İş Bankası Sim Kart Banka Blokesi Kaldırma (Telefon Numarası Güncelleme)

Sim kart güncelleme işlemi bankamatikten, 0 850 724 0 724 telefon bankacılığından, İş Bankası şubelerinden yapılabilen bir işlem. 

Sim karta bloke konulması internet bankacılığına giremeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bu işlem için blokeyi kaldırmanız gerekir. Bu kaldırma işlemi de bloke olmasına sebep olan nedenin kaldırılması ile olur. Sim kart blokesi konulmasının ana nedeni telefon numarası değişikliği yada numara aynı kalmış olsa bile GSM firması değişikliği ile numara taşıma işlemi yapmış olmanızdır. Bu durumda sürekli internet bankacılığına giriş için şifre gönderimi sağlamış olsanız dahi bu şifre telefonunuza gelmeyecektir. Bu durumda yapmanız gereken işlem sim kart güncelleme işlemi yapmanızdır.

Sim Karta Neden Bloke Konulur?

Öncelik numara taşıma işlemidir. A GSM şirketinden B GSM şirketine numara taşımanız halinde bankacılık işlemlerini alabilmeniz için size gönderilecek olan tek kullanımlık şifre gelmez. Bu bir güvenlik adımıdır. Telefonunuzun bağlı olduğu şirketi bankacılık nezdinde tanımlamanız gerekir. Bu tanımlama olmadığı takdirde telefon sizi görmeyecektir.

Telefonlar geçtiğimiz dönemde 3G teknolojisinden 4,5 G teknolojisine geçti. Bu durumda sim kartlarda da değişiklik yaşandı. Herhangi bir numara değişikliği yada taşıması yapmamış olmamanıza rağmen 4,5 G ağına geçilmesi halinde de telefonunuzun sim kartı blokeli olacaktır.

Sim Kart Bloke Olursa Hangi Hizmetleri Alamam

Bazı durumlarda sim kartınız ve GSM şirketiniz değişmemiş olmasına rağmen telefon değişikliği yapmanız dahi sizin hesabınıza giriş için bloke konulmasına yeterli olacaktır. Bu gibi durumların ortadan kaldırılması için blokeye sebep nedenin ortadan kaldırılması gerekir.

Sim kartınıza bloke konulması halinde internet ve mobil bankacılığa giriş söz konusu olamaz. Burada güvenli alışverişin ana sebebi 3D güvenlik kodu alamazsınız. SMS ile şifre belirleme yapamadığınız gibi bazı alışveriş merkezlerinden alışveriş kredisi başvurusu da yapamaz hale gelirsiniz.

Sim Kart Güncelleme Nasıl Yapılıyor?

İş Bankası internet bankacılığına giriş için 6 haneli tek kullanımlık şifrenin gelebilmesi için bir banka şubesinden güncelleme yapabiliyorsunuz. Burada banka şubesi ile uğraşmak istemiyorsanız İş Bankası Telefon bankacılığı 0 850 0 724 0 724 numarayı aradıktan sonra canlı destek alarak telefonunuzu güncelleme işlemi yapabilirsiniz. Bunun yanında bu hizmeti hemen alabileceğiniz bir yol ise en yakın bir İş Bankası Bankamatiği. Bunun için ise hesabınıza ait bankamatik kartınızın ve giriş için şifrelerini biliyor olmanızdır. Buradan giriş yaparak iş bankası telefon numarası güncelleme yada iş bankası sim güncelleme işlemi yaptıktan sonra istediğiniz gibi dijital yollardan bankacılık hizmeti almaya devam edersiniz.

Telefon Numaranız Değişirse

Tamamen telefon numarasında değişiklik yapmanız halinde bu durumda yeni telefon numaranızı güncelleyebileceğiniz tek adres İş Bankası şubeleridir. Hatta hesabınızın olduğu şube olması daha doğru olur. Çünkü telefon numarası değişikliğini telefon bankacılığı yada ATM üzerinden yapamıyorsunuz. Çünkü numara değişikliği büyük bir güvenlik açığı oluşturabilir.

Gerekli güncellemeleri yaptıktan sonra alışverişlerinizi dijital yollardan yaparken 3D güvenlik kodu SMS yoluyla size ulaşır. Yada internet bankacılığına giriş için bu kod sayesinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler