller alıcılarını beklerken alım koşulları tamamen mülk sahibi olan bankanın oluyor.

KISA BİLGİ: İş Bankası diğer bankalardan farklı olarak daha elit ve kurumsal müşterilere hitap ettiği için buradan satılan gayrimenkuller de diğer bankalara kıyasla daha pahalı olacaktır. Ancak emin olun kurumsal firmaların bir zamanlar satın almayı tercih ettiği mülkler de illa ki bir sebepten ötürü stratejik öneme sahiptir.

Peşin Satılan Gayrimenkullere Kredi Alabilirsiniz

Bankadan satışa konu olan taşınmazlar peşin olarak yapılıyor. Alıcı olan kişiler verdikleri teklifleri ile alım için yetkili kılınması halinde beş gün içinde bu taşınmaza ait bedelin tamamını yatırmakla mesul tutuluyor. Bankadan satın alınacak gayrimenkuller için kredi kullanmanız tamamen bankanın inisiyatifine kalmış. Banka size bu alternatifi sunarsa kredi alabiliyorsunuz fakat genel teması peşin satış ile yapılıyor. Bunun için banka şubesine başvurmanız ve bankadan ayrıca bilgi almanız en mantıklı yol olabilir.

Satılık Gayrimenkulleri İnceleyin

İş Bankası’ndan satılık olan gayrimenkulleri internet sitesinden inceleme imkanınız var. Buradan ilginizi çekerse ilgili kişiler için buradan temin edebileceğiniz telefon numaraları ile yetkililerle iletişime geçerek görmek istediğiniz gayrimenkulü fiziki olarak inceleme imkanınız da olabilir.

Bankanın sitesinde göreceğiniz ilanlar ve buradaki bilgiler tamamen bilgi niteliğinde ve bankanın taahhüdünü içermiyor. Alım ile doğabilecek tüm sorumluluklar tamamen alıcıya yüklenmiş durumda. Diğer bankalarda olduğu gibi gayrimenkul satışları için banka teminat kabul etmektedir. Bu teminat ile alacağınız gayrimenkulle bir fiyat teklifinde bulunuyorsunuz. Bu teklifi banka kabul ederse satış işlemi yapılıyor. İhale ile düşük teklifteki sahiplere teminat tutarları iade edilirken alıcının ise satış tutarından düşülüyor.

Yatırdığınız Teminat Tutardan Düşülüyor

İş Bankası’dan satılan gayrimenkuller alımı için fiyat tamamen bankaya ait oluyor. Verdiğiniz teklifi banka kabul ederse satış işlemi söz konusu oluyor. Verilen muhammen bedellerin altında verilen teklifler banka tarafından kabul edilmiyor olsa da, bu durum kesin değil. Yani banka size satışı sağlayabilir.

Satış için tapu harcı binde yirmi olarak alıcı ve satıcı tarafından ödeniyor. Yani genel olarak alıcının ödediği tapu harcının yarısı satıcı olarak Banka tarafından ödendiğini ve bankaların KDV mükellefi olmadıklarından ayrıca KDV ödemesi yapmayacağınızı da hatırlatmak isterim.

İng Bank’ta olduğu gibi İş Bankası’nda da satılık gayrimenkullerin ihale işlemleri fiziki olarak takip ediliyor. Banka şubesine yaptığınız teklif ile banka kısa süre içinde size dönüş yaparak söz konusu gayrimenkuller hakkında bilgi veriyor.

Yorum yapın

Krediler